Irácký parlament dostal tři dny na jmenování premiéra

Irácký prezident Barham Sálih dnes oznámil, že dává parlamentu tři dny na jmenování nástupce premiéra Ádila Abdala Mahdího, který v prosinci rezignoval. Sálih zároveň pohrozil, že pokud tak parlament ve stanovené lhůtě neučiní, jmenuje premiéra sám, informovala agentura AFP.

"Pokud nebudou dotyčné bloky schopny vyřešit otázku jmenování do soboty 1. února, budu povinen uplatnit svou ústavní pravomoc," uvedl Sálih v dopise adresovaném parlamentu. Dodal, že po vypršení lhůty jmenuje nejpřijatelnějšího kandidáta.

Mahdí rezignoval v prosinci, dva měsíce po začátku protestů, jejichž účastníci požadují dalekosáhlé politické reformy. Premiér v demisi nicméně nadále řídí vládu, jelikož se politické strany zatím nedohodly na jeho nástupci.

Irácká ústava ukládá největšímu uskupení v parlamentu jmenovat nového předsedu vlády do dvou týdnů od parlamentních voleb. Kandidáta potom pověří prezident, aby do měsíce sestavil vládu.

Právní okolnosti rezignace předsedy vlády jsou ale v případě Iráku nejasné, jelikož ústava nestanovuje postup pro případ rezignace premiéra. Situaci také komplikuje skutečnost, že kandidát na premiéra musí nejen získat podporu v parlamentu, který je rozdělen mezi znesvářené bloky, ale také jej musí schválit šíitské náboženské instituce a v praxi podle AFP potřebuje také podporu sousedního Íránu a Spojených států.

Koncem prosince prezident Sálih odmítl jmenovat premiérem Asaada Ajdáního, kterého vybral Íránem podporovaný blok parlamentních stran, ale odmítli ho demonstranti. Těm totiž vadí i vliv Íránu na místní instituce, který začal sílit po invazi mezinárodní koalice v čele s USA, jež v roce 2003 svrhla diktátorský režim Saddáma Husajna.

Protivládní protesty v Iráku trvají od loňského října a zemřelo při nich asi pět stovek lidí. Demonstranti kritizují vládu za korupci a neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví, a infrastrukturu, která je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s teroristickou organizací Islámský stát. Irák je ropnou velmocí, ale z jeho ropného bohatství podle demonstrujících profitují hlavně zkorumpovaní politici.

Protesty opět zesílily v polovině ledna, kdy podle agentury Reuters demonstrující využili velké mediální pozornosti, které se zemi dostalo po zabití předního představitele Íránu Američany nedaleko bagdádského letiště.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák Barham Sálih

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Návrh dohody o příměří má tři fáze, tvrdí Hamás

Návrh dohody o příměří v pásmu Gazy, s níž souhlasilo palestinské hnutí Hamás, má tři fáze a každá trvá 42 dní. Uvedl to v pondělí vysoce postavený představitel Hamásu Chalíl Hajjá v rozhovoru pro katarskou televizi Al-Džazíra, píše agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Chřestýš

Extrémní změny počasí povedou k masové migraci. Vědci varují před rozšířením jedovatých hadů

Podle nové studie, na kterou upozornil server The Guardian, se očekává, že změna klimatu povede k masové migraci jedovatých hadů do nových oblastí a zemí, které na to nejsou připravené. To zvýší zranitelnost obyvatel vůči uštknutí hady. Vědci ve studii modelovali možné geografické rozšíření 209 druhů jedovatých hadů, které mohou ohrozit lidský život. Závěry ukazují, že největší riziko nesou lidé v nízkopříjmových zemích v jižní a jihovýchodní Asii a v částech Afriky.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko vyhlašuje cvičení. Použije jaderné zbraně

Ruské ministerstvo obrany v pondělí oznámilo, že uspořádá cvičení s taktickými jadernými zbraněmi. Před několika dny Kreml rozzlobeně reagoval na komentáře vysokých západních představitelů o válce na Ukrajině.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Netanjahu: Pokud se neubráníme sami, nikdo nás neubrání. Zvládneme to i sami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl tlak mezinárodního společenství, které požaduje pozastavení válečného tažení v Pásmu Gazy. Podle agentur AP a DPA zdůraznil, že Izrael má schopnost bránit se sám, pokud bude potřeba.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy