Syrská armáda získala kontrolu nad pěti vesnicemi a kopcem v poslední povstalecké oblasti v Idlibu na severozápadě Sýrie. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na provládní média. Nová vládní ofenziva se soustřeďuje na radikály v provincii Idlib i na severu Hamá. Největší radikální skupina působící v Idlibu Haját Tahrír aš-Šám (HTS) minulý týden oznámila, že bude syrské armádě rozhodně bránit v postupu.
Vůdce HTS abú Muhammad Golání v rozhovoru pořízeném místním aktivistou tvrdí, že vládní jednotky utrpěly v bojích posledních dnech velké ztráty. Oblečený ve vojenské uniformě a se zbraní v ruce Golání na videozáznamu dodává, že jeho radikální skupina získává každý den množství nových bojovníků.
Rebelové podle něj mají právo cílit své útoky i na ruskou základnu v Sýrii, protože "více než 90 procent ruských náletů míří na ženy a děti".
Syrská válka trvá od roku 2011 a od zapojení Ruska v roce 2015 se Damašku podařilo většinu území získat zpět. Rusko je spolu s Íránem hlavním spojencem syrské vlády. OSN upozornila, že v Idlibu jsou tři miliony lidí, z nichž polovina jsou uprchlíci z jiných částí země. Kvůli obnoveným bojům od konce dubna svůj domov opustilo na 158.000 lidí.
Související
Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?
Češi by měli Sýrii opustit. Asadova sázka na Rusko nevyšla, řekl Fiala
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Armáda se připravuje na rozsáhlou operaci v Íránu. Teherán odmítli šance na ukončení jaderných ambicí, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Izrael a Spojené státy zaútočily na Írán
před 2 hodinami
Počasí bude o víkendu kopírovat trend z posledních dní
včera
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
včera
Je nemocný a má nízké IQ. Trump se velmi ostře pustil do De Nira
včera
V kauze RP Invest utopili peníze i známí lidé. K poškozeným patří i Klempíř
včera
Okamura do Otázek Václava Moravce přijde, potvrdila mluvčí SPD
včera
Platili mu, co neměli. Úředník popsal náklady bývalého prince Andrewa
včera
Předčasné jaro. V Česku letos poprvé naměřili 20 stupňů
včera
Ministerstvo varovalo Čechy v Izraeli. Bezpečnostní situace se může zhoršit
včera
Záhadné úmrtí dvou lidí v Písku. Těla se našla v lodním kontejneru
včera
Fico se pře s Ukrajinci ohledně ropovodu Družba. Navrhuje inspekční cestu
včera
Zelenskyj vidí okno příležitosti pro dosažení míru. Čas je do voleb v USA
včera
Střelba v Krnově. Policisté našli mrtvého a dvě zbraně
včera
Chcete se dostat z Izraele? Musíte dnes, vyzval americký velvysanec podřízené
včera
Česko eviduje zemětřesení na Příbramsku. Ke škodám nedošlo
včera
Nejasný pokrok v jednáních mezi USA a Íránem. Rozhovory mají pokračovat
včera
Do Česka míří saharský prach. Na zem se nedostane, může ale ovlivnit teploty
včera
Clintonová prý Epsteina nikdy nepotkala. Vyzvala k výslechu Trumpa
včera
Okamura se po devíti letech může objevit v Otázkách Václava Moravce
Předseda poslanecké Sněmovny Tomio Okamura (SPD) by se v březnu mohl po devíti letech objevit v politickém diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na obrazovkách České televize. Podle dostupných informací obdržel pozvánku do druhého březnového vydání relace.
Zdroj: Jan Hrabě