Muktada Sadr

Irák. Ilustrační foto

Na Blízkém východě se obrací karta? Z Británie zní slova o "ráně z milosti"

NÁZOR - Rezignace iráckého premiéra Ábdila Abdula-Mahdího, kterou následně potvrdil parlament v Bagdádu, je nutný a vítaný krok k ukončení násilných protestů, které zmítají Irákem, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník dodává, že Mahdího odchod ovšem nesignalizuje konec krize, protože její kořeny jsou mnohem hlubší, než aby odrážely selhání jednoho politika.
Irák

Čtyři lidé zemřeli při nepokojích v Iráku

Při nepokojích v posvátném iráckém městě Nadžaf zahynuli čtyři lidé a dalších 17 jich utrpělo zranění, informovala agentura AP s odvoláním na irácká média. Násilnosti vypukly poté, co demonstranti zaútočili na jeden z tamních obchodních domů. Podle serveru kurdistan24.net již bylo zadrženo pět členů ochranky obchodního centra, kteří po demonstrantech stříleli.
Ilustrační foto

Poprvé od voleb zasedal irácký parlament, politický chaos přetrvává

Bagdád - V Bagdádu dnes poprvé od květnových voleb zasedal nový parlament. Zákonodárci musí zvolit předsedu zákonodárného sboru a prezidenta. Ten pak jmenuje premiéra a pověří ho sestavením vlády. O možnost ovlivnit, kdo usedne do premiérského křesla, nadále v parlamentu usilují dvě uskupení, píše agentura AP.
Irák

Ve volbách byly nebezpečné nesrovnalosti, oznámil irácký premiér

Bagdád – Irácký premiér Hajdar Abádí připustil, že v parlamentních volbách v Iráku, které se konaly 12. května a které vyhrála skupina kolem šíitského duchovního Muktady Sadra, byly nebezpečné nesrovnalosti. Iráčané volili parlament poprvé od porážky radikálního hnutí Islámský stát (IS), které tři roky až do loňského prosince okupovalo sever Iráku. 
Irák

USA pokračují v katastrofální politice? Expert si nebere servítky

NÁZOR - Výsledek iráckých parlamentních voleb potvrzuje, že američtí politici a americká média stále nemají sebemenší ponětí o složité politické dynamice v zemi, tvrdí Ted Galen Carpenter v komentáři pro server National Interest. Mezinárodněpolitický expert z think tanku Cato Institute připomíná, že podle názoru mnoha odborníků a poradců měla zvítězit strana dosavadního, Spojenými státy podporovaného premiéra Hajdara Abádího, avšak namísto toho u voličů bodovala strana vedená radikálním ši'ítským klerikem Muktadou Sadrem.
Irák

Irák po volbách blázní: Překvapivě vede aliance klerika Sadra

Bagdád - V iráckých parlamentních volbách, které se konaly v sobotu, zatím překvapivě vede aliance vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra, jenž před rokem 2011 vedl milice bojující proti americkým vojákům v Iráku. Strana současného premiéra Hajdara Abádího, který byl považován za mírného favorita voleb, je po sečtení výsledků v 10 z 19 provincií třetí za koalicí dalšího šíitského vůdce Hádího Ámirího. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na iráckou volební komisi.

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 30 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

před 1 hodinou

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy