Turci a Rusové se v otázce syrského Idlibu dosud neshodli

Turecko-ruské rozhovory o situaci v syrském Idlibu zatím nepřinesly žádný výsledek. Řekl to dnes mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin. Turci byli v Moskvě i minulý týden a snaží se vyjednat stažení syrské armády z pozic, které kontroluje v Sýrii turecká armáda. Rusko a Turecko stojí v syrském konfliktu na opačných stranách - Moskva podporuje Damašek, zatímco Ankara některé ze skupin, jež bojují proti syrskému režimu.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Sýrie
doporučujeme

Boje v Idlibu v minulých dnech nabyly na síle a své domovy kvůli nim opustilo na 900.000 lidí. Od 1. ledna zahynulo v bojích na 300 civilistů.

Kalin prohlásil, že Turecko do Idlibu pošle další vojáky a bude se bránit proti útokům na své pozice. Při útocích syrské armády podporované Rusy v minulých dnech v Idlibu zahynulo několik tureckých vojáků. "Budeme do oblasti posílat další vojáky a upevňovat naše pozice, abychom zajistili bezpečnost Idlibu a tamních civilistů," řekl Kalin.

Řekl dále, že turecká delegace na jednáních v Moskvě nepřijala "dokument ani mapu, kterou předložili Rusové". Nic bližšího k tomu nesdělil, pouze ujistil, že rozhovory budou pokračovat.

Rusko dnes k rozhovorům uvedlo jenom to, že se obě strany shodly držet se předchozí dohody o snížení napětí v Idlibu. Prezidenti Turecka a Ruska Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin v Soči v roce 2018 uzavřeli dohodu, která předpokládala ukončení bojů a vybudování tureckých pozorovacích stanovišť v části Idlibu. Turecko ale mělo přimět skupiny, jež podporuje, zastavit útoky na syrskou armádu. Kalin řekl, že Turecko trvá na stažení syrské armády z části nedávno dobytého území. "Pro nás je nepřijatelné přesunout naše pozorovatelské posty," řekl mluvčí.

Syrský režim se snaží ovládnout klíčové dálnice procházející Idlibem i sousedním Halabem (Aleppem) a spojující sever s jihem země. OSN upozornila, že se prchající civilisté ocitli mezi bojovými liniemi bez zázemí a v mrazivém počasí. V provincii Halab syrská a ruská letadla pokračují v útocích na město Dárat Aza, kde byly při pondělních bojích poškozeny dvě tamní nemocnice.

Mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva Rupert Colville řekl, že se množí útoky na nemocnice, zdravotnická zařízení a školy a že to nemůže být náhoda. Tyto útoky podle něj spadají do kategorie válečných zločinů. Podle údajů OSN zemřelo v bojích od 1. ledna 299 civilistů a za smrt 93 procent z nich je odpovědná syrská armáda a její spojenci.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

"Raději nedomýšlet." Takto koronavirus udeří v rozvojovém světě, varuje…

06.04.2020 00:01 NÁZOR - Je děsivé sledovat pohromu a nebýt schopen jí bránit, konstatuje editorial serveru The…

Covid-19 by mohl zničit ekonomiku Íránu. Úřady dovolí "nízkorizikové…

05.04.2020 12:39 Aktualizováno Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem…

Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

04.04.2020 17:21 V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy