Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

Asad, jistý svou pozicí, začal cestovat do zahraničí, navštívil Moskvu, Peking, Abú Zabí a Teherán. Zdálo se, že mezinárodní společenství, byť s nelibostí, akceptovalo, že tento brutální vůdce zůstane u moci. Normalizace vztahů se stala klíčovým slovem nejen mezi diplomaty na Blízkém východě, ale dokonce i mezi některými západními představiteli. V září, po třináctileté diplomatické přestávce, jmenovala Itálie svého prvního velvyslance v Sýrii.

Tato stabilita však náhle zmizela v sobotu po desetidenní překvapivé ofenzívě rebelského uskupení Hayat Tahrír al-Šám. Syrská arabská armáda se rozpadla, vojáci opouštěli své pozice a svlékali uniformy. Rebelové bez boje ovládli Damašek a Asad byl převezen do Moskvy. Dokonce i samotní rebelové byli překvapeni, jak snadno to šlo, uvedl server National Interest.

Náhlý a nečekaný rozpad syrské armády zapadá do dlouhé tradice zdánlivě silných, ale vnitřně křehkých armád, které rychle selhávají tváří v tvář povstaleckým útokům. Podobné události jsme mohli vidět nedávno v roce 2021 v Afghánistánu, kdy Afghánská národní armáda, kterou Spojené státy vycvičily a vyzbrojily za 83 miliard dolarů během dvaceti let, selhala během několika měsíců, když Tálibán převzal moc. V roce 2014 se irácká armáda zhroutila, když ISIS převzal kontrolu nad velkou částí země včetně měst Fallúdža a Mosul. Téhož roku v Jemenu povstalci Hútíové během několika dní obsadili hlavní město San'á a svrhli vládu Abdrabbúha Mansúra Hádího, který uprchl do Saúdské Arábie.

Podobné scénáře se odehrály i jinde. V roce 2013 v Centrální africké republice povstalecká koalice Séléka svrhla vládu během několika měsíců a s minimálním odporem obsadila hlavní město Bangui. Prezident François Bozizé uprchl do Kamerunu. V roce 1997 v Zairu se armáda Mobutua Sese Seka rozpadla, když povstání z východu smetlo zemi. Mobutu, který vládl od 60. let, uprchl do Maroka, zatímco jeho nespokojení prezidenští gardisté ostřelovali trup jeho letadla při odletu.

Načasování těchto kolapsů je vždy těžké předvídat; podobně jako ve hře Jenga nikdy nevíte, který odstraněný dílek způsobí pád celé věže. Přesto lze příčiny těchto pádů vždy identifikovat. Tyto faktory se stále opakují a podkopávají armády bojující proti povstalcům.

Jedním z hlavních důvodů je etnická exkluze. Vlády často obsazují své armády, zejména vyšší velení, příslušníky vlastního etnika. To sice přináší výhody, jako je větší soudržnost a loajalita, a je to osvědčený způsob, jak zabránit státním převratům, ale zároveň to vyvolává odpor u vyloučených skupin.

V Zairu na počátku 90. let pocházela polovina generálů z Mobutuovy provincie, přičemž třetina z nich byla příslušníky jeho malé etnické skupiny Ngbandi. V Centrální africké republice si povstalci stěžovali, že vláda odmítala integrovat určité etnické skupiny do armády. V Jemenu se šíité cítili přehlíženi pod vedením sunnity Hádího. V Afghánské národní armádě tvořili Tádžikové, kteří představují čtvrtinu populace, více než dvě třetiny velitelů.

V Sýrii bylo 70 % vojáků a 80 % důstojníků příslušníky Asadovy sekty alavitů, ačkoli tato skupina tvořila jen 13 % populace. Dominance alavitů byla téměř absolutní v Republikánské gardě, elitní ochranné jednotce vedené Asadovým bratrem. Ne-alavitští odvedenci v nižších hodnostech nebyli ochotni umírat za důstojnický sbor a režim, který je nereprezentoval.

Dalším faktorem je korupce, která podkopává armády zevnitř. Slabé vlády často nemají prostředky na zaplacení adekvátních platů, takže tolerují nebo nevědomky podporují korupci. Mobutu jednou svým přívržencům řekl: „Kraďte chytře, po malých kouscích,“ a během jeho vlády se dvakrát odehrály masové rabovací akce neplacených vojáků.

V armádách Jemenu, Iráku a Afghánistánu získávali povýšení ne ti nejkvalifikovanější, ale ti, kteří měli konexe nebo byli ochotni zaplatit úplatek. Na výplatních seznamech byly tisíce „duchovních vojáků,“ fiktivních pozic, jejichž prostřednictvím si velitelé přivlastňovali platy. V Afghánistánu byli důstojníci podezřelí z pašování opia a zbraní. Řadoví vojáci měli často pocit, že jejich nadřízení je okrádají, a nebyli ochotni bojovat za zkorumpovaný režim.

Syrská armáda trpěla podobnými problémy, od vydírání na kontrolních stanovištích až po multimiliardový obchod s nelegálním amfetaminem captagonem. Řadoví vojáci si stěžovali, že důstojníci kradli jejich dotace na palivo a požadovali úplatky za možnost odejít na dovolenou.

Nejzásadnějším faktorem kolapsů armád je však ztráta zahraniční podpory. Slabé vlády často potřebují pomoc, aby si udržely kontrolu nad svým územím. Když zahraniční aktéři stáhnou svou podporu, kolaps bývá nevyhnutelný.

V Sýrii tento faktor sehrál klíčovou roli. Rusko se kvůli válce na Ukrajině nemohlo soustředit na letecké údery, které v minulosti Asada zachránily. Hizballáh oslabil izraelský tlak v Libanonu a Írán stáhl své vojenské síly po vlastních ztrátách.

Stejně jako syrská armáda byl i celý syrský stát křehký, vyprázdněný korupcí a závislý na zahraniční podpoře. S odstupem času je možná pozoruhodné spíše to, jak dlouho se režim dokázal udržet.

Související

Islámský stát (ISIS)

Na severovýchodě Sýrie tiká časovaná bomba. Tisíce bojovníků IS, na které svět zapomněl

Tisíce údajných bojovníků Islámského státu (IS) zůstávají uvězněny v detenčních zařízeních na severovýchodě Sýrie, zatímco svět na ně postupně zapomíná. Panorama, jedno z největších vězení tohoto druhu, skrývá za svými zdmi 4 500 mužů, kteří se ocitli v právním vakuu. Mnozí z nich nemají možnost obhajoby ani naději na spravedlivý proces. A přestože oficiální pád samozvaného chalífátu nastal již před šesti lety, jeho duch v těchto celách stále přežívá.
Bašár al-Asad Analýza

Sýrie po Asadovi. Panuje chaos, který se může přelít do celého regionu

Ačkoli prosincový převrat v Sýrii vyvolal vlnu optimismu, pád režimu Bašára Asada ještě zdaleka nezaručuje stabilitu v zemi – a podle vývoje v Egyptě ani v regionu. Moc převzaly islamistické frakce, které se sice snaží získat mezinárodní uznání, avšak jejich minulost spojená s nechvalně známou teroristickou organizací al-Káidou jim ničí reputaci. Přes snahy o prezentaci umírněnější politiky zůstávají mnohé státy vůči jejich vládě skeptické, což dále komplikuje cestu k obnově a stabilizaci Sýrie.

Více souvisejících

Sýrie Armáda Sýrie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putinova tajná zbraň: Jak v hybridní válce proti Ukrajině využívá šachy?

Více než tisíc let jsou šachy symbolem strategie a války. V současnosti však tento ikonický sport získává novou roli – stává se nástrojem ruské geopolitiky a propagandy, řízené přímo z Kremlu. Vladimir Putin proměnil tuto starodávnou hru v moderní nástroj své hybridní války proti Ukrajině a Západu, píše server Politico.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Zapomeňme na Západ vs. Rusko. Globální válku může odstartovat Indie s Pákistánem

Další ozbrojený útok v horském Kašmíru, na vysoce napjatém pomezí mezi Indií a Pákistánem, znovu připomněl, jak nebezpečně tenká je hranice mezi lokálním násilím a globální katastrofou. Nenávist mezi oběma jaderně vyzbrojenými státy je natolik zakořeněná a (geo)politicky přiživovaná, že i malý incident může snadno spustit řetězec událostí, který přeroste v nejničivější konflikt 21. století.

