Armáda Sýrie

Syrský MiG-29

Vyšetřování útoku v syrské Dúmě: Provedla ho Asadova armáda, zní závěr

Útok chemickými zbraněmi na syrské město Dúmá provedlo v roce 2018 syrské vládní letectvo. Po dvouletém vyšetřování to ve své nové zprávě uvedla Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW). Podle ní lze prokázat, že v dubnu 2018 nejméně jeden vrtulník syrského letectva shodil na civilisty obydlenou oblast dva zásobníky s plynným chlórem. Na místě kvůli tomu zemřelo 43 lidí.
Dvě F-15I Ra'am izraelských vzdušných sil (Israel Defense Forces)

Při izraelském útoku byli v Sýrii zraněni čtyři vojáci

Při dnešním raketovém útoku byli v Sýrii zraněni čtyři vojáci. Oznámila to tamní agentura SANA, která útok připsala Izraeli. Jiné zdroje hovoří o třech mrtvých členech proíránských milicí. Podle zdroje SANA se podařilo syrské protivzdušné obraně většinu střel zneškodnit předtím, než zasáhly cíle.
Sýrie

V bojích na severozápadě Sýrie přišlo o život přes 40 lidí

V obnovených bojích na severozápadě Sýrie přišlo o život 40 bojovníků a syrských vojáků. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) armáda odrazila pokus jedné z radikálních skupin napojených na Al-Káidu obsadit dvě vesnice na hranici provincií Hamá a Idlib.
Oběti chemického úteko v Sýrii. Údajně vraždila Asadová armáda smrtelným sarinem.

Syrská armáda podle vyšetřovatelů spáchala v roce 2017 chemické útoky

Letectvo syrského prezidenta Bašára Asada podle závěrů vyšetřovacího týmu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v březnu 2017 svrhlo na vesnici v západosyrské provincii Hamá bomby obsahující chlór a nervový plyn sarin. Ke spáchání útoku armáda podle vyšetřovatelů využila vrtulník a bitevníky ruské výroby Suchoj Su-22. Informovala o tom agentura Reuters.
Sýrie

Syrská armáda postupuje v Idlíbu, vstoupila do strategického města

Syrská armáda dnes vstoupila do města Sarákib v provincii Idlib, kde se několik týdnů odehrávají těžké boje. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) oznámila, že postupu vojáků předcházelo stažení několika set bojovníků radikálních skupin, jež v Idlibu působí.
Bašár Háfiz al-Asad je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.

Asad postupuje, údajně dobyl důležité město v Idlibu

Syrská vládní vojska dnes vstoupila do města Maara an-Numán jižně od Idlibu. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Podle ní je to významný úspěch Damašku, který se snaží provincii Idlib dobýt z rukou povstalců a radikálů.
Sýrie, ilustrační foto

Syrská armáda začala kvůli rusko-turecké dohodě hlídkovat na hranicích

Syrská vládní vojska dnes začala hlídkovat na severovýchodě Sýrie v blízkosti turecké hranice. S odvoláním na syrská státní média o tom dnes informovala agentura AP. Vojáci syrské armády na místo přišli v rámci rusko-turecké dohody z minulého měsíce, jejímž cílem je zajistit, aby oblast opustili milice syrských Kurdů.
Turecká armáda (Turkish Army)

Při turecko-syrských bojích zemřeli čtyři vojáci

Nejméně čtyři syrští vojáci dnes zemřeli na severovýchodě Sýrie u hranic s Tureckem při prudkých střetech syrské armády a jednotek vedených Ankarou. S odvolání na syrská státní média a opoziční Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR) to uvedla agentura AP. Turecko informaci nekomentovalo.
Peskov, Dmitrij

Syrská a ruská vojska vstoupila do Kobani, mluvčí Kremlu prozradil cíl operace

Syrská armáda doprovázená ruskými vojáky dnes vstoupila do severosyrského pohraničního města Kobani. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR). Příchod syrských vládních vojsk se uskutečnil poté, co se z města stáhli američtí vojáci a Kurdy vedená koalice Syrské demokratické síly (SDF), která město kontroluje, uzavřela s Damaškem dohodu, v níž se syrská armáda zavázala, že na severovýchodě země pomůže odrazit tureckou ofenzivu.
Turecká armáda (Turkish Army)

Sýrie mobilizuje armádu. Jde se postavit turecké ofenzívě

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči syrskému území". Dnes o tom bez bližších údajů informovala syrská státní agentura SANA. Syrští Kurdové večer podle agentury AFP potvrdili dohodu s Damaškem, podle níž budou armádní síly rozmístěny poblíž syrsko-turecké hranice.
Sýrie

Syrská armáda postupuje provincií Idlíb. Dobyla pět vesnic a kopec

Syrská armáda získala kontrolu nad pěti vesnicemi a kopcem v poslední povstalecké oblasti v Idlibu na severozápadě Sýrie. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na provládní média. Nová vládní ofenziva se soustřeďuje na radikály v provincii Idlib i na severu Hamá. Největší radikální skupina působící v Idlibu Haját Tahrír aš-Šám (HTS) minulý týden oznámila, že bude syrské armádě rozhodně bránit v postupu.
Válka v Gaze

Sýrie sestřelila několik raket z Izraele

Damašek - Syrská protivzdušná obrana dnes poblíž damašského letiště sestřelila několik raket, které podle syrské státní agentury SANA vypálil Izrael. Výbuchy byly slyšet i v hlavním městě. Mluvčí izraelské armády odmítla informace komentovat.
Syrský MiG-29

Syrská obrana zasahovala proti izraelskému útoku

Damašek - Syrská protivzdušná obrana dnes zasáhla proti raketám vypáleným izraelskými letadly. Oznámila to syrská agentura SANA. Výbuchy byly hlášeny z provincie Hamá, jež sousedí s provincií Idlib, kterou dnes začalo podle chránců lidských práv bombardovat ruské letectvo.
Syrský MiG-29

Syrská armáda podle spojenců ukončila přípravu ofenzivy proti povstalcům

Damašek - Syrská armáda dokončila přípravu ofenzivy proti povstalcům působícím v jihozápadní Sýrii. Oznámil to dnes podle agentury Reuters jeden z velitelů spojenců syrské armády. Zástupce povstalců z Dará ale řekl, že známky posilování armádních jednotek v jeho oblasti nejsou patrné. Oznámení je podle něj spíš součást psychologické války. Odpůrci Damašku se nicméně na ofenzivu připravují.
Sýrie

Blíží se boje o syrský Idlib, OSN očekává humanitární katastrofu

Damašek - Pokud se v syrské provincii Idlib zopakuje scénář známý z východní Ghúty, bude počet obětí i zkázy šestinásobný. Řekl to dnes zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Naznačil tak očekávané boje o Idlib, kam se uchýlilo mnoho odpůrců syrského režimu, ozbrojených skupin, i civilistů.
F-16 Israel Defense Forces

Damašek po úderech mluví o nové fázi agrese proti Sýrii

Damašek - Izraelské nálety naznačují, že byla zahájena nová fáze agrese proti Sýrii, uvedlo syrské ministerstvo zahraničí. Reagovalo tak na noční izraelský odvetný úder na íránské pozice v Sýrii. Židovský stát reagoval na předchozí íránský útok na izraelské vojenské základny na okupovaných Golanských výšinách.

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

Dva roky války na Ukrajině. Von der Leyenová je v Kyjevě, přijeli i další lídři

Na sobotu připadá druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu. Do Kyjeva při té příležitosti dorazila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová společně s předsedy vlád dvou členských zemí Evropské unie a kanadským premiérem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy