Návrhy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, jak najít východisko z krize kolem íránské jaderné dohody, jdou správným směrem. Po setkání s šéfem Elysejského paláce to dnes agentuře AFP řekl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. V rozhovoru s íránskými médii nicméně Zaríf po schůzce zdůraznil, že o dohodě z roku 2015 nelze znovu vyjednávat.
Macronovy návrhy "jdou dobrým směrem, je ale jasné, že je před námi ještě dlouhá cesta," řekl v rozhovoru s AFP Zaríf. Podle agentury DPA krátce po jednání s francouzským prezidentem ministr íránským novinářům v Paříži slíbil, že Teherán "nechá komunikační kanál s našimi smluvními partnery nadále otevřený". O dohodě z roku 2015 ale podle něj "nelze znovu vyjednávat".
Americký prezident Donald Trump loni oznámil, že Spojené státy od jaderné dohody s Íránem z roku 2015 odstupují, a následně zavedl proti Íránu sankce. Trump si přeje vyjednat novou dohodu, která by se vztahovala i na íránský balistický program. Írán v reakci letos v květnu přestal plnit některé závazky plynoucí z dohody. Ostatní signatáři dokumentu, tedy Rusko, Čína, Německo, Francie a Británie, se snaží dohodu zachovat.
Francouzský prezident dnešní schůzku se Zarífem nekomentoval. Podle Elysejského paláce chce se svými návrhy na řešení krize seznámit nejdříve představitele států, kteří dorazí na víkendové jednání skupiny G7 ve francouzském Biarritzu.
Pokud nedojde do počátku září k průlomu v jednání, přestane Írán podle ministra Zarífa dodržovat další část jaderné dohody.
Související
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
Jedině Ukrajina může jednat o svém území, prohlásil Macron. Vyzval Evropu, aby se účastnila jednání
Emmanuel Macron , Muhammad Džavad Zaríf , jaderná dohoda s Íránem , Francie
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 45 minutami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 1 hodinou
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 1 hodinou
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 2 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 3 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 3 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 4 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
včera
Macron tajně varoval evropské lídry: Existuje šance, že USA zradí Ukrajinu a Evropu
včera
Amerikou hýbe očkovací kauza: Po vakcíně zemřelo 10 dětí, tvrdí úřady. Důkazy ale nikdo nemá
včera
Král Karel III. pronesl vzácné prohlášení k Ukrajině. Odsoudil Rusko
včera
Zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk
Českou uměleckou scénu zasáhla smutná zpráva. Ve věku 93 let zemřel světově proslulý kostýmní výtvarník Theodor Pištěk, držitel Oscara, Césara či Českého lva. Proslavila ho zejména úspěšná spolupráce s oscarovým režisérem Milošem Formanem.
Zdroj: Jan Hrabě