Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Vyšetřovací komise OSN pro Sýrii situaci v zemi hodnotí jako velmi neradostnou. Na několika místech pokračují boje, hroutí se ekonomika, vysychají řeky a častěji dochází také k útokům bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Strany konfliktu po deseti letech nadále páchají válečné zločiny a zločiny proti lidskosti, které porušují základní lidská práva Syřanů," uvedl předseda komise Paulo Pinheiro. "Válka proti syrským civilistům pokračuje a je pro ně těžké najít v konfliktem zdecimované zemi bezpečí či bezpečné útočiště," dodal.

Zpráva komise uvádí, že syrské vládní síly se nadále dopouštějí svévolného zatýkání, přičemž zadrženým znemožňují komunikovat s kýmkoliv zvenčí.

"Komise nadále dokumentuje nejen mučení a sexuální násilí ve vazbě, ale také úmrtí ve vazbě a zmizení," stojí v tiskové zprávě.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, vyvolala největší uprchlickou krizi na světě. Státy sousedící se Sýrii poskytly útočiště zhruba 5,6 milionu uprchlíků a další více než milion uprchlíků je v evropských zemích, píše Reuters. V některých zemích uprchlíci čelí tlaku, aby se vrátili do vlasti.

Asad sice získal zpět většinu syrského území, rozlehlé části země ale stále nejsou pod kontrolou Damašku. Turečtí vojáci působí ve značné části severní a severozápadní Sýrie, kde se nachází poslední významná bašta protivládních rebelů, zatímco na Kurdy kontrolovaných územích na východě a severovýchodě jsou americké síly.

Člen komise OSN Hanny Megally uvedl, že v jihozápadní Sýrii došlo k "opětovnému obléhání a využívání taktik obléhání". Ruskem podporovaná syrská armáda v tomto regionu podnikla ofenzivu s cílem obnovit kontrolu nad městem Dará, kde působili rebelové.

Zpráva komise OSN, která dokumentuje situaci v Sýrii za poslední rok do konce letošního června, také uvádí, že se míra násilí zvýšila i na severozápadě země, kde se tržiště, obydlené oblasti a zdravotnická zařízení staly terčem pozemních ofenziv i náletů, což vedlo k mnoha civilním ztrátám na životech.

Nejméně 243 lidí podle zprávy vyšetřovatelů přišlo o život nebo bylo zmrzačeno při sedmi bombových útocích v rebely ovládaných městech Afrín a Rás al-Ajn, která leží severně od Halabu. Komise předpokládá, že úplná bilance obětí bude podstatně vyšší.

Zpráva rovněž kritizuje radikální islamistickou skupinu Haját Tahrír aš-Šám (HTS) kontrolující Idlib za to, že omezuje média a svobodu projevu, přičemž svévolně zatýká aktivisty a novináře, včetně žen.

Komise zároveň kritizuje nezákonné zadržování tisíců žen a dětí, podezřelých z vazeb na IS, v táborech, které se nacházejí v oblastech kontrolovaných Syrskými demokratickými silami (SDF), jež mají podporu Spojených států.. Podle komise jsou tito lidé drženi v podmínkách, "které mohou představovat kruté nebo nelidské zacházení".

Související

Ilustrační foto Původní zpráva

Írán se o rozšíření islámské revoluce do Sýrie nepokusí. Měl by vypracovat novou strategii, říká Bacik

Pád diktátorského režimu Bašára Asada v Sýrii byl nepříjemnou ranou také pro dalšího aktéra v regionu – Írán. Ten podle experta na blízkovýchodní politiku Gokhana Bacika z olomoucké Univerzity Palackého přišel o velký bezpečnostní pás, Bašárův režim pro něj byl jakousi geopolitickou pojistkou. Expert exkluzivně pro EuroZprávy.cz uvedl, že by Teherán měl vypracovat novou strategii.
Sýrie, ilustrační foto Komentář

Díváme se na smrt Sýrie? Málokdo má zájem na míru, po moci baží příliš aktérů

Pád režimu syrského diktátora Bašára Asada přinesl nejen do Sýrie, ale i do celého světa vlnu naděje a radosti. Ve městech po celém světě, včetně Prahy, se Syřané radují a slaví konec éry, kdy byli nuceni žít ve stínu strachu a útlaku autokratického režimu. Věří, že tato historická změna znamená počátek nové kapitoly svobody a důstojnosti.

Více souvisejících

Sýrie Syrská krize

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 56 minutami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 1 hodinou

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy