Irácký prezident Sálih odsoudil útok Íránu na základny v své zemi

Irácký prezident Barham Sálih dnes odsoudil noční íránský útok na dvě vojenské základny s americkými vojáky ve své zemi a zopakoval, že odmítá narušování irácké suverenity. Informovala o tom agentura AP. Irácké ministerstvo zahraničí si kvůli útoku předvolá íránského velvyslance v Bagdádu.

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr považuje krizi za skončenou. Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel ze svého území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice v čele s USA; podle Washingtonu o život nepřišel žádný Američan ani Iráčan.

Pentagon i Irák potvrzují, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že šlo o odplatu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního při americkém raketovém útoku v Bagdádu minulý týden.

Sálihova kancelář v dnešním prohlášení uvedla, že osud amerických vojáků v Iráku je vnitřní záležitost státu. Opírá se o právní dohody, které se týkají boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). "(Irák) již dříve odmítl být místem, kde propukne agrese proti jakékoli zemi a zároveň odmítá být zdrojem ohrožení pro veškeré své sousedy," stálo v prohlášení.

Podobně odmítavě se k útoku vyjádřilo irácké ministerstvo zahraničí. "Útoky odmítáme a považujeme je za narušení irácké svrchovanosti. Zdůrazňujeme, že Irák je nezávislý stát, jehož prioritou je zajištění bezpečnosti. Nedovolíme, aby se stal bojištěm. Ministerstvo si předvolá velvyslance Íránské islámské republiky a toto mu sdělí," uvádí se v prohlášení úřadu.

Sadr, který už kvůli Solejmáního likvidaci aktivoval ozbrojené milice, dnes řekl, že na základě prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa a také Teheránu se dá krize považovat za skončenou. Trump řekl, že si noční raketový útok nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů. V Teheránu se hovoří o tom, že Írán přiměřeně ukončil sebeobrannou operaci.

Irácké milice Sadr vyzval k trpělivosti. "Vyzývám všechny irácké skupiny, aby byly trpělivé a rozvážné a nezahajovaly vojenské akce. Měly by zakročit proti extremistickým hlasům některých neposlušných členů, dokud nebudou vyčerpány všechny politické a parlamentní metody," řekl Sadr.

Prohlásil rovněž, že by do dvou týdnů měla být sestavena nová a silná vláda, která bude schopná bránit svrchovanost Iráku. Premiér Ádil Abdal Mahdí rezignoval loni na podzim kvůli protivládním protestům a v úřadu zůstává do sestavení nového kabinetu. Už poté, co raketa USA u bagdádského letiště minulý pátek zabila velitele íránských jednotek Kuds Solejmáního, žádal Mahdí, aby Američané z Iráku odešli. Irácký parlament v neděli schválil nezávaznou rezoluci požadující odchod amerických i dalších cizích vojáků.

Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel na dvě irácké základny s vojáky západní koalice pod velením USA. Íránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 "amerických teroristů", nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný.

Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití generála Solejmáního. Ten zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu v Bagdádu, který nařídil Trump.

Související

Více souvisejících

Irák Barham Sálih Írán Americká armáda (U.S. ARMY) Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy