V Iráku stále zuří protesty. Policie nasadila ostrou munici a slzný plyn

V Bagdádu a dalších iráckých městech dnes pokračovaly protivládní protesty. V hlavním městě policisté na účastníky stříleli ostrou municí a použili také slzný plyn. Agentura Reuters napsala, že v metropoli bylo zraněno 14 lidí a v jihoirácké Násiríji 17.

Demonstrace trvají od loňského října a nepřežilo je na 500 Iráčanů. Při sobotních násilnostech přišli o život čtyři lidé.

Dnes se protestuje v Bagdádu, Násiríji, Karbale, Nadžafu, Basře i Díváníji.

Podle Reuters se úřady snaží obnovit pořádek a zrušit tábořiště, v nichž se po měsíce zdržovali demonstranti. Rozhodnější postup policie souvisí podle agentur s tím, že hnutí šíitského duchovního Muktady Sadra přestalo demonstranty podporovat a stáhlo z tábořišť své lidi. Dnes Sadr vyzval Iráčany, aby v Bagdádu i jinde v Iráku zahájili protesty proti USA.

"Protestujeme, protože k tomu máme důvod, a Muktada Sadr ani jiný politik nemůže náš názor změnit," citoval jednoho účastníka dnešní demonstrace v Bagdádu Reuters.

Policisté odstranili betonové zátarasy kolem bagdádského náměstí Tahrír, které bylo srdcem demonstrací. Dnes se tam lidi zasažení slzným plynem snažili umýt a první pomoc jim poskytovali pracovníci Červeného půlměsíce. Podle Reuters se k náměstí sanitky nemohou dostat.

Související

Irák, centrum Bagdádu

Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.
Americká armáda, ilustrační fotografie

"Smrt Americe!" Iráčané vyšli do ulic Bagdádu, žádají odchod vojáků USA

Několik tisíc stoupenců radikálního šíitského duchovního se dnes shromáždilo v irácké metropoli Bagdádu a požadovalo odchod amerických vojáků ze země. Někteří přitom nesli transparenty s nápisem "Smrt Americe". Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu se vyostřilo tento měsíc poté, co Spojené státy u letiště v Bagdádu zabily s pomocí bezpilotního letounu velitele íránských elitních jednotek Kásema Solejmáního.

Více souvisejících

demonstrace v Iráku Irák Muktada Sadr (Irák) Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy