Izraelské nálety na vojenská stanoviště jižně od syrského hlavního města Damašku v pondělí usmrtily pět zahraničních bojovníků a další zranily. S odvoláním na sdělení exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) o tom dnes dnes informovala agentura AP.
SOHR, která sídlí ve Spojeném království a válku v Sýrii monitoruje s pomocí aktivistů na místě, uvedla, že není jasné, zda přišli o život Íránci, nebo členové Íránem podporovaných skupin. Zraněni při útoku podle SOHR byli čtyři zahraniční bojovníci a sedm členů syrské protiraketové obrany. Při útoku byly podle exilu zasaženy sklady zbraní a vojenská stanoviště na jižním okraji Damašku.
V pondělí syrská armáda oznámila, že její protivzdušná obrana reagovala na izraelský nálet v jižní Damašku. Uvedla, že útok zranil sedm vojáků a způsobil materiální škody. Syrská státní média citovala nejmenovaného člena armády, podle něhož izraelské letouny útočily při přeletu nad okupovanými Golanskými výšinami, které Izrael obsadil za války v roce 1967. Nejmenovaný činitel uvedl, že se podařilo několik raket sestřelit před dopadem.
Izrael bezprostředně své vojenské akce v Sýrii nekomentuje, potvrzuje je ale dodatečně. Od začátku války v Sýrii přiznal množství útoků na íránské cíle v sousední zemi. Přítomnost Íránců v Sýrii považuje Izrael za své ohrožení. V uplynulých dvou měsících Damašek obvinil Izrael z osmi útoků na syrském území, naposledy koncem června.
Írán je v téměř deset let trvající syrské válce klíčovým spojencem vlády prezidenta Bašára Asada. V uplynulých letech Teherán podle AP vyslal na pomoc syrské armádě tisíce Íránem podporovaných bojovníků.
Související
Hon na teroristy: Syrská armáda po hromadném útěku z vězení loví členy Islámského státu
Armáda plní Trumpův rozkaz. Podnikla další útok na islamisty v Sýrii
Sýrie , Izrael , SOHR (Syrské organizace pro lidská práva) , Írán
Aktuálně se děje
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
včera
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
včera
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
včera
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
včera
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
21. března 2026 22:02
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
Židle už se nekýve, ale spadla s ním. Bývalý princ Andrew přišel prakticky o veškerá privilegia v souvislosti s kauzou finančníka a sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Jeden z předních britských deníků se nyní rozhodl připomenout, jak se vztah obou mužů vyvíjel.
Zdroj: Lucie Podzimková