Ankara - Řecko poskytuje bezpečný úkryt stoupencům duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara viní ze zosnování předloňského pokusu o puč. Prohlásil to dnes turecký premiér Binali Yildirim, podle něhož Turci podezřelí z napojení na Gülena začínají vnímat sousední zemi jako bezpečné útočiště. Řecký přístup podle něho může zhoršit vztahy obou spojenců z NATO, které dlouhodobě rozdělují některá sporná témata.
Yildirim reagoval na čtvrteční rozhodnutí řeckého nejvyššího soudu, který schválil propuštění z vazby jednoho z osmi tureckých vojáků, již prchli za hranice krátce po nezdařeném puči proti prezidentovi Recepu Tayyipovi Erdoganovi v létě 2016 a požádali v Řecku o azyl.
"To, co dělá Řecko, poškozuje naše přátelství," řekl dnes podle listu Hürriyet premiér novinářům. Atény posledními kroky dávají najevo, že "ochraňují členy FETÖ, kteří se aktivně podíleli na pokusu o převrat", prohlásil Yildirim, který použil zkratku používanou tureckými úřady pro skupinu lidí spojenou s Gülenem. Ankara ji označuje za teroristickou organizaci.
Propuštěný turecký voják je jedním z osmi členů posádky vrtulníku, kteří byli obviněni z přímé účasti na pučistické akci. Všichni prchli do Řecka, kde požádali o azyl. Ten jim byl nejprve udělen, ale po odvolání řecké vlády jim soud azyl odňal. Nejvyšší soud o něm bude rozhodovat začátkem května. Do té doby má propuštěný voják omezen pohyb po Řecku a musí se denně hlásit úřadům. Podle některých médií by měl soud brzy propustit i další vojáky.
Ankara požaduje vydání celé osmičky a postup řecké justice ji popudil. Podle dnešního prohlášení tureckého ministerstva zahraničí dávají Atény najevo, že "ochraňují osnovatele puče".
Turecké úřady po neúspěšném pokusu části armády o převrat zesílily pronásledování údajných příznivců hnutí Gülena, který žije v USA a jehož vydání Ankara zatím neúspěšně požaduje. Za více než půldruhého roku bylo v souvislosti s pokusem o převrat propuštěno ze zaměstnání či suspendováno na 160.000 lidí, včetně soudců, policistů či učitelů, z toho přes 50.000 osob skončilo za mřížemi.
Související
Kde bude summit Zelenskyj-Putin? Nabídka je široká, dvě varianty jsou nejpravděpodobnější
Řecko sužuje další nebezpečný požár. Jeden mrtvý, v akci jsou i čeští hasiči
Turecko , Řecko , Fethullah Gülen (turecký duchovní) , Binali Yildirim
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 1 hodinou
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 2 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 3 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 3 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 4 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 4 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 5 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 6 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 7 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
Král Karel III. výslovně odsoudil "ruskou agresi" během státní návštěvy německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera. Panovník slíbil, že obě země jsou připraveny "posílit Evropu" proti hrozbě další ruské agrese a že obě národy "stojí" při Ukrajině.
Zdroj: Libor Novák