Strany bojující proti sobě v Sýrii se dohodly na obnově jednání o příští syrské ústavě. Sejdou se k nim v Ženevě, jakmile to dovolí opatření zavedená kvůli koronaviru. Oznámil to dnes zmocněnec OSN pro Sýrii Geir Pedersen. OSN se snažila jednání o příští syrské ústavě zprostředkovat v minulosti několikrát, ale zatím bez úspěchu.
Padersen podle televize Al Jazeera řekl, že současný klid zbraní, který nyní v Sýrii panuje, je příležitostí k překonání nedůvěry mezi válčícími stranami.
"Souhlasily, že jakmile to situace kolem pandemie dovolí, přijedou do Ženevy. Shodly se také na programu příštího rokování," sdělil Pedersen. Uspořádat takové jednání na dálku podle něj není možné.
Naposledy se pokus najít dohodu na příští ústavě uskutečnil v Ženevě loni na podzim. Sešlo se tam 150 zástupců syrské vlády, opozice a občanské společnosti, mezi nimiž byli odborníci, politicky nezávislé osobnosti, kmenoví zástupci a ženy. Ústava je považována za první krok na cestě k uspořádání nových voleb a k politickému usmíření. Loňská jednání ale skončila nezdarem.
V pondělí vyzval Pedersen k jednání o mírovém řešení syrského konfliktu také Rusko a USA, které podporují proti sobě stojící účastníky bojů. Jednání mezi Moskvou a Washingtonem může být podle Pedersena klíčové.
Pedersen je už čtvrtým zmocněncem OSN pro Sýrii, který se snaží zprostředkovat mírové řešení konfliktu. Severozápadní Sýrie je poslední baštou odpůrců bojujících proti armádě prezidenta Bašára Asada, kterou kromě Ruska podporuje i Írán. Nejnovější ofenzivu s cílem toto území dobýt zahájil Asad dříve v letošním roce. V březnu se boje zklidnily, když se Turecko, které podporuje některé povstalce, dohodlo s Ruskem na klidu zbraní.
Související
Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků
Syrská krize , Sýrie , Geir Pedersen (diplomat) , OSN , Bašár Asad
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
před 1 hodinou
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
před 1 hodinou
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
před 1 hodinou
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
před 2 hodinami
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
před 3 hodinami
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
před 4 hodinami
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
před 4 hodinami
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
před 5 hodinami
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
před 6 hodinami
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
před 7 hodinami
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
před 7 hodinami
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
před 8 hodinami
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
před 9 hodinami
Přelomový soudní proces začíná. Instagram a YouTube čelí obvinění z vytváření závislosti
před 10 hodinami
Počasí o víkendu bude teplé, místy ale může ještě nasněžit
včera
Ukrajině dochází čas. O 90miliardové půjčce Kyjevu bude EU hlasovat výrazně dříve
včera
Tentokrát to na rychlobruslařském oválu necinklo. Zdráhalovou může přesto těšit TOP 10
včera
Europoslankyně Nikola Bartůšek opustila frakci Patrioti pro Evropu. Důvod nevysvětlila
včera
Český curlingový smíšený pár se rozloučil výhrou, týmová kombinace se českým lyžařům hrubě nevyvedla
včera
Po nevydařeném finiši ve štafetách se Davidová neukáže v individuálním závodě
Poté, co se biatlonistce Markétě Davidové nevydařil návrat do závodního tempa po měsíční pauze zaviněné zraněním v podobě vyhřezlé ploténky a jeho následným léčením, když jako finišmanka smíšené štafety v úvodním olympijském biatlonovém závodě pohořela a především kvůli jejímu výkonu české kvarteto kleslo z bojů o přední pozice na konečné 11. místo, rozhodla se jinak biatlonová jednička mezi českými ženami do středečního individuálního závodu nenastoupit vůbec. Mezi marody se nově ocitl i Tomáš Mikyska a ani on se tak neukáže ve vytrvalostním závodě tentokráte v mužském podání.
Zdroj: David Holub