Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Iráčané začali proti vládě v ulicích protestovat loni v říjnu s tím, že zkorumpovaní politici mají odstoupit.

Protestní akce se konaly nejen v Bagdádu, ale i v dalších městech. V Basře na jihu země policisté v noci na dnešek zasáhli proti lidem, kteří blokovali hlavní silnice. Podle policejních zdrojů tam bylo 16 lidí zatčeno. Policisté odstraňovali betonové bariéry kolem míst minulých demonstrací a postupovali k bagdádskému centrálnímu náměstí Tahrír.

Snaha odstranit tábořiště demonstrantů podle agentury AP zřejmě souvisí s tím, že protesty přestalo podporovat hnutí vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra. Jeho lidé začali odcházet a balit si věci.

Sadr v pátek sdělil na twitteru, že ruší účast svých stoupenců na protivládních akcích. Právě přítomnost Sadrových stoupenců a milicí dosud podle agentury AP chránila demonstranty před zásadnějšími policejními zásahy. Ti, kdo chtějí v protestech pokračovat, se proto nyní obávají dalších násilností.

Iráčané jsou v ulicích od října; kritizují vládu za korupci a neschopnost vyřešit vysokou nezaměstnanost a omezit íránský vliv na politiku v Iráku. Protesty nepřežilo na 500 lidí.

Iraqi protester reduced to tears as his tent is set ablaze by security forces in #Baghdad — via social media. pic.twitter.com/CAdqffD6Lk

— Rudaw English (@RudawEnglish) January 25, 2020

Demonstranti se obávají, že sílu jejich akcím nyní ubírá americko-íránský konflikt, který se odehrává i na irácké půdě. Americká armáda 3. ledna zabila v Bagdádu vlivného íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket. USA až s odstupem přiznaly, že zraněno bylo 34 amerických vojáků.

Iráčtí politici po americkém útoku na Solejmáního protestovali a označili to za porušení svrchovanosti své země.

Ve Vatikánu se dnes sešel s papežem Františkem irácký prezident Barham Sálih a oba se při půlhodinovém rozhovoru shodli, že svrchovanost Iráku musí být respektována. Papež krátce po americkém útoku vyzval USA a Írán ke zdrženlivosti a dialogu. Varoval je také před rozšířením konfliktu na Blízkém východě. František chtěl letos Irák navštívit, ale jak napsala agentura Reuters, nové napětí v zemi mu to zřejmě neumožní.

Sadr ve svém pátečním tweetu napsal, že je "zklamán" výsledkem protivládních protestů, jejichž centrem bylo bagdádské náměstí Tahrír. V pátek jeho stoupenci pořádali demonstrace proti USA a v Bagdádu při nich dva lidé přišli o život.

V noci na dnešek policisté odstranili zátarasy, zprovoznili dosud uzavřené ulice a otevřeli některá náměstí, kde se v minulých týdnech konaly protesty. V Basře pak zapálili objekty, v nichž demonstranti kempovali. Podle AP se nyní lidé bojí, že policie zlikviduje i hlavní tábořiště na náměstí Tahrír. Do dneška z něj zmizelo osm stanů, které dosud obývali Sadrovi příznivci. "Sadr dal svými slovy vládě zelenou k potlačení demonstrací," citovala AP jednoho z účastníků.

Související

Americká armáda, ilustrační fotografie

"Smrt Americe!" Iráčané vyšli do ulic Bagdádu, žádají odchod vojáků USA

Několik tisíc stoupenců radikálního šíitského duchovního se dnes shromáždilo v irácké metropoli Bagdádu a požadovalo odchod amerických vojáků ze země. Někteří přitom nesli transparenty s nápisem "Smrt Americe". Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu se vyostřilo tento měsíc poté, co Spojené státy u letiště v Bagdádu zabily s pomocí bezpilotního letounu velitele íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák Muktada Sadr Vatikán Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Barham Sálih

Aktuálně se děje

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy