Na Blízkém východě se obrací karta? Z Británie zní slova o "ráně z milosti"

NÁZOR - Rezignace iráckého premiéra Ábdila Abdula-Mahdího, kterou následně potvrdil parlament v Bagdádu, je nutný a vítaný krok k ukončení násilných protestů, které zmítají Irákem, konstatuje editorial serveru The Observer. Prestižní týdeník dodává, že Mahdího odchod ovšem nesignalizuje konec krize, protože její kořeny jsou mnohem hlubší, než aby odrážely selhání jednoho politika.

Cílená zpráva Teheránu

Od počátku nepokojů, které odstartovaly v říjnu, zabily bezpečnostní složky v Iráku přes 400 především mladých, neozbrojených a z velké části ši'ítských muslimů, upozorňuje britský týdeník. Dodává, že jen v posledních dnech zahynuly a byly zraněny desítky lidí, když se hněv vůči zkorumpovanosti a nekompetentnosti převážně ši'ítské vlády smísil s vražednou brutalitou, která jej měla zdržet.

Abdul-Mahdí příznačně nerezignoval na požadavek ulice, ale v důsledku televizního kázání nadžafského ajatolláha Alí as-Sístaního, zřejmě nejvlivnějšího klerika v ši'ítském světě, upozorňuje editorial. Dodává, že předchozí varování byla premiérem ignorována, a tak mu Sístaní minulý týden uštědřil "ránu z milosti", když prohlásil, že nastal čas, aby vláda "přehodnotila své volby".

"Sístaní představuje jedno z mála center moci v Iráku, které nejsou přímo či nepřímo ovládány Íránem, a to ovlivní, co bude dál," pokračuje prestižní server. Připomíná, že iráčtí demonstranti si stěžují na to, jak úspěšně Teherán - především po odchodu Američanů - získává rozhodující vliv na prakticky každý aspekt vládní, vojenské, náboženské, ekonomické a zahraniční politiky země.

Není náhodné, že ve středu byl vypálen íránský konzulát v Nadžafu a napadeny byly také další objekty Íránem zaštítěných ši'ítských milicí v Basře a jiných iráckých městech, podotýká The Observer. Připomíná, že Abdul-Mahdí vděčil za svůj úřad právě Teheránu, který jej dosadil v rámci kompromisu po loňských volbách.

Když se pod premiérem minulý měsíc začala kývat židle, zachránil ho generál Kásim Sulejmaní, velitel elitních jednotek Quds spadajících pod íránské Revoluční gardy, nastiňuje renomovaný týdeník. Konstatuje, že porážkou Sulejmaního, nejschopnějšího íránského řešitele problémů, a přidáním se k protestujícím vyslal klerik Sístaní cílenou zprávu nejvyššímu íránskému vůdci ajatolláhovi Alí Chámenímu, že Iráčané, nikoliv on, budou řešit své záležitosti, ať náboženské či světské.

Volání z regionu sílí         

"Od chvíle, kdy ajatolláh Rúholláh Chomejní nastolil íránskou revoluční teokracii, si přední íránští klerici nárokovali 'absolutní vedení' všech 200 milionů ši'ítů ve světě," píše The Observer. Doplňuje, že Sístaní tuto doktrínu dlouhodobě zpochybňuje a závažným způsobem ji podrývá.  

Na pozadí krizového vývoje v Iráku posledních dnů by jedna z nejznámějších osob v zemi, ši'ítský klerik Muktada Sadr, mohla Sístanímu poskytnout klíčovou politickou podporu, naznačuje britský týdeník. Připomíná, že Sadrova armáda se proslavila násilným odporem vůči americké okupační správě, ale od té doby se Sadr změnil v nacionalistického populistu, který odmítá jakýkoliv zahraniční vliv, ať už jde o Íránce, Američany či sunnitské džihádisty z Islámského státu.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Sadrova strana zvítězila v loňských volbách a tvoří nejsilnější parlamentní frakci, upozorňuje prestižní server. Poukazuje, že Sadr opakovaně vyzýval vládu k rezignaci a vypsání nových voleb, což z něj činí potenciálně klíčového kandidáta, až se bude hledat náhrada za Abdula Mahdího a jeho zdiskreditované ministry.

Sadrův nástup by mohl omezit íránské slovo v irácké politice, ale hlavní prioritou pro nové vedení země musí být zastavení násilí a zahájení otevřeného dialogu s mladšími generacemi, které naprosto odmítají nadále tolerovat starou zdiskreditovanou politiku, systémové nespravedlnosti a všudypřítomnou korupci, deklaruje The Observer. Dodává, že pokud má být tento klíčový proces úspěšný, je třeba zásadně přistřihnout íránské plachty, jak si žádá irácká veřejnost.

"K nesporné nespokojenosti Teheránu jde o volání, které se nyní ozývá z celého regionu, především z Libanonu, kde další premiér závislý na podpoře íránských ši'ítských spojenců z Hizballáhu, nedávno ustoupil požadavkům na reformu," konstatuje editorial. Připomíná, že Írán sužovaný silnými americkými ekonomickými sankcemi není sám imunní vůči domácím nepokojům, které se projevily v posledních týdnech, a tak se po letech posilování Íránu v regionu zřejmě obrací karta.        

Související

Více souvisejících

Irák Írán Ádil Abdal Mahdí Muktada Sadr

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 2 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 3 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili

Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy