Barham Sálih

Barham Sálih

Irácký parlament dostal tři dny na jmenování premiéra

Irácký prezident Barham Sálih dnes oznámil, že dává parlamentu tři dny na jmenování nástupce premiéra Ádila Abdala Mahdího, který v prosinci rezignoval. Sálih zároveň pohrozil, že pokud tak parlament ve stanovené lhůtě neučiní, jmenuje premiéra sám, informovala agentura AFP.
Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.
Donald Trump

Trump pohrozil Iráku. Sankce jsou stále možné

Uvalení amerických sankcí na Irák je stále možné. Při dnešní schůzce s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem to řekl americký prezident Donald Trump. Oba politici se sešli poprvé od amerického útoku, při němž byl 3. ledna v Bagdádu zabit íránských generál a člen vedení iráckých milicí. Irák tehdy protestoval proti narušení své svrchovanosti a jeho parlament požádal o stažení zahraničních vojáků z Iráku. Trump pak pohrozil sankcemi, pokud budou muset Američané odejít.
Barham Sálih

Irácký prezident Sálih odsoudil útok Íránu na základny v své zemi

Irácký prezident Barham Sálih dnes odsoudil noční íránský útok na dvě vojenské základny s americkými vojáky ve své zemi a zopakoval, že odmítá narušování irácké suverenity. Informovala o tom agentura AP. Irácké ministerstvo zahraničí si kvůli útoku předvolá íránského velvyslance v Bagdádu.
Barham Sálih

Irácký prezident vyhověl demonstrantům, odmítl jmenovat premiéra

Irácký prezident Barham Sálih dnes odmítl jmenovat premiérem kandidáta Asaada Ajdáního, kterého vybral Íránem podporovaný blok parlamentních stran. Sálih uvedl, že raději rezignuje, než aby jmenoval někoho, koho odmítají demonstranti, kteří již od října protestují v iráckých ulicích. Informovala o tom agentura Reuters. Demonstranti žádají výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného. Při protestech dosud zahynulo přes 450 lidí.
Irák

Iráčany rozzuřilo neštěstí na řece Tigris, napadli prezidentskou kolonu a guvernéra

Obyvatelé severoiráckého Mosulu dnes zablokovali silnici, po níž chtěl projet konvoj prezidenta Barhama Sáliha. Prezident přijel navštívit město, u nějž v řece Tigris ve čtvrtek utonulo po potopení trajektu téměř 100 lidí. Kolona nakonec projela, avšak krátce potom lidé začali házet kamení na auto guvernéra provincie Ninive. Iráčané jsou tragickou nehodou rozezleni a odpovědnost přičítají úřadům a zkorumpovaným politikům.
Barham Sálih

Babiš jednal s iráckým prezidentem o ekonomice, konkrétní projekty nezmínil

Jednání s iráckým prezidentem Barhamem Sálihem a libanonským premiérem Saadem Harírím má za sebou na úvod summitu Evropské unie a Ligy arabských států (LAS) český premiér Andrej Babiš. Novinářům poté v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch řekl, že diskuse s iráckou hlavou státu se soustředila na poválečnou rekonstrukci země a vzájemné ekonomické vztahy. Na probírání konkrétních projektů ale podle předsedy vlády nedošlo.
Barham Sálih

Novým prezidentem Iráku bude Kurd Barham Sálih

Novým iráckým prezidentem bude kurdský politik Barham Sálih. Ve dvoukolovém hlasování o tom rozhodl irácký parlament. Hlasování poznamenaly spory mezi dvěma hlavními kurdskými stranami Demokratickou stranou Kurdistánu (KDP) a Vlasteneckým svazem Kurdistánu (PUK). Podle zvyklostí má funkci iráckého prezidenta zastávat Kurd, vládu vede šíitský politik a parlamentu předsedá sunnita.

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 30 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

Volební štáb hnutí ANO

Volby by ovládlo Babišovo ANO, získalo by přes třetinu hlasů, ukázal průzkum

V říjnových parlamentních volbách by hnutí ANO vyhrálo s 35 procenty hlasů, což představuje zlepšení o jeden procentní bod ve srovnání se zářijovým průzkumem. Druhé místo by patřilo ODS s 13,5 procenty, zatímco třetí příčku obsadilo hnutí SPD s 10,5 procenty. ODS by si polepšila o půl procentního bodu a SPD o jedno procento.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Změny počasí působí škody za bilion dolarů. 100 miliard ročně opravdu nestačí

Jak už server EuroZprávy.cz informoval ve čtvrtek, účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. A podle jiných odhadů částka v následujících letech raketově vzroste.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy