Přišel o ruku, teď se zase sám obleče. Invalidům z válek na Blízkém východě svitla naděje

Nemocnice v jordánském Ammánu získala nejmodernější technologii k výrobě protéz. Kromě jiného pomáhá i obětem války v Jemenu. Protézy pro amputované vyrábí 3D tiskárna. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která popsala případ jednadvacetiletého Jemence z Adenu Abdalláha Ájida.

Po zásahu jeho domu v roce 2017 přišel o ruku a druhá byla velmi těžce zraněna. Převezli ho do místní nemocnice, kde zůstal několik týdnů v kómatu. "Přál jsem si zemřít. Bylo by to lepší, než zůstat takhle. Styděl jsem se vycházet s amputovanýma rukama, jsem mladý, chtěl jsem se oženit, chtěl jsem práci," řekl Ájid.

Zdravotnická charitativní organizace Lékaři bez hranic (MSF) ho loni v srpnu poslala k léčbě a rehabilitaci do Ammánu. MSF v roce 2006 založila program plastické chirurgie a v jeho rámci se snaží pacientům s amputacemi získat znovu nezávislost. Ájid byl vybrán pro program 3D protézy.

Šéf tohoto programu Samar Ismáíl řekl, že výroba 3D protéz je rychlejší a mnohem levnější. Taková náhrada přijde cenově na 30 dolarů (680 korun), zatímco ceny tradičních protéz začínají na 200 dolarech a mohou se vyšplhat do několika tisíců.

Ismáíl také připomenul, že další výhodou 3D protéz je jejich nižší váha a že pacienti je mohou používat déle.

V Ammánu zatím těmito náhradami vybavili asi 20 pacientů z Pásma Gazy, Iráku, Sýrie a Jemenu.

Ájidovi jeho protézy změnily život, i když bylo obtížné se naučit je používat. Díky terapii se zdokonalil a teď je už schopen si i sám zavázat tkaničky nebo si obléci košili. "Ztratil jsem chuť do života, ale teď po cvičení jsem v mnohem lepším duševním stavu," přiznal Jemenec.

Učí se ale stále dál a připravuje se na práci v prádelně. Jeho největším snem je vrátit se do Adenu a založit si rodinu.

Související

Více souvisejících

protézy válka invalidé zdraví jordánsko

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj a Petr Pavel

Ukrajina chce s Českem podepsat novou dohodu, prozradil Zelenskyj

Česko je mezi zeměmi, s nimiž Ukrajina plánuje podepsat nové dohody. Po návratu ze summitu NATO to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dohody chystá Kyjev také se Slovinskem a Irskem. Zelenskyj také potvrdil, že je na cestě další vojenská pomoc. 

včera

včera

Miroslav Kalousek

Odpudivá propaganda. Kalousek odsoudil reakci europoslance Turka na atentát

Naprostá většina reakcí z Česka i ze světa především odsoudila sobotní atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa a jakékoliv násilí v politice. Nový český europoslanec Filip Turek (Přísaha a Motoristé) šel dál, za což si vysloužil ostrou kritiku například ze strany exministra financí Miroslava Kalouska. 

včera

Barbora Krejčíková se setkala s princeznami Kate a Charlotte.

Kate předala trofej vítězi Wimbledonu. Mluvila i s českou šampionkou Krejčíkovou

Britská princezna Kate se v neděli dočkala ovací vestoje od publika při mužském finále tenisového Wimbledonu. Šlo o její teprve druhé veřejné vystoupení od konce března, kdy světu oznámila, že jí byla diagnostikována rakovina. S manželkou následníka trůnu se setkala i nová česká wimbledonská šampionka Barbora Krejčíková. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.

včera

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Děkuji Bohu, ale nezačnu se bát. Donald Trump opět promluvil

Bývalý americký prezident Donald Trump se v neděli podruhé od atentátu veřejně vyjádřil k tomu, co se stalo. Republikánský prezidentský kandidát poděkoval Bohu a dal najevo, že ani nyní se nezačne bát. Trump se už za pár dní chystá znovu veřejně vystoupit.

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Na Krejčíkovou ve Wimbledonu navázala Siniaková. S Townsendovou vyhrála turnaj ve čtyřhře

Sobota byla ve Wimbledonu ryze českým dnem. Poté, co ve finále ženského singlu uspěla po Janě Novotné, Petře Kvitové a Markétě Vondroušové jako čtvrtá Češka v historii v éře samostatného státu Barbora Krejčíková, připsal si český tenis ještě ten samý den úspěch i v ženské čtyřhře. Finále turnaje totiž ovládl česko-americký pár Kateřina Siniaková-Taylor Tonwsendová poté, co dvakrát 7:6 porazil kanadsko-novozélandské duo Gabriela Dabrowská-Erin Routliffeová.

včera

včera

včera

Co bude dál? Trumpův kult posílí, míní analytici. Kampaň se změní, ale nikdo neví jak

Spojené státy americké zažily atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který usiluje o návrat do Bílého domu. Co bude dál? Odpovědi na zásadní otázku se v analytických textech věnují přední světová média v čele s americkou CNN a britskou BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy