Bývalý nizozemský diplomat po třech týdnech ve funkci skončil. Prohlásil, že Ukrajinci jsou Rusové

Bývalý nizozemský velvyslanec v Srbsku, Polsku a Rusku Ron Van Dartel skončil po pouhých třech týdnech ve funkci, v níž se měl podílet na obnově Ukrajiny. Odstoupil poté, co řekl, že Ukrajinci jsou také Rusové.

Nedávno jmenovaný zkušený nizozemský diplomat, který měl podpořit nizozemskou účast na obnově Ukrajiny, byl odvolán kvůli svým kontroverzním výrokům týkajícím se původu Ukrajinců. Konkrétně prohlásil, že Ukrajinci, kteří se již druhým rokem potýkají s ruskou agresí, jsou také Rusové. Tuto informaci dnes zveřejnila agentura AP s odvoláním na prohlášení nizozemské vlády.

"Ukrajinci jsou také Rusové. Na to nesmíme zapomínat. Taková je realita," uvedl Ron Van Dartel v prohlášení. Ačkoliv výrok prohlásil před svým jmenováním do funkce na začátku dubna, k jeho zveřejnění došlo až poté, co se role ujal.

Podle nizozemského ministerstva zahraničí diplomat odstoupil s okamžitou platností. "Uvědomil, že s těmito výroky nemůže nadále důvěryhodně fungovat, proto se rozhodl okamžitě odstoupit ze své funkce," uvedl resort.

Související

Ilustrační fotografie.

Nizozemci odhalili rozsáhlou kyberšpionáž. Pachatelem má být Čína

Zatímco Rusko pokročilo v hybridní válce na další úroveň, tak Čína podniká rozsáhlé kyberútoky. Nizozemská vojenská rozvědka MIVD v úterý uvedla, že čínská kyberšpionáž byla rozsáhlejší, než se dosud předpokládalo. Cílila zejména na západní vlády a podniky z vojenského průmyslu. 

Více souvisejících

Nizozemí Ron Van Dartel

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 55 minutami

Mark Rutte

Mark Rutte se stane novým šéfem NATO, tvrdí Finsko

Finský prezident Alexander Stubb ve čtvrtek oznámil, že úřadující nizozemský premiér Mark Rutte je pravděpodobným kandidátem na nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO). Informovala o tom agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mikuláš Bek

Univerzity upozorňují na kolaps systému. Ministerstvo vnímá problém a shání peníze

Vysokoškolští pracovníci jsou nespokojeni se současným stavem vysokého školství. Již v pondělí se vydali protestovat do ulic v rámci iniciativy Hodiny pravdy, tentokrát pod heslem Kolaps systému. EuroZprávy.cz v tomto kontextu obdržely prohlášení od resortu školství s tím, že pro příští rok žádá o navýšení rozpočtu pro vysoké školy o šest miliard. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tomáš Zdechovský ve volebním štábu koalice Spolu. (9.6.2024) Prohlédněte si galerii

Zdechovský pro EZ: Úspěch Turka či Konečné je varováním, musíme zabrat. Do kampaně jsem dal maximum

Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) bude europoslancem i dalších pět let, v evropských volbách získal téměř 67 tisíc preferenčních hlasů. V předvolební kampani se podle svých slov vyždímal na maximum. Všímá si přitom toho, že k úspěchu vede cesta i přes sociální sítě jako TikTok či Instagram. Na nového europoslance Filipa Turka je v Bruselu upřímně zvědavý. Zdechovský se dále v rozhovoru pro EuroZprávy.cz vyjadřuje k výběru nového českého eurokomisaře či k náplni své práce v Evropském parlamentu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Otřesné, reagují USA

Bílý dům ve středu označil za věrohodné zprávy o tom, že Rusko dává k adopci děti unesené z Ukrajiny. Poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan tento postup nazval "opovrženíhodným a otřesným". Upozornil na to server Financial Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy