Turecký soud dnes poslal do vězení sedm novinářů a dalších zaměstnanců opozičního deníku Sözcü, které viní z napomáhání hnutí duchovního Fethullaha Gülena. Toho Ankara považuje za hlavního organizátora nezdařeného puče z roku 2016. Informovala o tom agentura Reuters.
Jak uvedl turecký deník Hürriyet, investigativní novinář Emin Çölaşan a jeho kolega Necati Dogru byli odsouzeni na tři roky a šest měsíců. Pokud jde o vlastníka deníku Buraka Akbaye, u něj soud rozhodl, že bude souzen zvlášť, protože pobývá v zahraničí. Akbayovi rovněž hrozí až 30 let vězení v jiném případu, kde je obviněn z terorismu.
Deník Sözcü dnešní verdikt zkritizoval, označil ho za "temný bod v dějinách svobodného tisku". Všichni souzení, kteří se jednání účastnili, požadovali zproštění viny. Soud nakonec zprostil viny pouze novinářku Medihu Olgunovou, která se specializuje na videa.
Fethullah Gülen žije ve Spojených státech od roku 1999 a podíl na puči popírá. Naopak obviňuje prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ze zosnování puče, jehož potlačením chtěl podle duchovního posílit svou moc v zemi. Kvůli událostem v roce 2016 už bylo v Turecku uvězněno na 77.000 lidí a o práci přišlo kolem 150.000 státních úředníků, vojáků a dalších zaměstnanců.
Trestní stíhání zažily v posledních letech desítky zaměstnanců opozičních médií, stovky novinářů jsou ve vězení. Tresty vynášejí turecké soudy nad kritiky režimu za podporu teroristické organizace nebo za propagandu terorismu, před soudem novináři často končí i kvůli urážce prezidenta.
Související
Kde bude summit Zelenskyj-Putin? Nabídka je široká, dvě varianty jsou nejpravděpodobnější
Řecko sužuje další nebezpečný požár. Jeden mrtvý, v akci jsou i čeští hasiči
Aktuálně se děje
před 37 minutami
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 1 hodinou
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 2 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 4 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 5 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 9 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.
Zdroj: Libor Novák