před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Zelenskyj usadil Trumpa. Vysvětlil mu, o co Ukrajině a Rusku skutečně jde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svých posledních vystoupeních znovu zdůraznil, že navzdory destruktivnímu postupu Ruska je to právě Ukrajina, kdo přijal výzvu prezidenta Donalda Trumpa k bezpodmínečnému příměří. Zelenskyj upozornil, že Kyjev udělal maximum pro to, aby jednání s USA pokročila – včetně podpisu memoranda o nerostných surovinách, přičemž byly odstraněny prvky, které by odporovaly ukrajinské ústavě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Jak bezpečné vakcíny vlastně jsou? Odpověď měla přinést obří studie, Trump ji těsně před dokončením zastavil

Globální vědecký projekt, jehož cílem bylo detailně zhodnotit bezpečnost vakcín proti covidu-19 u stovek milionů lidí, byl náhle ukončen pouhých 13 měsíců před plánovaným závěrem. Důvodem jsou rozsáhlé škrty v rozpočtu amerických vládních institucí, které v posledních týdnech provádí administrativa prezidenta Donalda Trumpa, uvedl server The Guardian.

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump usiluje aspoň o nějaké vítězství, říká Kraus. Rusové si díky tomu mohou sednout a čekat

Bezpečnostní expert Josef Kraus z Masarykovy univerzity v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, jak předpokládá další vývoj jednání o ukončení války na Ukrajině. „Zoufalá snaha získat aspoň nějakou výhru ale ve válce na Ukrajině způsobuje, že Rusové si mohou spokojeně sednout, točit palci a čekat, jaké výhodné podmínky a ústupky jim na Ukrajincích Američané vydobydou,“ varuje.

před 6 hodinami

Tělo papeže Františka bylo vystaveno v bazilice sv. Petra

Do Vatikánu se sjíždí desítky tisíc lidí z celého světa. Na rozloučení s papežem čekají hodiny

Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu vinula pod jarním sluncem napříč Náměstím svatého Petra. Tisíce věřících i nevěřících se sem vydaly, aby vzdaly poslední poctu papeži Františkovi, jehož prostá dřevěná rakev byla vystavena na hlavním oltáři slavné baziliky. V otevřené rakvi, vyložené rudým suknem, odpočívá papež oblečený do liturgického roucha s růžencem v rukou.

před 6 hodinami

Papež František

Osamělý boj papeže Františka s extrémním počasím: Nebál se o planetu, ale o přežití lidstva

V týdnech před svou smrtí znovu Papež František zopakoval své deset let staré poselství: svět potřebuje duchovní obrat, nikoli pouze technologické či ekonomické recepty. S odvahou a vytrvalostí vystupoval proti jak "trumpovskému" chamtivému kapitalismu, tak i vůči racionálnímu ekonomismu levice. Ve svém pohledu na klimatickou změnu viděl hluboký morální a duchovní kolaps lidstva.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump obvinil Zelenského z prodlužování války: Zabíjení pokračuje kvůli němu

Prezident Spojených států Donald Trump znovu rozvířil debatu o ukrajinsko-ruském konfliktu, když ostře kritizoval prezidenta Volodymyra Zelenského. Podle Trumpa právě ukrajinský lídr svým postojem znemožňuje dosažení mírové dohody a prodlužuje tak krvavý konflikt, který podle jeho slov "zabíjí týdně tisíce vojáků na obou stranách".

před 8 hodinami

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj a Donald Trump (21. února 2025).

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump

Prezident Spojených států Donald Trump se ostře vymezil vůči ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Podle něj svými výroky o Krymu pouze prodlužuje válku, která už si vyžádala nespočet obětí. Trump v příspěvku na sociální síti Truth Social uvedl, že Ukrajina nemá žádnou vyjednávací sílu a Zelenskyj by měl přestat brzdit cestu k mírové dohodě, která je podle jeho slov „na dosah“.

včera

včera

Dálnice D11

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat

Silničáři si na poslední dubnový víkend připravili úplnou uzavírku dálnice D11, která vede mezi Prahou a Hradcem Králové. Dálnice se uzavře na výjezdu, respektive příjezdu do hlavního města. Na místě budou probíhat demoliční práce.  

včera

včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku

Evropské státy se v otázce mírového řešení války na Ukrajině shodují na zásadním požadavku: jakákoli dohoda musí zachovat územní celistvost Ukrajiny. Tento vzkaz zazněl z Elysejského paláce v době, kdy se v USA objevily návrhy, že by obě strany konfliktu mohly „něco ze svého území obětovat“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy