Čaputová chce silný mandát pro nového prezidenta. Odvolili i Pellegrini a Korčok

Ve slovenských prezidentských volbách odevzdali během sobotního dopoledne hlas nejen dva největší favorité, ale také končící hlava státu. Prezidentka Zuzana Čaputová zejména apelovala na spoluobčany, aby dnes využili svého volebního práva. 

Čaputová podotkla, že ať už se prezidentem stane kdokoliv, bude potřebovat silný mandát od občanů. "Nenechte proto zodpovědnost na jiných a využijte právo, které vám náleží. Už dnes můžeme udělat to, co je důležité, s vědomím, že držíme v rukou svou budoucnost," napsala na facebooku

Končící prezidentka se už loni rozhodla, že nebude obhajovat mandát. Podle předvolebních průzkumů se neočekává, že by některý z kandidátů získal potřebný počet hlasů již v sobotním prvním kole. Předpokládá se, že do druhého kola postoupí předseda parlamentu Peter Pellegrini a exministr zahraničí Ivan Korčok. 

Pellegrini dopoledne odvolil na jednom z bratislavských gymnázií. Novinářům podle TASR řekl, že čím vyšší je účast, tím reprezentativnější je výsledek. "Každé volby jsou svátkem demokracie, proto by lidé měli využít své právo, které vyplývá z ústavy, kdy mají jedinečnou šanci ovlivnit věci veřejné," řekl. Voliči podle předsedy koaliční strany Hlas rozhodnou o tom, kdo bude dalších pět let ovlivňovat směřování Slovenska. 

Korčok odevzdal hlas v Senci, přičemž i on vyzval občany k tomu, aby šli volit. Podle exministra je důležité, aby měl prezident silný mandát. "Proto děkuji všem těm, kteří už projevili postoj k naší zemi, když se volí hlava státu," nechal se slyšet. 

V prvním kole prezidentských voleb může podle odhadů slovenských statistiků volit více než 4,3 milionu lidí v téměř šesti tisících volebních místnostech. Po jejich uzavření ve 22 hodin se začne se sčítáním hlasů. Definitivní výsledky budou známé v neděli. 

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 volby na Slovensku Zuzana Čaputová Peter Pellegrini Ivan Korčok Slovensko

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 32 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy