Požár mešity u Ramalláhu: Palestinci obviňují židovské osadníky ze žhářství

Vandalové v noci založili požár v mešitě v palestinské vesnici Birá u Ramalláhu na palestinském Západním břehu Jordánu. Tamní starosta Azzám Ismáíl akci připsal obyvatelům nedaleké židovské osady.

"Vesničany v noci překvapil oheň, který vzplál uvnitř mešity, a spěchali ho uhasit," řekl Ismáíl. Na budově se objevily nápisy "Země Izrael pro národ Izraele" a "Obléhat Araby, ne Židy".

Útok odsoudil palestinský premiér Muhammad Ištajja a označil jej za rasistický čin. "Za přibývající násilnosti páchané osadníky je odpovědný Izrael," dodal.

Izraelská policie ani armáda se k věci nevyjádřily. Člen izraelské vlády Amir Perec na twitteru napsal, že "zločince a štváče" je třeba pohnat k odpovědnosti. To, že za útokem stojí osadníci, ale nepotvrdil.

יש למצות את הדין עם העבריינים ומחוללי השנאה ששרפו מסגד, וניסו להצית את השטח כולו. נגיף השנאה, כמו נגיף הקורונה, הוא אויב משותף לכל הדתות והעמים בעולם. כשם שכולם יחד נלחמים בנגיף, עלינו לפעול יחד כדי למגר גם את נגיף השנאה ולעשות כל דבר אפשרי כדי למנוע מלחמות נוספות.

— עמיר פרץ (@amirperetz) July 27, 2020

Podle palestinských zdrojů vzplála v mešitě umývárna, do níž útočníci oknem nastříkali hořlavou tekutinu.

Podle izraelských ochránců lidských práv krajně pravicoví osadníci v minulých měsících útoky na Palestince a jejich majetek stupňovali. V červnu podobně zaútočili ve vesnici Džammáín u Nábulusu - pachatelé tam zapálili automobily a nechali za sebou také graffiti.

Izraelská skupina Tag Meir, která bojuje proti rasismu, má informace, že od roku 2009 bylo v Izraeli a na Západním břehu Jordánu napadeno a poškozeno 60 mešit, kostelů a klášterů. Jen málo pachatelů útoků na Palestince a jejich majetek bylo v posledních letech dopadeno.

Israeli settlers set fire to a mosque in AlBireh, burning parts of the building. Settler violence has been on the rise since 2016, UN recorded 146 attacks so far this year. According to YeshDin 91% of related Israeli police investigations (2014-2019) were closed w/o indictment. pic.twitter.com/yO0Nh20ihR

— Rania Zabaneh (@RZabaneh) July 27, 2020

Izrael Západní břeh Jordánu okupuje od roku 1967 a současná vláda chce až 30 procent tohoto území anektovat, ačkoli se počítalo s tím, že tam vznikne palestinský stát. Západní břeh je domovem tří milionů Palestinců a asi 400.000 osadníků.

Související

Izraelská armáda, ilustrační fotografie

Dva Izraelci nepřežili palestinský útok na Západním břehu, uvedla armáda

Na okupovaném Západním břehu Jordánu byli při pravděpodobně palestinském útoku zastřeleni dva Izraelci. Podle agentury AP to dnes uvedla izraelská armáda. Veřejnoprávní televize Kan informovala, že při střelbě na krátkou vzdálenost u myčky aut přišli o život otec se synem. Palestinské radikální islamistické organizace Hamás a Islámský džihád útok označily za "hrdinský" čin reagující na izraelskou okupaci, uvedla agentura DPA.

Více souvisejících

palestina Izrael žhářství Muslimové

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 1 hodinou

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

Policie na Karlovarsku vyšetřuje vraždu. Muž měl usmrtit ženu a pak si vzít život

Kriminalisté na Karlovarsku vyšetřují pondělní násilný trestný čin v Dalovicích, ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy. Policie pracuje s verzí, že dvaapadesátiletý muž usmrtil o deset let mladší ženu a pak si sám vzal život. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy