Soul - Šéf americké diplomacie Mike Pompeo se dnes v Soulu setkal se svou jihokorejskou kolegyní Kang Kjong-wha a japonským ministrem Taróem Kónem v Soulu. Zavázali se, že jejich země budou spolupracovat, aby zajistily, že se KLDR vzdá svého jaderného programu. Severní Korea se předčasně raduje ze zrušení sankcí.
Severokorejská média ve středu oslavovala summit jako vítězství KLDR, přičemž uváděla, že Trump a Kim se dohodli na postupném procesu denuklearizace Severní Koreje výměnou za rušení sankcí.
Pompeo dnes zdůraznil, že nejprve musí být dokončeno jaderné odzbrojení KLDR a poté teprve budou sankce zrušeny. "Prezident Trump se vyjádřil naprosto jasně ohledně pořadí procesu denuklearizace a uvolnění sankcí," řekl.
Ministři zahraničí Spojených států, Jižní Koreje a Japonska se dnes podle agentury Reuters zavázali, že jejich země budou spolupracovat, aby zajistily, že se Severní Korea vzdá svého jaderného programu.
V Jižní Koreji a Japonsku vyvolalo největší obavy Trumpovo překvapivé oznámení o pozastavení amerických vojenských cvičení s jihokorejskou armádou, což byl dlouhodobý požadavek KLDR. Soul a Tokio opakovaně zdůrazňují, že tyto manévry jsou nutné pro zajištění jejich bezpečnosti.
Šéf americké diplomacie Pompeo dnes připomněl, že zastavení americko-jihokorejských manévrů je ve společném prohlášení Kima a Trumpa podmíněno pokračováním "produktivních" jednání mezi USA a KLDR. Jihokorejská ministryně zahraničí Kang dnes uvedla, že otázka budoucnosti manévrů bude nyní předmětem rozhovorů vojenských představitelů Spojených států a Jižní Koreje.
Související
Trump už sestavuje administrativu. Prozradil dvě jména, která v ní nebudou
Exministr Pompeo vzdal kandidaturu na prezidenta USA
Mike Pompeo , Jižní Korea , Severokorejské zbraně , Severní Korea (KLDR) , Donald Trump , Kim Čong-un , Japonsko , sankce
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Dohoda připravovaná 20 let rozzuřila Trumpa. Den po podpisu ji pohřbil
před 2 hodinami
Tropické počasí se vrátí, potvrdili meteorologové. Panuje ale menší nejistota
včera
Česko se musí připravit na důchodce. Jedno opatření stačit nebude
včera
Česko obměňuje diplomacii. Bude ho zastupovat šest nových velvyslanců
včera
Závažný zločin v Jablonci. Případ řeší policie, spekuluje se o vraždě dítěte
včera
Nové informace k pádu vrtulníku Venom. K zemi padal desítky metrů
včera
Odejde z Lyonu? O oporu české reprezentace Šulce se zajímá klub z Premier League
včera
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
včera
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
včera
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
včera
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
včera
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
včera
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
včera
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
včera
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
včera
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
včera
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
22. července 2026 21:16
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
22. července 2026 19:58
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
22. července 2026 18:47
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
Světoví výrobci ultrazpracovaných potravin (UPF) využívají podle zjištění britského serveru The Guardian soudní žaloby k blokování a odkládání vládních opatření zaměřených na boj proti nezdravému stravování. Mezinárodní vyšetřování odhalilo, že mezi lety 2010 a 2025 bylo v pěti zemích podáno celkem 235 žalob proti regulacím, které měly chránit zdraví obyvatelstva. Přestože potravinářské korporace veřejně deklarují podporu veřejnému zdraví, v zákulisí napadají zákony o označování obalů, omezení marketingu i daně z nezdravých potravin.
Zdroj: Libor Novák