Syrská válka připravila o končetiny 86 tisíc lidí, protézy začali vyrábět uprchlíci

Na klinice v tureckém pohraničním městě Reyhanli v minulých pěti letech poskytli zadarmo 6500 protéz lidem zraněným v syrské válce. Podle odhadů je v Sýrii v důsledku bojů 86.000 lidí s amputovanými končetinami. Nejobyčejnější protéza přijde na 500 dolarů (11.300 korun), napsal časopis Paris Match.

Jedenáctiletý Ahmad napolo leží na zemi a hází kamínky na psa za mříží. Nedaří se, ale chlapec se baví. Pak se posadí, aby si ulevil. Místo nohou má protézy a právě je na pravidelné rehabilitační procházce před klinikou. Škádlení psa byla jenom malá přestávka, hoch se znovu chápe svých berlí a spolu s průvodcem se vydá na svou klopýtavou pouť. Pak zamíří zpět do centra, kde mu protézy naposledy přizpůsobí.

Protézy vyrábí syrské centrum pro umělé končetiny, které před pěti lety založili v Reyhanli syrští uprchlíci. Oficiální údaj o amputovaných Syřanech neexistuje. Podle Světové zdravotnické organizace jich stále přibývá, UNICEF odhaduje, že amputovaných je 86.000. To, že centrum vzniklo v Reyhanli, není náhoda. Patří do provincie Hatay, kde žije půl milionu syrských uprchlíků, tamní obchody jsou označeny jak tureckými, tak arabskými nápisy. K centru patří mobilní klinika, která působí v syrském Idlibu.

Ve středisku nejprve pracovali jen dobrovolníci, díky pomoci nevládních organizací a Evropské unie se situace změnila. Nejlevnější protéza stojí 500 dolarů, ta nejdokonalejší čtyřnásobek. Pro uprchlíka nedostupná suma. Zde v centru stačí, když dotyčný ukáže doporučení z turecké nemocnice. Centrum poskytlo za pět let 6500 protéz, letos už 500. Čekací doba je několik měsíců. Každé ráno se opakuje totéž - dodávka k vchodu dopraví skupinu lidí, kteří zamíří dovnitř. Někteří na vozíčcích, jiní jak se dá. Všichni s amputovanou končetinou.

Na klinice pracuje 30 lidí - terapeuti i technici. Téměř všichni jsou Syřané, někteří bývalí pacienti kliniky. Ti se poznají podle chůze, někteří zvednou nohavici, aby bylo vidět umělou končetinu. Nejde o žádné amatéry. "Vyškolili nás specialisté z Indie a Filipín, máme kontakty s univerzitou v Ankaře," říká technik Sámi Masrí, který je v Reyhanli od roku 2013.

Dříve pracoval jako řidič v Homsu, do Turecka odešel před šesti lety a od té doby doma nebyl. Od otevření centra prošel šesti školeními a ovládá techniku protéz od oblasti nad kolenem, pod ním i pod loktem. Mnoho času tráví v dílně, kde se protézy vyrábějí, ale podle něj je rehabilitace důležitější než sama protéza. Pacient nesmí padat.

U dvou tyčí je fronta, lidé čekají na svou příležitost pocvičit se v chůzi s oporou. Jejich upocené tváře a pevně zaťaté ruce svědčí o tom, kolik sil je to stojí. Ostych musí stranou, musejí sundat kalhoty, aby bylo na protézy vidět. Tady se přeměřuje, povzbuzuje, chválí. Každý centimetr vpřed je úspěch. Své protézy tu zkouší také Ahmad z Halabu (Aleppa). "Zpočátku to bylo velmi těžké, plakal a ukrýval se, nechtěl nikoho vidět," říká Hamdah Bakríová, která syna sleduje. O nohy přišel v mešitě v Halabu při raketovém útoku. Jeho bratr a tři bratranci útok nepřežili.

"Byl to obtížný případ. Nejen proto, že je to dítě, ale kvůli složitým amputacím - jedna u kolene, druhá na stehně. Museli jsme vyvinout novou techniku, hydraulické koleno. Protože roste, musíme protézy po šesti měsících měnit," vysvětluje technik z Damašku Sálih.

Válka zásadním způsobem změnila praxi. "Dříve se amputovali diabetici nebo oběti nehod. Uměli jsme operovat, byli tu dobří chirurgové. Teď se amputuje zcela jinak. Zbraně způsobují jiný typ zranění," říká kineziterapeutka Sahmí Sadílová. Nevládní organizace obviňují syrskou vládu z používání kazetových bomb, které mezinárodní zákony zakazují. Za letu z nich vypadnou stovky menších bomb, které nemusí explodovat hned. Civilisty ohrožují podobně jako miny. "Zranění, která lidem způsobí bombardování, jsou rozsáhlá, těžko se ošetřují. Zlomeniny, popáleniny, různé potíže," doplňuje Sadílové kolega Charly Pierluigi.

Centrum se musí vyrovnat nejen s novými typy zranění, ale často také s důsledky spěšné práce chirurgů. "Pokud nebyl zákrok kvalitní, posílají se pacienti zpět do nemocnic, kde byli operováni, aby to tam opravili a aby byla končetina připravena na protézu," vysvětluje Sadílová. Je to případ až poloviny pacientů.

Vedení centra říká, že lidé se přijímají na základě doporučení z nemocnic. O to, zda mezi nimi jsou i ti, kdo bojovali, se nikdo nestará. "O to, co dělali předtím nebo co chtějí dělat v budoucnu, nejde. Pro nás je důležité jim pomoci," říká Mustafá Muhammad, který zajišťuje kontakty centra s okolním světem. Turecká vláda do centra posílá každý měsíc pracovníka ministerstva zdravotnictví, který ověřuje totožnost pacientů.

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie invalidé protézy

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy