Irácký prezident Sálih odsoudil útok Íránu na základny v své zemi

Irácký prezident Barham Sálih dnes odsoudil noční íránský útok na dvě vojenské základny s americkými vojáky ve své zemi a zopakoval, že odmítá narušování irácké suverenity. Informovala o tom agentura AP. Irácké ministerstvo zahraničí si kvůli útoku předvolá íránského velvyslance v Bagdádu.

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr považuje krizi za skončenou. Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel ze svého území na dvě irácké základny s vojáky západní koalice v čele s USA; podle Washingtonu o život nepřišel žádný Američan ani Iráčan.

Pentagon i Irák potvrzují, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku. Íránské revoluční gardy uvedly, že šlo o odplatu za zabití íránského generála Kásema Solejmáního při americkém raketovém útoku v Bagdádu minulý týden.

Sálihova kancelář v dnešním prohlášení uvedla, že osud amerických vojáků v Iráku je vnitřní záležitost státu. Opírá se o právní dohody, které se týkají boje proti teroristické organizaci Islámský stát (IS). "(Irák) již dříve odmítl být místem, kde propukne agrese proti jakékoli zemi a zároveň odmítá být zdrojem ohrožení pro veškeré své sousedy," stálo v prohlášení.

Podobně odmítavě se k útoku vyjádřilo irácké ministerstvo zahraničí. "Útoky odmítáme a považujeme je za narušení irácké svrchovanosti. Zdůrazňujeme, že Irák je nezávislý stát, jehož prioritou je zajištění bezpečnosti. Nedovolíme, aby se stal bojištěm. Ministerstvo si předvolá velvyslance Íránské islámské republiky a toto mu sdělí," uvádí se v prohlášení úřadu.

Sadr, který už kvůli Solejmáního likvidaci aktivoval ozbrojené milice, dnes řekl, že na základě prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa a také Teheránu se dá krize považovat za skončenou. Trump řekl, že si noční raketový útok nevyžádal životy Američanů ani Iráčanů. V Teheránu se hovoří o tom, že Írán přiměřeně ukončil sebeobrannou operaci.

Irácké milice Sadr vyzval k trpělivosti. "Vyzývám všechny irácké skupiny, aby byly trpělivé a rozvážné a nezahajovaly vojenské akce. Měly by zakročit proti extremistickým hlasům některých neposlušných členů, dokud nebudou vyčerpány všechny politické a parlamentní metody," řekl Sadr.

Prohlásil rovněž, že by do dvou týdnů měla být sestavena nová a silná vláda, která bude schopná bránit svrchovanost Iráku. Premiér Ádil Abdal Mahdí rezignoval loni na podzim kvůli protivládním protestům a v úřadu zůstává do sestavení nového kabinetu. Už poté, co raketa USA u bagdádského letiště minulý pátek zabila velitele íránských jednotek Kuds Solejmáního, žádal Mahdí, aby Američané z Iráku odešli. Irácký parlament v neděli schválil nezávaznou rezoluci požadující odchod amerických i dalších cizích vojáků.

Írán v noci na dnešek odpálil více než dvě desítky balistických střel na dvě irácké základny s vojáky západní koalice pod velením USA. Íránská státní tisková agentura uvedla, že při útocích zemřelo 80 "amerických teroristů", nicméně podle expertů je takový počet obětí velmi nepravděpodobný.

Íránské revoluční gardy uvedly, že jde o odplatu za zabití generála Solejmáního. Ten zahynul při pátečním útoku amerického bezpilotního letounu v Bagdádu, který nařídil Trump.

Související

Více souvisejících

Irák Barham Sálih Írán Americká armáda (U.S. ARMY) Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Meta Platforms

Threads startuje v Česku. Meta zveřejnila datum a čas spuštění, příspěvek v ní ale možná nenapíšete

Jak už jsme na serveru EuroZprávy.cz informovali, americká internetová firma Meta Platforms spustí v tomto měsíci svou novou sociální síť Threads v Evropě. Několik měsíců po ostrém startu v USA se jí tak dočkají i uživatelé v Česku. Nyní je známo nejen který den, ale také v kolik hodin bude síť dostupná. Otázkou nadále zůstává, zda v ní půjde vůbec něco dělat.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 3 hodinami

Mateusz Morawiecki

Morawiecki neobstál. Novým polským premiérem bude Tusk

Menšinová vláda polského premiéra Mateusze Morawieckého v pondělí neuspěla v hlasování o vyslovení důvěry. Parlament následně podle očekávání vybral Donalda Tuska, který se tak stal pověřeným premiérem. Následovat bude další hlasování o důvěře.

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský mluvil s ukrajinskými novináři. Řekl jim, kdo by měl rozhodnout o míru

Rozhodnutí ohledně konce války a míru musí být schválena Ukrajinci a respektovat teritoriální integritu Ukrajiny, uvedl český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v rozhovoru s ukrajinskými novináři. Svět podle něj nesmí dopustit stav, který by Rusku umožnil přezbrojení a následné obnovení konfliktu během několika dalších let. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Žádný ze zadržovaných rukojmí nevyvázne živý, varuje Hamás Izrael před koncem jednání

Radikální ozbrojená skupina Hamas varovala, že žádný ze zadržovaných rukojmí v palestinském Pásmu Gazy nevyvázne živý "bez vyjednávání a bez reakce na požadavky" vznesené palestinským "odbojem".

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy