Poprvé od voleb zasedal irácký parlament, politický chaos přetrvává

Bagdád - V Bagdádu dnes poprvé od květnových voleb zasedal nový parlament. Zákonodárci musí zvolit předsedu zákonodárného sboru a prezidenta. Ten pak jmenuje premiéra a pověří ho sestavením vlády. O možnost ovlivnit, kdo usedne do premiérského křesla, nadále v parlamentu usilují dvě uskupení, píše agentura AP.

Parlament bude řešit dva hlavní úkoly: znovuvybudovat sever země, který zničila válka proti Islámskému státu (IS), a zlepšit veřejné služby na jihu, jehož obyvatele protestují kvůli výpadkům elektřiny a nedostatku pitné vody.

"V nadcházejí fázi se musíme soustředit na poválečnou rekonstrukci, služby a vytvoření pracovních míst. Je čas na ekonomické reformy a rozšíření našich úspěchů v oblasti bezpečnosti, " uvedl na prvním zasedání nového zákonodárného sboru dosavadní premiér Hajdar Abádí.

Abádí, který usedl do premiérského křesla v roce 2014, dohlížel na boj irácké armády proti IS na severu země. Bagdád oznámil porážku IS teprve loni, ale teroristická organizace nadále podniká útoky a únosy v některých oblastech centrální a západní části země.

Pokud jde o obsazení funkce premiéra, dvě frakce v parlamentu tvrdí, že mají většinu křesel a tudíž právo nového předsedu vlády jmenovat.

Koalice v čele s Abádím a populistickým duchovním Muktadou Sadrem má podporu Spojených států, zatímco aliance tvořená někdejším premiérem Núrím Málikím a vůdcem milice Hádím Amirím má podporu Íránu.

Podle agentury AP nicméně stále není jasné, zda se některé z aliancí podařilo získat většinu křesel v parlamentu a Málikí se podle svědků stále snaží na svou stranu přilákat poslance z Abádího bloku. Abádí i Málikí jsou vedoucími představiteli stejné strany, která je v důsledku rivality mezi oběma muži rozdělená.

Související

Irácká věznice Abú Ghrajb Rozhovor

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Irák Hajdar Abádí (irácký premiér) Muktada Sadr

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku.

Ukrajinské migranty Česko potřebuje. Vyplácí se nám

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické, zkrátka nikoho. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či populistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu. Data ukazují, že se migrace Česku vyplácí.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

Princezna Kate si prochází peklem, tvrdí osoba blízká manželce prince Williama

Princ William se již vrátil k povinnostem člena britské královské rodiny, ale jeho žena zůstává v ústraní. Princezna Kate bojuje s blíže nespecifikovaným typem rakoviny. Podle osoby blízké princi a princezně si pár prochází těžkým obdobím. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy