Rakká opustila americká armáda, vojáky stáhl Trump

Vojenská koalice v čele se Spojenými státy dnes oznámila, že se stáhla ze syrských měst Rakka a Tabka a cementárny Lafarge jižně od Kobani. Americký prezident Donald Trump minulý týden nařídil americkým vojákům, aby opustili severovýchodní Sýrii. Turecko následně v oblasti zahájilo ofenzivu namířenou proti syrským kurdským milicím, které označuje za teroristy. Syrští Kurdové, kteří ve vleklém konfliktu s teroristickou organizací Islámský stát (IS) byli americkými spojenci, se o víkendu domluvili s Damaškem, že se syrská armáda přesune na sever a pomůže turecký vpád odrazit.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Americká armáda, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Koaliční síly pokračují v úmyslném stahování ze severovýchodní Sýrie, 16. října jsme opustili cementárnu Lafarge, Rakku a Tabku, " uvedl na twitteru mluvčí koalice plukovník Myles B. Caggins.

Tabku, u které se nachází důležitá přehrada, spolu s Rakkou do října 2017 kontroloval IS. Hlavní baštu islamistů v Sýrii tehdy osvobodila arabsko-kurdská koalice SDF s pomocí mezinárodní letecké koalice vedené Spojenými státy a speciálních amerických pozemních jednotek. Ztráta Rakky byla významným oslabením IS, který v červenci téhož roku přišel o Mosul, svou hlavní baštu v Iráku. Letos koncem března SDF ohlásila územní porážku IS v Sýrii vítězstvím v Baghúzu, který leží na východě země poblíž irácké hranice.

Turecko minulý týden zahájilo proti kurdským milicím na severovýchodě Sýrie rozsáhlou ofenzivu krátce poté, co prezident Trump oznámil, že američtí vojáci tento region opustí. Kurdské ozbrojené síly přitom bojovaly spolu s Američany proti IS a ztratily kolem 11.000 bojovníků.

Západ turecký postup odsoudil, Ankara ale operaci hájí s tím, že cílem je vyčistit syrskou oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž považuje kurdské milice YPG. Ankara tam chce vytvořit 30 kilometrů široké pásmo, kam hodlá převézt z Turecka velkou část z 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Podle Ankary už bylo od začátku ofenzivy před osmi dny zabito nebo zajato 640 kurdských bojovníků. Syrská organizace pro lidská práva má informace o více než 70 civilních obětech.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko deportovalo rodinu do Německa. Otec skončil ve vazbě kvůli…

15.11.2019 20:52 Otec sedmičlenné rodiny, kterou ve čtvrtek Turecko deportovalo do Německa kvůli podezření ze…

Izrael nakrátko obnovil údery proti Islámskému džihádu

15.11.2019 20:45 Aktualizováno Izraelské letectvo krátce obnovilo údery proti Islámskému džihádu v Pásmu Gazy v reakci na…

Brutální demonstrace v Bagdádu. Policie střílí do davu granáty, počet…

15.11.2019 17:42 Aktualizováno Irácké bezpečnostní složky dnes v centru Bagdádu zabily tři demonstranty při dalším tvrdém zákroku…

Turecko deportovalo Američana podezřelého z členství v IS

15.11.2019 17:12 Turecké ministerstvo vnitra dnes oznámilo, že Američan, který je podezřelý z členství v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama