V Adenu zkolaboval zdravotní systém, pro lidi s covidem vznikla polní nemocnice

Červený kříž v jihojemenském Adenu otevřel polní nemocnici s kapacitou 60 lůžek. Určená je hlavně pro lidi nakažené koronavirem. Jak dnes napsala agentura AP, v zemi, kde se bojuje od roku 2014, zkolabovalo domácí zdravotnictví. Koronavirus se Jemenem šíří zcela neomezeně.

V Adenu, kam musela ze Saná kvůli bojům přesídlit vláda, se mnohé nemocnice buď zcela zavřely, protože personál odešel, nebo pacienty nepřijímají.

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) oznámil, že nově otevřené polní zařízení má kromě 60 lůžek pohotovost, rentgen a laboratoř. Hlavní dárcem, díky němuž mohla být nemocnice vybudována, bylo Norsko.

To boost a health system devastated by war, we inaugurated a free treatment center for #COVID19 patients in #Aden, in a joint effort from the ICRC, @rodekorsnorge, @PunainenRisti & @YemenCrescent.#Media: Press release and footage here:https://t.co/MVhFEoSFwE

— ICRC Yemen (@ICRC_ye) September 21, 2020

"Když covid-19 před několika měsíci zasáhl Aden, mnoho nemocnic přerušilo provoz. Lidé si nemohou dovolit kupovat léky, takže se šíří další infekční nemoci. Je třeba, aby lidé nakažení covidem-19 měli místo, kde se jim dostane zdravotní pomoci," řekl šéf delegace MVČK v Jemenu Alexandre Equeyam.

V 28milionovém Jemenu se koronavirus potvrdil oficiálně u 2030 lidí, v poměru lidí zemřelých s covidem-19 má ale země nejvyšší úmrtnost na světě - zemřelo tam 587 osob. Většina případů koronaviru v Jemenu zůstává velmi pravděpodobně nezjištěná a neošetřená, píše AP. Do nemocnic se dostávají většinou jenom lidé ve velmi vážném stavu.

Norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová v prohlášení sdělila, že adenská nemocnice pomůže zachránit životy a předejít nárůstu případů koronaviru. Norsko podle ní letos přispělo na humanitární pomoc Jemenu v přepočtu 545 milionu korun, které dostává MVČK a norské agentury i organizace OSN. S nemocnicí pomohl také finský Červený kříž.

V jemenském konfliktu proti sobě bojují na jedné straně menšinoví šíité podporovaní Íránem a na druhé vláda, které vojensky pomáhá mezinárodní koalice vedená Saúdskou Arábií. Válka má na svědomí podle odhadů OSN a nevládních organizací desítky tisíc lidských životů a vyvolala jednu z nejhlubších humanitárních krizí na světě.

Související

Válka v Gaze

Húsíjové vypálili raketu na území Izraele

Izraelská protivzdušná obrana v neděli sestřelila balistickou střelu typu země-zem vypálenou husíjskými povstalci z Jemenu. Projektil byl zachycen ještě před vstupem na izraelské území, informovala tamní armáda. 

Více souvisejících

Jemen Červený kříž Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostala od Německa třetí systém Patriot

Ukrajina posílila svou protivzdušnou obranu proti útokům ruských sil dalším systémem Patriot, který poskytlo Německo. Ve svém pravidelném večerním proslovu to v neděli řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harrisová chce být prezidentkou USA a porazit Trumpa

Americký prezident Joe Biden se v neděli vzdal své snahy o znovuzvolení pod rostoucím tlakem svých demokratických kolegů a podpořil viceprezidentku Kamalu Harrisovou jako kandidátku strany, která se v listopadových volbách utká s republikánem Donaldem Trumpem. Ta je připravena výzvu přijmout a porazit kandidáta republikánů.

včera

včera

Trump: Biden je křivák, který nebyl nikdy vhodný pro kandidaturu. Harrisovou bude snazší porazit

Republikánský kandidát na prezidenta USA Donald Trump v neděli prohlásil, že by bylo snazší porazit viceprezidentku Kamalu Harrisovou než současného prezidenta Joea Bidena.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy