Bolsonaro se příští týden vrátí do Brazílie, opustil ji před koncem mandátu

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se vrátí po třech měsících do vlasti. Oznámilo to vedení jeho Liberální strany (PL), napsala dnes agentura Reuters. Bolsonaro odjel krátce před koncem svého prezidentského mandátu do Spojených států, a nezúčastnil se tak předání úřadu stávajícímu prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silva. 

Krajně pravicový politik chce vést brazilskou opozici proti levicovému prezidentovi a jeho vládě, soudy ho zároveň vyšetřují kvůli nepokojům z 8. ledna.

Špičky Liberální strany oznámily, že Bolsonaro přiletí do hlavního města ve čtvrtek 30. března. Bolsonaro je politickým vůdcem strany, která má nejsilnější klub v brazilské poslanecké sněmovně.

Po konci prezidentského mandátu Bolsonaro nezastává žádnou státní funkci. "Budu pracovat pro PL, procestuji Brazílii a budu dělat politiku," řekl ve čtvrtek Bolsonaro. Jeho manželka Michelle Bolsonarová vede ženskou organizaci v rámci Liberální strany.

Bolsonaro již dříve oznámil, že chce vést brazilskou opozici proti levicové vládě. Chce se také bránit v rámci vyšetřování nepokojů z 8. ledna v hlavním městě Brasílii, kde odpůrci nového prezidenta vnikli do budov prezidentské kanceláře, parlamentu a nejvyššího soudu. Podle vyšetřovatelů mohl Bolsonaro podnítit útoky svými výroky, například ohledně nedůvěryhodnosti volebního systému, které nikterak nepodložil. Bolsonaro jakékoliv pochybení odmítá.

Bolsonaro 30. prosince odcestoval na Floridu. Nezúčastnil se tak předání úřadu novému prezidentovi Lulovi, který nastoupil do funkce 1. ledna. Po prohře v prezidentských volbách Bolsonaro téměř úplně přestal komunikovat s veřejností a nikdy přímo neuznal svou porážku. Po druhém kole, které se konalo na konci října, v Brazílii vypukly protesty proti výsledku hlasování a zvolenému prezidentovi. Demonstranti, mezi kterými bylo podle tisku mnoho příznivců poraženého prezidenta, například vyzývali armádu, aby nástupu Luly do funkce zabránila. Bývalý prezident odmítl blokády silnic či násilnosti demonstrantů, poklidné protesty jsou podle něj legitimní.

Kvůli nepodložené kritice volebního systému, šíření domněnek o jeho možném zmanipulování i odmítnutí přiznat volební porážku část tisku přirovnává Bolsonara k bývalému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Trumpovi brazilský politik v minulosti vyjadřoval sympatie.

Související

Jair Bolsonaro

Bolsonaro se vrátil do Brazílie, opozice ho vítá jako lídra

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro se dnes po třech měsících vrátil ze Spojených států do vlasti. Po příletu letadla z Floridy jej na letiště v metropoli Brasília přišly pozdravit stovky jeho příznivců, napsala agentura Reuters. Opozice si slibuje, že se bývalý prezident po návratu domů postaví do jejího čela, sám Bolsonaro ale svou vůdcovskou roli překvapivě zpochybnil.

Více souvisejících

Jair Bolsonaro Brazílie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Federální obžaloba proti Trumpovi zveřejněna. Čelí 37 bodům, ponechal si přísně tajné materiály

Bývalý prezident Spojených států Donald Trump čelí obžalobě hned z několika trestných činů, obžaloba má 37 bodů. Sám exprezident na sociálních sítích již během odpoledne uvedl, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s utajovanými záznamy o národní bezpečnosti, a napsal, že byl předvolán na úterý k federálnímu soudu ve floridském Miami, píše server Politico. Večer ale přišla překvapivá zpráva: obžaloba byla zveřejněna.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Meta Platforms

Konkurence pro Twitter? Nová textová síť společnosti Meta má slibný potenciál

Společnost Meta podle informací stanice BBC ukázala zaměstnancům plány na textovou sociální sít, která má konkurovat Twitteru. Potvrdil to mluvčí společnosti. „Zkoumáme samostatnou decentralizovanou sociální síť pro sdílení textových aktualizací,“ řekl. Věří, že existuje možnost pro samostatný prostor, kde mohou tvůrci a veřejně známé osobnosti sdílet aktuální informace o svých zájmech.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pentagon

USA pošlou Ukrajině podporu v hodnotě 2,1 miliardy dolarů, půjde hlavně o protivzdušnou obranu

Ministerstvo obrany Spojených států dnes na svých webových stránkách oznámilo další balík vojenské pomoci Ukrajině v celkové hodnotě 2,1 miliardy dolarů. Zahrnuje kritické součásti protivzdušné obrany a munice a je poskytován v rámci Iniciativy pro bezpečnostní pomoc Ukrajině (USAI). Kyjev se od loňského února brání ruské invazi a dostává se mu štědré západní a zejména americké podpory.

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Rusové jsou divoši a hrozba pro svět, shodují se Ukrajinci po zničení přehrady. Záplavy zabily pět lidí

Rusové dále ostřelují Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny, z níž se evakuují obyvatelé ohrožení záplavami. Ty s nejvyšší pravděpodobností rozpoutali právě okupanti po likvidaci Kachovské vodní nádrže. Zemřelo osm lidí, dalších 13 se pohřešuje. V důsledku ostřelování bylo zraněno 11 lidí. Ukrajinským úřadům se podařilo evakuovat bezmála tři tisíce osob. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Globální oteplování

Počasí může být nejteplejší v historii. El Niňo může napáchat obří škody téměř po celém světě

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Světová meteorologická organizace (WMO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) varovala před klimatickým jevem zvaným El Niño, jehož příchod potvrdil i Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). Po mnoha letech tak světu hrozí další vlny extrémních veder, které mohou podle expertů vyústit v nejteplejší roky, jaké kdy naše planeta zažila.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie.

EU chce trestat obcházení protiruských sankcí. Podle Moskvy nefungují

Obcházení protiruských sankcí se má stát trestným činem, který bude ve všech členských zemích EU postihován podobně. V pátek se na tom shodli ministři spravedlnosti. Konkrétně podpořili normu, kterou loni navrhla Evropská komise. Ve druhé polovině roku by se její finální podobou měli zabývat europoslanci. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Orbán se rozčiluje kvůli migrační reformě EU. Maďarsko už ani není demokracie, míní europoslanci

Budapešť má opět problém s migrační politikou Evropské unie. Ačkoliv země migranty nemusí přijímat, premiéru Orbánovi se zajídá i finanční či materiální pomoc státům, které mají s přijímáním a integrací těchto osob problém. Jde o další z řady případů, kdy jde maďarský lídr do přímého střetu s Bruselem. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy