Seznam nejhledanějších nacistických zločinců

Praha - Centrum Simona Wiesenthala v Jeruzalémě zveřejnilo na svém webu nový seznam deseti nejhledanějších válečných zločinců. Na prvním místě se objevil Sándor Kepiro, velitel maďarské fašistické policie.

Nově jsou na seznamu jména dvou Němců - Samuela Kunze a Adolfa Stormse - na třetím a čtvrtém místě. Z žebříčku vypadl Ivan (John) Demjanjuk, který figuroval na druhém místě. Teď je souzen v Mnichově za podíl na masovém vraždění Židů v táboře Sobibor.

To je deset žebříček nejhledanějších nacistických zločinců, který sestavilo Centrum Simona Wiesenthala:

1. SÁNDOR KEPIROBývalý maďarský policejní důstojník. Nyní pětadevadesátiletý muž je hledán za podíl na masakru 1200 civilistů v srbském Novém Sadu v roce 1942.

2. MILIVOJ AŠNER (Georg Aschner)Nyní šestadevadesátiletý Rakušan, kdysi policejní velitel v Chorvatsku. Je hledán pro pronásledování a deportace tisíců srbských Židů, Romů a Sintů.

3. SAMUEL KUNZ Němec obviněný z účasti na vyvražďování Židů ve vyhlazovacím táboře Belzec.

4. ADOLF STORMS Důstojník jednotek SS se podle centra v roce 1945 podílel na vraždách 58 Židů v táboře nucených prací v rakouské obci Deutsch Schützen.

5. KLAAS CARL FABER Němec odsouzený v Nizozemsku k smrti za masakr vězňů ve vězení v Groningenu v roce 1944. V roce 1948 mu soud rozsudek změnil na doživotí. Čtyři roky poté utekl z vězení.

6. KÁROLY ZENTAI Maďarsko chce tohoto bývalého vojáka pohnat před soud za to, že za druhé světové války umučil židovského mladíka. Osmaosmdesátiletý muž nyní žije v Austrálii. Maďaři v roce 2005 požádali o jeho vydání. Soud ve městě Perthu projednává Zentaiovu námitku proti o rozsudku o vydání.

7. SÖREN KAMBývalý příslušník SS prý předal nacistům seznam členů židovské obce v Dánsku, a tak zavinil deportaci dánských Židů do koncentračních táborů. V Dánsku byl obžalován z válečných zločinů, ale německý soud ho odmítl vydat.

8. PETER EGNER Bývalý člen nacisty řízené policie v Bělehradě je hledán pro podíl na smrti 17 444 Židů, komunistů, Romů a Sintů. Dnes osmaosmdesátiletý etnický Němec narozený v Srbsku žije ve Spojených státech. Srbsko žádá jeho vydání.

9. ALGIMANTAS DALIDELitevský policista, který zatýkal Židy a předával je nacistům. Litevský soud ho poslal do vězení. Poté však soud rozhodl, že trest nemusí nastoupit - pro vysoký věk a chatrné zdraví.

10. MICHAIL GORŠKOVEstonec, který pracoval jako tlumočník gestapa v Bělorusku. Je obviňován, že se podílel na pogromech na Židy v běloruském městě Slucku.

Ve zvláštní kategorii Centra Simona Wiesenthala jsou dva váleční zločinci, v jejichž případě není potvrzeno úmrtí:

1. ALOIS BRUNNERCentrum ho označuje za nejdůležitějšího z nepotrestaných nacistických zločinců. Tento Rakušan byl pravou rukou Adolfa Eichmanna jednoho z hlavních organizátorů holocaustu. Naposledy byl spatřen v roce 2001 v Sýrii. Syrská vláda tvrdí, že zemřel a byl pohřben v Damašku. Centrum o tom nemá důkaz. Izraelská tajná služba Mosad na něj spáchala atentát. V roce 1961 mu poslala "bombový dopis". Brunner při explozi přišel o zrak a prsty,

2. ARIBERT HEIM "Doktor Smrť", lékař z koncentračního tábora Mauthausen. Egypt uvádí, že zemřel v roce 1992 ve věku 78 let. Centrum Simona Wiesenthala však o tom pochybuje.

Související

AfD (Alternativa pro Německo) Analýza

Demokraticky legitimizovaní nacisté? AfD nabírá na síle a zpochybňuje poválečný konsenzus

Alternativa pro Německo (AfD) se z původně euroskeptického hnutí proměnila v nejvlivnější krajně pravicovou sílu současného Německa. Využila chaosu a nejednoty vládní koalice „semaforu“ i frustrace veřejnosti z ekonomické stagnace a migrace. Na východě země se stala hlasem „zrazeného lidu“, který se cítí odtržený od západních elit. Ačkoli AfD formálně nehlásá totalitarismus, její etnonacionalistická ideologie a útoky na demokratické instituce připomínají logiku, jež kdysi umožnila vzestup nacismu.

Více souvisejících

nacisté

Aktuálně se děje

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským

První trenérská změna v nové sezóně tuzemské fotbalové nejvyšší soutěži se uskutečnila v Plzni. Po nevýrazných výkonech z úvodních ligových kol a především po prohře 0:3 v úvodním zápase 4. předkola Evropské ligy na hřišti Crvene Zvezdy Bělehrad došla trpělivost tamnímu vedení, které odvolalo kouče Martina Hyského. Ten byl právě od začátku nového ročníku 2026/27 pod neustálým tlakem a bylo tak jen otázkou času, kdy k odvolání dojde. 

včera

Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. 

Aktualizováno včera

včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Další ztráta pro fotbalovou Spartu. Opora týmu Sörensen přestoupil do Kodaně

S úvodem sezóny poněkud netradičně pokračuje rozprodávání mužstva fotbalové Sparty. Po četných někdejších oporách týmu, jakými byli Jan Kuchta, Lukáš Haraslín či gólman Peter Vindahl, se s pražskou Letnou v nejbližších dnech s největší pravděpodobností rozloučí další takový fotbalista, na jehož výkonech stál sparťanský základ. Konkrétně se jedná o jednoho z mužů, který nosil kapitánskou pásku, dánského obránce Asgera Sörensena. Míří domů do Dánska, přesněji do FC Kodaň.

včera

včera

Dálnice, ilustrační fotografie.

V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo 6,2 kilometru dlouhý úsek dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto v Pardubickém kraji. Oproti původním předpokladům je hotový i provizorní sjezd za tunelem Homole, který umožní napojit se na dálniční obchvat Vysokého Mýta. Cena stavby po valorizaci je 1,46 miliardy Kč bez DPH, většinu nákladů uhradí EU. Práce trvaly dva a čtvrt roku. Tunel Homole, který bude jako samostatná stavba součástí úseku, se řidičům otevře příští rok před létem.

včera

včera

včera

Atletika, ilustrační fotografie.

Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend

Na nedávném atletickém mistrovství Evropy v anglickém Birminghamu nezískala česká výprava ani jednu medaili, což se stalo poprvé od roku 1938. Příčiny tohoto jednoznačně neúspěšného šampionátu se teprve budou hledat, na starost to bude mít především reprezentační šéftrenér českých atletů Pavel Sluka. Ten bude chtít od jednotlivých trenérů analýzu toho, proč se jim nepodařilo ve většině případů svým svěřencům načasovat ideálně formu. Mezitím se do výkonů českých atletů bez servítek pustily i dvě české atletické legendy Šárka Kašpárková a Ludmila Formanová.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce

Premiér Andrej Babiš (ANO) se v Českých Budějovicích zúčastnil letošního ročníku mezinárodního agrosalonu Země živitelka. Společně s ministrem zemědělství Martinem Šebestyánem (za SPD) jednal o aktuální situaci českého zemědělství, dopadech sucha na zemědělskou produkci i opatřeních na podporu domácích producentů. Předseda vlády si prohlédl expozice firem a diskutoval se zástupci zemědělských podniků.

včera

včera

včera

včera

21. srpna 2026 21:38

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO

V povědomí tuzemské populace je datum 21. srpna bytostně spojeno s vojenským obsazením Československa zosnovaného v roce 1968 Sovětským svazem a čtyřmi dalšími členy organizace Varšavské smlouvy, studenoválečného protipólu Severoatlantické aliance. V mediální smršti, která toto výročí každoročně doprovází, poněkud zapadají události, k nimž došlo v Sovětském svazu o 23 let později, tedy krachu pokusu zastánců tvrdé linie odstavit od moci reformního vůdce Michaila Gorbačova a zvrátit směr vývoje, který umožnil jeho liberalizační kurz. Jednalo se přitom o zásadní moment pro utváření post-studenoválečného světa.

21. srpna 2026 21:07

Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi

Na veřejnost unikla nahrávka z privátní akce v New Yorku, na níž americký viceprezident JD Vance posměšně komentuje postoj Kanady v náročných obchodních jednáních. Vance na setkání s dárci prohlásil, že se kanadský premiér Mark Carney snaží před prezidentem Donaldem Trumpem vystupovat zbytečně tvrdě, přestože Ottawa v klíčových otázkách nakonec ustupuje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy