Protesty v Iráku budou ještě krvavější? Polovojenské oddíly hrozí demonstrantům

V Bagdádu od nedělního večera zahynulo v dalších potyčkách mezi bezpečnostními jednotkami a protivládním demonstranty nejméně 15 lidí, uvádí agentura Reuters. Iráčané zahájili demonstrace minulý týden a podle nedělní bilance si nepokoje vyžádaly přes 110 mrtvých a tisíce zraněných. Lidé se bouří proti vládě a její neschopnost zajistit práci a fungující služby. Polovojenské oddíly blízké Íránu dnes oznámily, že jsou připraveny zasáhnout a odvrátit "protistátní puč".

Noční potyčky jsou hlášeny z východní části metropole. Irácká armáda navíc uvedla, že stahuje své vojáky z východobagdádské čtvrti Sadr a přenechá tamní bezpečnostní úkoly policii.

Bagdádský guvernér kvůli událostem odstoupil a podle dnešních informací provinční rady se mohou noví uchazeči o tento post přihlásit do pěti dní.

Velitel šíitských milicí Hašd Šaabí, jež jsou blízké Íránu a podílely se na boji proti Islámskému státu, dnes řekl, že jsou jeho oddíly připraveny zabránit protistátnímu puči, pokud je irácká vláda povolá. Velitel Fálih Fajáz také řekl, že jeho lidé si přejí "konec korupce, nikoli svržení vlády". Fajázovy oddíly jsou nyní podle agentury AFP z velké části začleněny do irácké armády.

Premiér Ádil Abdal Mahdí v telefonickém rozhovoru s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem řekl, že se život vrací do normálu. Pompeo prohlásil, že má důvěru v iráckou armádu a že podporuje vládu ve snaze obnovit bezpečnost.

Protesty se minulý týden postupně rozšířily z Bagdádu do dalších měst a jejich hnací silou je kritika korupce panující ve vládě. Jsou charakterizovány jako největší bezpečnostní problém pro Irák od roku 2017, kdy se tam podařilo porazit teroristický Islámský stát.

Policie od prvních dní používala i ostrou munici. Podle bilance ministerstva vnitra přišlo o život 104 lidí včetně osmi členů bezpečnostních sil a více než 6000 lidí bylo zraněno. Zdravotnické zdroje hovoří o 113 mrtvých a o 4000 zraněných. Stav 200 z nich je vážný.

Vláda se snaží situaci zklidnit návrhy, jako je subvencování nájmů nejchudším občanům, podpora nezaměstnaných a výukový program nebo půjčky pro mladé. Chce také stíhat členy bezpečnostních složek za příliš tvrdé zákroky proti demonstrantům, oznámila dnes televize. Ministerstvo vnitra ale zároveň popírá, že by členové vládních sil stříleli do demonstrantů.

Fajád Ismáil z Česko-iráckého sdružení dnes v otevřeném dopise českému ministru zahraničí Tomáši Petříčkovi žádal, aby Praha vývoj v Iráku otevřela na nejbližším zasedání ministrů zahraničí Evropské unie. Ismáil upozornil na neadekvátní prostředky, které proti demonstrantům podle něj používá irácká vláda i na více než dvě stovky obětí. "Demonstrace představují dnes tak silné hnutí, že se mohou rozvinout ve všelidové povstání...S tichým souhlasem vlády probíhají kruté zásahy pololegálních ozbrojených milicí proti neozbrojeným demonstrantům," stojí v dopise. Situace v Iráku podle něj může mít dopad na ČR i celou EU.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák Ádil Abdal Mahdí Mike Pompeo

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy