Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Iráčané začali proti vládě v ulicích protestovat loni v říjnu s tím, že zkorumpovaní politici mají odstoupit.

Protestní akce se konaly nejen v Bagdádu, ale i v dalších městech. V Basře na jihu země policisté v noci na dnešek zasáhli proti lidem, kteří blokovali hlavní silnice. Podle policejních zdrojů tam bylo 16 lidí zatčeno. Policisté odstraňovali betonové bariéry kolem míst minulých demonstrací a postupovali k bagdádskému centrálnímu náměstí Tahrír.

Snaha odstranit tábořiště demonstrantů podle agentury AP zřejmě souvisí s tím, že protesty přestalo podporovat hnutí vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra. Jeho lidé začali odcházet a balit si věci.

Sadr v pátek sdělil na twitteru, že ruší účast svých stoupenců na protivládních akcích. Právě přítomnost Sadrových stoupenců a milicí dosud podle agentury AP chránila demonstranty před zásadnějšími policejními zásahy. Ti, kdo chtějí v protestech pokračovat, se proto nyní obávají dalších násilností.

Iráčané jsou v ulicích od října; kritizují vládu za korupci a neschopnost vyřešit vysokou nezaměstnanost a omezit íránský vliv na politiku v Iráku. Protesty nepřežilo na 500 lidí.

Iraqi protester reduced to tears as his tent is set ablaze by security forces in #Baghdad — via social media. pic.twitter.com/CAdqffD6Lk

— Rudaw English (@RudawEnglish) January 25, 2020

Demonstranti se obávají, že sílu jejich akcím nyní ubírá americko-íránský konflikt, který se odehrává i na irácké půdě. Americká armáda 3. ledna zabila v Bagdádu vlivného íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket. USA až s odstupem přiznaly, že zraněno bylo 34 amerických vojáků.

Iráčtí politici po americkém útoku na Solejmáního protestovali a označili to za porušení svrchovanosti své země.

Ve Vatikánu se dnes sešel s papežem Františkem irácký prezident Barham Sálih a oba se při půlhodinovém rozhovoru shodli, že svrchovanost Iráku musí být respektována. Papež krátce po americkém útoku vyzval USA a Írán ke zdrženlivosti a dialogu. Varoval je také před rozšířením konfliktu na Blízkém východě. František chtěl letos Irák navštívit, ale jak napsala agentura Reuters, nové napětí v zemi mu to zřejmě neumožní.

Sadr ve svém pátečním tweetu napsal, že je "zklamán" výsledkem protivládních protestů, jejichž centrem bylo bagdádské náměstí Tahrír. V pátek jeho stoupenci pořádali demonstrace proti USA a v Bagdádu při nich dva lidé přišli o život.

V noci na dnešek policisté odstranili zátarasy, zprovoznili dosud uzavřené ulice a otevřeli některá náměstí, kde se v minulých týdnech konaly protesty. V Basře pak zapálili objekty, v nichž demonstranti kempovali. Podle AP se nyní lidé bojí, že policie zlikviduje i hlavní tábořiště na náměstí Tahrír. Do dneška z něj zmizelo osm stanů, které dosud obývali Sadrovi příznivci. "Sadr dal svými slovy vládě zelenou k potlačení demonstrací," citovala AP jednoho z účastníků.

Související

Americká armáda, ilustrační fotografie

"Smrt Americe!" Iráčané vyšli do ulic Bagdádu, žádají odchod vojáků USA

Několik tisíc stoupenců radikálního šíitského duchovního se dnes shromáždilo v irácké metropoli Bagdádu a požadovalo odchod amerických vojáků ze země. Někteří přitom nesli transparenty s nápisem "Smrt Americe". Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu se vyostřilo tento měsíc poté, co Spojené státy u letiště v Bagdádu zabily s pomocí bezpilotního letounu velitele íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák Muktada Sadr Vatikán Americká armáda (U.S. AIR FORCE) Barham Sálih

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy