Mezinárodní soudní dvůr OSN nařídil SAE umožnit sjednocení katarských rodin

Amsterodam - Mezinárodní soudní dvůr OSN (ICJ) dnes nařídil Spojeným arabským emirátům, aby umožnily sjednocení katarských rodin, které trpí důsledky dlouhodobých diplomatických neshod obou zemí. Katar podal žalobu k ICJ začátkem června a obvinil emiráty z porušení povinností vyplývajících z mezinárodní konvence o odstranění rasové diskriminace. 

ICJ se začal v červnu zabývat stížností Kataru na diskriminaci jeho občanů. Jde o součást regionálního sporu, který začal před rokem a v němž SAE, Saúdská Arábie, Bahrajn a Egypt obvinily Katar z podpory terorismu a přerušily s ním vztahy.

SAE podle Kataru brání v návratu „tisícům Katařanů, kteří před současnou krizí žili v SAE, takže se tito lidé nemohou vrátit ke svým rodinám", přišli o práci i majetek nebo nemohou pokračovat ve studiu na školách v emirátech. SAE údajně také vyhrožují těm, kdo projeví sympatie Kataru.

Soudní dvůr ve svém verdiktu uvedl, že emiráty mají také umožnit katarským studentům, kteří v minulosti v emirátech studovali, studium dokončit.

Čtyři arabské státy přerušily vztahy s Katarem loni v červnu, zahájily pak ekonomický bojkot a zakázaly společnosti Qatar Airways využívat jejich vzdušný prostor. Byla také uzavřena jediná katarská pozemní hranice, a to se Saúdskou Arábií.

Související

Palestina

Palestina se chce v Haagu připojit k obvinění Izraele z genocidy

Palestinští představitelé požádali Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu jménem "státu Palestina" o povolení připojit se k případu Jihoafrické republiky, která obviňuje Izrael z genocidy v Pásmu Gazy. Vyplývá to z žádosti zveřejněné v pondělí.  

Více souvisejících

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu (ICJ) Katar spojené arabské emiráty

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Šlachta

Přísaha a Motoristé jednají o budoucí spolupráci. Proč bořit něco, co funguje, ptá se Šlachta v rozhovoru pro EZ

Koalice Přísahy a Motoristé ve volbách do Evropského parlamentu získala dva mandáty. EuroZprávy.cz v této souvislosti oslovily předsedu hnutí Přísaha Roberta Šlachtu. Odmítl, že by jeho hnutí upozadilo svůj program kvůli spolupráci s Motoristy sobě. „Nikola Bartůšek a Filip Turek spolu skvěle fungují jako tým. Nikola jako odbornice na migraci a Filip jako odborník na Green Deal a průmysl. A to jsou dvě základní témata, o které dalších pět let v Evropě půjde,“ říká. 

včera

včera

včera

včera

Soukup přišel o TV Barrandov. Valná hromada ho odvolala z představenstva

Podnikatel Jan Čermák nahradil Jaromíra Soukupa v jednočlenném představenstvu společnosti Barrandov Televizní Studio, jak rozhodla před měsícem valná hromada firmy. Tato změna byla dnes oficiálně zapsána ve Sbírce listin. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy