Chameneí burcuje armádu: Írán musí být silnější, sankce USA jsou zločin

Írán by se měl stát silnějším, aby mohl čelit nepřátelům a zabránit válkám, uvedl dnes íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí, který promluvil k vysoce postaveným důstojníkům a členům vzdušných sil. Součástí silnější země je podle něj i silnější armáda. Chameneí zároveň znovu odsoudil sankce Spojených států proti Íránu, které označil za zločin, informovaly agentury Reuters a AFP.

"Měli bychom být silní, abychom zabránili všem válkám vedeným proti naší zemi. Slabost našim nepřátelům jenom dodává odvahu nás napadnout," řekl Alí Chameneí, aniž by upřesnil, jaké nepřátelé má na mysli. "Nechceme nikomu vyhrožovat... chceme čelit hrozbám, chceme udržet bezpečnost země," uvedl v projevu.

"Od revoluce bylo cílem (nepřátel) zabránit nám vybudovat silnou armádu a silné letectvo... Ale podívejte se na nás. Naše letectvo, které neumělo ani opravit své stroje, nyní letadla staví. Nepřátelský nátlak jsme přetavili v příležitost," řekl íránský duchovní vůdce s odkazem na islámskou revoluci v roce 1979.

Írán má v současnosti velmi napjaté vztahy se Spojenými státy, které ještě zhoršil americký útok na velitele elitních íránských oddílů Kásema Solejmáního, jehož Američané minulý měsíc zabili v Bagdádu.

Americký prezident Donald Trump v roce 2018 vypověděl jadernou dohodu mezi Íránem a šesti světovými mocnostmi (Británií, Francií, Čínou, Německem, Ruskem a USA) podepsanou v roce 2015 tehdejším šéfem Bílého domu Barackem Obamou. Následně Trump obnovil proti Teheránu sankce, což má tvrdý dopad na íránskou ekonomiku.

"Sankce jsou doslova zločinem," uvedl Chameneí, podle kterého jsou ale zároveň příležitostí odpoutat se od závislosti země na příjmech z vývozu ropy.

Související

Írán se připravuje na oslavy výročí islámské republiky.

Většina Íránců kritizujících současný režim by návrat před rok 1979 nechtěla, uvádí Horčička

Uplynulo 45 let od oficiálního zrušení monarchie v Íránu, čímž byla završena islámská revoluce vedená duchovním Rúholláhem Chomejním. Následný proces islamizace země postupoval velmi rychle a její ráz proměnil během několika málo let, uvádí Matouš Horčička v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na Blízký východ působící v Asociaci pro mezinárodní otázky v té souvislosti upozorňuje, že svržená vláda šáha Muhammada Rezy Pahlavího svou prozápadní a sekulární orientací neodrážela postoje velké části íránské společnosti, která byla tradičně a nábožensky laděná. Dále vysvětlil například to, proč uchopení moci Chomejním představovalo logické vyústění tehdejších událostí nebo jaké jsou nástroje, kterými z revoluce vzešlý systém udržuje v zemi dlouhá desetiletí status quo.

Více souvisejících

Alí Chameneí (íránský ajatolláh) Írán jaderná dohoda s Íránem sankce USA (Spojené státy americké) Armáda Írán

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Húsíové potopili v Rudém moři první nákladní loď

Nákladní loď Rubymar, která byla opuštěna v jižním sektoru Rudého moře po útoku jemenských povstalců, se v pátek večer potopila.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy