Irácké složky začaly střílet do demonstrantů, dalších 16 mrtvých

Nejméně 16 lidí dnes zemřelo v Bagdádu a na jihu Iráku, když příslušníci bezpečnostních sil začali střílet do účastníků protivládních protestů. Informovala o tom agentura Reuters. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. Největší demonstrace za poslední roky země zažívá od začátku října.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Irák
doporučujeme

Protestující se v noci sešli na třech mostech v Bagdádu a bezpečnostní síly ve snaze dav rozehnat použily ostré náboje a slzný plyn. O život při tom přišli tři lidé a další byli zraněni. Od čtvrtka, kdy nynější kolo násilných střetů začalo, bylo v irácké metropoli při střetech s pořádkovými silami zabito 16 lidí a zraněno přes sto osob.

Dalších sedm lidí v noci na dnešek a dnes zemřelo v okolí hlavního iráckého přístavu Umm Kasr na jihu země, nejméně 150 demonstrantů je zraněných. Zdravotníci, na něž se odvolává Reuters, uvedli, že příčinou úmrtí byly střelné rány a že někteří z raněných jsou v kritickém stavu. Nejmenovaný zástupce iráckých bezpečnostních sil v jihoirácké Basře dnešek podle agentury AP označil za "jeden z nejhorších dní" od počátku protestů.

Policii se v pátek po několikadenní blokádě podařilo otevřít vjezd do přístavu Umm Kasr, přes který se do země ve velké míře závislé na dovážených potravinách dostává obilí, rostlinný olej nebo cukr.

Podle AP byli dnes další čtyři lidé zabiti při protestech v provincii Násiríja, úřady oznámily také po jedné opěti v Nadžafu a provincii Díváníja. Zdravotnický personál z nemocnice v centru Násiríje v noci na dnešek evakuoval nemluvňata a další děti poté, co se po areálu rozšířil slzný plyn. Také v tomto městě položeném na březích Eufratu pokračují i dnes protesty a některé vládní budovy hoří. V Basře zase stovky nespokojených lidí pálily pneumatiky a zablokovaly některé ulice ve městě, a vládní úředníci se tak nemohli dostat do práce.

Od začátku října bylo při masových protestech, které zasáhly hlavně jih Iráku a Bagdád, zabito více než 330 lidí. Jde o největší demonstrace od pádu režimu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003. Účastníci protestů požadují výměnu vládnoucích politiků, kteří jsou podle nich zkorumpovaní a slouží cizím mocnostem, zatímco mnoho Iráčanů žije v bídě, nemá práci, přístup ke vzdělání nebo zdravotnickým službám.

Loading...
Témata: Irák | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Genocida Arménů? Senát na nátlak Trumpa zablokoval rezoluci proti Turecku

06.12.2019 10:54 Republikáni v americkém Senátu ve čtvrtek zablokovali hlasování o rezoluci označující hromadné…

Nálože v autech zabily v Sýrii dva civilisty

05.12.2019 19:33 Turecké ministerstvo obrany oznámilo, že exploze nálože umístěné v automobilu dnes v Tureckem…

USA mají vlastní odhad počtu obětí protestů v Íránu. Je násobně vyšší

05.12.2019 18:35 Americký zmocněnec pro Írán Brian Hook dnes uvedl, že íránské pořádkové síly možná zabily více než…

Írán hodlá pokračovat v balistickém programu. Začne OSN jednat?

05.12.2019 17:34 Írán je odhodlán pokračovat ve svém kontroverzním balistickém programu. Teherán to písemně oznámil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama