Šéf Hamasu se po 45 letech vrací do Palestiny. Usmíří se s Fatahem?

Gaza - Chálid Mišál, politický vůdce radikální palestinské organizace Hamás, dnes podnikne návštěvy Pásma Gazy. Do Palestiny se vrací po dlouhých 45 letech. Svou cestu označuje jako "třetí narození", v reakci na atentát, který na něj v roce 1997 spáchali izraelští agenti v Jordánsku. Informuje server BBC.

Mišál palestinský Západní břeh Jordánu opustil v roce 1967 po tzv. šestidenní válce, během níž Izrael obsadil rozsáhlá arabská území. Jeho návrat souvisí s nedávným uzavřením příměřím mezi Hamásem a Izraelem, který ukončil osm dní násilností v Pásmu Gazy. To od roku 2007 ovládají právě radikálové z Hamásu.

Mišálův návrat má symbolický charakter. Plánuje navštívit hroby šajcha Ahmeda Jásina, zakladatele Hamasu, a Ahmeda Džabarího, jednoho z vojenských vůdců organizace. Oba zabily cílené izraelské nálety, přičemž smrt druhého jmenovaného v odvetě na raketové útoky palestinských militantů výrazně eskalovala nedávné násilnosti v Gaze.

Obecně se očekává, že Mišál přednese projev, ve kterém by mohl naznačit, za jakých podmínek je Hamás ochoten usmířit se s dalším Palestinským hnutím, z pohledu Západu umírněnějším Fatahem. Právě rozštěpenost palestinských představitelů je podle mnohých jednou z hlavních překážet na cestě k míru na Blízkém východě.

Související

Více souvisejících

Pásmo Gazy Chálid Mišál Hamás

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

Varování lékařů se naplnila. Jižní Amerikou se masivně šíří horečka dengue, na vině jsou i změny počasí

V Brazílii aktuálně dochází k neobvykle rychlému šíření hemoragické horečky dengue. Za první dva měsíce tohoto roku bylo potvrzeno více než milion případů tohoto virového infekčního onemocnění, informovala v pátek agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy