Letectvo syrského prezidenta Bašára Asada podle závěrů vyšetřovacího týmu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) v březnu 2017 svrhlo na vesnici v západosyrské provincii Hamá bomby obsahující chlór a nervový plyn sarin. Ke spáchání útoku armáda podle vyšetřovatelů využila vrtulník a bitevníky ruské výroby Suchoj Su-22. Informovala o tom agentura Reuters.
Zvláštní vyšetřovací tým byl zřízen členy OPCW v roce 2018 s cílem identifikovat pachatele nelegálních útoků. Dosud OPCW mohla pouze sdělit, zda se stal chemický útok, nikoliv však, kdo jej spáchal.
Podle nových závěrů vyšetřovatelů je důvodné podezření, že při útocích, které se odehrály 24. a 30. března 2017 v Latámině, byl použit toxický chlor a sarin a že útočili piloti syrského letectva.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo poznamenal, že zpráva vyšetřovacího týmu OPCW přispěla "k rostoucímu souboru důkazů", které svědčí o tom, že syrská vláda proti vlastním lidem používá chemické zbraně. Pompeo doplnil, že podle Washingtonu disponuje Damašek "dostatkem chemikálií, "konkrétně sarinem a chlorem", a je schopen je nadále produkovat a využívat.
Generální tajemník OSN António Gutteres skrze svého mluvčího uvedl, že se zprávou byl obeznámen, ale na otázky týkající se jejího obsahu a závěrů by měla odpovídat OPCW. Guterres zopakoval, že využívání chemických zbraní je neakceptovatelné a viníci by měli být postaveni před spravedlnost.
Německý ministr zahraničí Heiko Maas uvedl, že Německo bude usilovat o zajištění toho, že se viníci budou zodpovídat. Chce tak učinit skrze Radu bezpečnosti OSN, v níž je jeho země nestálým členem. "Nyní je na mezinárodním společenství aby okamžitě reagovalo a zajistilo, aby viníci byli postaveni před spravedlnost," uvedl v prohlášení.
Agentura AP nicméně připomíná, že není jasné, jak by bylo možné zajistit stíhání představitelů režimu v Damašku za válečné zločiny. Sýrie totiž není členem Mezinárodního trestního soudu (ICC), což znamená, že zločiny spáchané syrskou vládou na syrských občanech v Sýrii nemohou být souzeny před tímto tribunálem.
Damašek a Rusko, které je jeho spojencem, obvinění z páchání chemických útoků opakovaně odmítly. Podle nich chemické útoky zinscenovala opozice s cílem očernit syrskou armádu.
Vyšetřovací a identifikační tým (IIT) OPCW, proti jehož zřízení se postavily Moskva a Damašek, uvedl, že útoky z 24., 25. a 30. března v Latámině měly dopad asi sto lidí.
"V postupu vyšetřování byly zváženy různé hypotézy, IIT postupně dospěl k tomu, že toto jsou jediné možné závěry, k nimž šlo dojít na základě získaných informací," stojí ve zprávě.
Padesátá brigáda a 22. divize syrského letectva podle zprávy svrhly bomby M4000 se sarinem na Latáminu a chlor na nemocnici. Letouny vzlétly ze základem Šajrát a Hamá.
"Vojenské operace strategického druhu, jako byly tyto tři útoky, se mohou odehrát pouze na základě nařízení z nejvyšších kruhů syrských ozbrojených sil," stálo ve zprávě.
Tým OPCW sice identifikoval piloty letounů, ale ze zprávy, kterou má obdržet 193 členských států OPCW, jejich jména odstranil. "Existují pádné důvody se domnívat, že pachatelé... byli jedinci patřící syrskému arabskému letectvu," uvedl pouze šéf týmu OPCW Santiago Oñate Laborde.
Šéf OPCW Fernando Arias uvedl, že mezinárodní společenství a generální tajemník OSN Guterres, by měli po zveřejnění zprávy "podniknout libovolné kroky, které považují za vhodné a nutné".
Organizace pro zákaz chemických zbraní je mezinárodní organizace, která monitoruje dodržování Úmluvy o chemických zbraních. Svou činnost OPCW začala vykonávat 29. dubna 1997, kdy úmluva o chemických zbraních nabyla účinnosti. V posledních letech se světová pozornost k organizaci obracela zejména v souvislosti se spory mezi Sýrii a Ruskem na jedné straně a Spojenými státy, Francií a Británií na straně druhé.
28. dubna 2025 14:26
Izrael proměnil Gazu v masový hrob, zaznělo na půdě Mezinárodního soudního dvora
Související

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

Češi by měli Sýrii opustit. Asadova sázka na Rusko nevyšla, řekl Fiala
Armáda Sýrie , Sýrie , Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW)
Aktuálně se děje
včera

První kolo prezidentských voleb v Rumunsku zřejmě vyhrál George Simion
včera

Předali jste Krym Rusku, obvinil Trump Kyjev. Mohla ale Ukrajina anexi zastavit?
Aktualizováno včera

OBRAZEM: Pokud Rusko ve uspěje, napřímo to pocítíme, řekl Pavel po jednání se Zelenským
včera

OBRAZEM: Volodymyr Zelenskyj a Olena Zelenská se na Pražském hradě sešli s Petrem Pavlem a Evou Pavlovou
včera

Zelenskyj s manželkou dorazili na Pražský hrad. Setkali se s prezidentem Pavlem
včera

Zelenskyj prozradil důvod příletu do Prahy. Zveřejnil svůj program
včera

Mimořádná zpráva Ukrajinský prezident Zelenskyj přistál v Praze
Aktualizováno včera

Pražský hrad se uzavírá. Do Prahy míří Zelenskyj
včera

Snad nebudeme na Ukrajině muset použít jaderné zbraně, prohlásil Putin
včera

Německo se hádá s Rubiem. Spor o AfD graduje
včera

NATO: Svět testuje první orbitální zbraně. Evropa potřebuje v přístupu k vesmírným technologiím zásadní obrat
včera

Sváteční počasí bude příští týden jiné. Jaro ukáže odlišnou tvář
včera

OBRAZEM: Plzeň oslavuje 80. výročí osvobození města
3. května 2025 22:02

Fiala začne s výjezdy do krajů. Pomáhat mu bude známá herečka
3. května 2025 21:07

Pár hodin po konci Hořavy mají Pardubice nové trenéry. Přichází Pešán s Mlejnkem
3. května 2025 20:10

Bouřkové počasí v Česku. Meteorologové zaznamenali downburst
3. května 2025 18:19

Pavel vezme belgického krále i mimo Prahu, potvrdil Hrad
Aktualizováno 3. května 2025 18:08

Policie zasahovala v centru Prahy. Muž s nožem uzavřel Karlův most
3. května 2025 16:40

80 let od rozhodnutí, která nás poslala do dekád temna. Na vině nejsou jen Sověti
3. května 2025 15:51
Hasiči vyjížděli do Krkonoš. Hořelo v hotelu ve Špindlerově Mlýně
Hasiči v sobotu vyjížděli k požáru v hotelu ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Budova musela být evakuována, naštěstí se nikomu nic nestalo. Příčina požáru bude předmětem vyšetřování.
Zdroj: Jan Hrabě