Irácký prezident vyhověl demonstrantům, odmítl jmenovat premiéra

Irácký prezident Barham Sálih dnes odmítl jmenovat premiérem kandidáta Asaada Ajdáního, kterého vybral Íránem podporovaný blok parlamentních stran. Sálih uvedl, že raději rezignuje, než aby jmenoval někoho, koho odmítají demonstranti, kteří již od října protestují v iráckých ulicích. Informovala o tom agentura Reuters. Demonstranti žádají výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného. Při protestech dosud zahynulo přes 450 lidí.

Irácký prezident ve svém prohlášení uvedl, že mu ústava neumožňuje kandidáta na premiéra zcela odmítnout. Právě v souvislosti s tím je proto připraven navrhnout parlamentu svou rezignaci.

Sálih odmítl jmenovat novým premiérem guvernéra Basry Asaada Ajdáního. "Mým přáním je zastavit krveprolití a zajistit v zemi mír. I přes veškerý respekt k Asaadu Ajdánímu ho odmítám nominovat," nechal se slyšet irácký prezident. "Proto jsem před poslanci vyjádřil ochotu rezignovat na prezidentský post, aby oni jako zástupci lidu rozhodli, co dál," dodal.

Ajdáního navrhla na premiéra aliance Fatah vůdce šíitských lidových milicí Hádího Ámirího. Iráčtí demonstranti Ajdáního ihned odmítli, opět vyrazili do ulic a žádali, aby země měla nezávislého předsedu vlády, který nebude navázaný na žádnou z politických stran.

Podle irácké ústavy premiéra navrhuje největší blok v parlamentu, následně ho jmenuje prezident. Podle Sáliha může být odmítnutí jmenovat Ajdáního považováno za porušení ústavy, proto je připraven odstoupit. Demisi nicméně zatím nepodal. Jak poznamenala agentura Reuters, Sálihova rezignace může ještě více zkomplikovat současnou napjatou situaci v zemi. Poslanci totiž budou muset následně nejdříve vybrat jeho nástupce a ten poté nominuje nového premiéra. Dosavadní premiér Ádil Abdal Mahdí podal kvůli protestům demisi na začátku prosince.

Podle zdrojů ze Sálihova okolí prezident po svém oznámení opustil Bagdád a odjel do svého rodného města Sulajmáníja v autonomním Kurdistánu. Odtud by měl podle médií vystoupit později s televizním projevem. Komentář k poslednímu dění v zemi se objevil i na facebookové stránce blízké vlivnému šíitskému duchovnímu Muktadu Sadrovi, který podporuje protestující. "Děkujeme, pane prezidente, za to, že jste odmítl kandidáta (na premiéra), kterého odmítají i lidé. Historie i irácký lid tento postoj ocení," uvádí se na stránce.

Demonstranti dosavadní vládu kritizují mimo jiné i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví, v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profitují hlavně zkorumpovaní politici. Infrastruktura země je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát.

Související

Více souvisejících

Irák demonstrace v Iráku Barham Sálih

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy