ROZHOVOR | Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na to se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Jak hodnotíte výsledek druhého kola slovenských parlamentních voleb?

Nesdílím dnešní afekt "kavárny", která na sociálních sítích hlasitě oznamuje své fyzické pocity, obvykle spojované se špatným trávením, hodnotí slovenský národ slovy naplňujícími skutkovou podstatu trestného činu hanobení národa a ohlašuje svou blízkou emigraci. 
Vždyť přece už staletí žijeme v geopolitickém prostoru mezi velkým německým a ruským živlem a místní elity využívaly energii zahraničních mocností při naplňování svých cílů již od úsvitu dějin. Můžeme být zklamáni, ale nemůžeme být překvapeni.

Slovenský elektorát je od devadesátých let rozštěpen na vítěze a poražené polistopadové transformace. Ta dopadla na Slovensko podstatně tvrději, než na Českou republiku (náhlý propad HDP až o 25%). Slovy politologa Daniela Šmihuly, od roku 1992 o výsledku všech voleb na Slovensku rozhoduje posun v nevelkém segmentu asi 5 až 10 % voličstva. Takový výsledek se pak v "liberální bublině" interpretuje jako jakýsi "civilizační posun": buď směrem k optimistickému eurohujerstvu ("Slovensko potvrdilo svou vyspělost“), nebo k apokalypse ("potomci ľuďáků, arizátorů a komunistů nejsou schopni provozovat demokratický stát"). Aktuální příklad: Ivan Korčok získal 1,25 milionu hlasů a prohrál, ale to je o 200 tisíc hlasů víc, než získala Zuzana Čaputová v roce 2019.

Nechci však výsledek této volby banalizovat. Garnitura Roberta Fica se netají svými plány na ovládnutí veřejnoprávních médií, perzekvování části třetího sektoru, a otevřeně zpochybňuje loajalitu Slovenska vůči spojencům v NATO. Má to doslova až charakter kontrarevoluce, popření výsledků Listopadu 1989. Ve všech těchto oblastech mohl prezident Ivan Korčok představovat viditelnou mocenskou protiváhu - a prezident Peter Pellegrini ji představovat nebude.

Volební kampaň na Slovensku byla poměrně vyhrocená, šermovalo se hlavně válkou a mírem, ale také mnoha dezinformacemi, strachem a nenávistí. Jak moc tyto volby rozdělily zemi? A co podle vás nakonec v myslích občanů rozhodlo?

Jak jsem již naznačil v odpovědi na předchozí otázku, některé dělící linie jsou doslova historické. A polarizaci násobenou algoritmy sociálních sítí můžeme pozorovat po celém světě. Zaměřím se tedy na méně komentované faktory.

Kvůli korupční zátěži Ficova SMERu a občanskému pozvednutí po vraždě novináře Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové došlo k odštěpení Pellegriniho strany Hlas. Pokud to nebylo plánem od začátku, Ficovi blízkým politikům to v pozdějších letech pomohlo pokrýt poměrně široké spektrum elektorátu. Od absolutních komunistických nostalgiků a přímých sympatizantů Kremlu, oslovovaných Ľubošem Blahou na Facebooku a později na Telegramu, až po kolísavého Pellegriniho, který dokázal mluvit i o povinné vakcinaci nebo vyzdvihovat Zelenského jako svůj vzor. Přičemž Pellegrini předstíral svou autonomii vůči Ficovi až tak úspěšně, že to oslabovalo mediální zájem o co nejdelší přežití Hegerovy vlády (sen o koalici Hlasu s Progresivním Slovenskem a SAS).

Během vlád Igora Matoviče a Eduarda Hegera, které rozvázaly ruce orgánům činným v trestním řízení, se začali vyšetřovatelé nepříjemně přibližovat k samotnému Robertu Ficovi a jeho družině. Svůj vliv měla i taková gesta, jako razie maskovaných policistů v sídle oligarchické skupiny PENTA a pobyt jejího majitele Haščáka ve vazbě. Fico poté vedl volební kampaň o své přežití doslova i přes mrtvoly zahraničněpolitických zájmů Slovenska. Jednu frontu mu pokrývala tradiční média vlastněná ohroženými oligarchy a druhá fronta probíhala na sociálních sítích. To vše v prostředí postcovidové ztráty důvěry v instituce, frustrace způsobené postupnými rozpady vlád vzniklých po volbách v roce 2020 a opadnutí nadšení po prvních až zázračných úspěších bránící se Ukrajiny. Ve finále se už na voliče valil obsah jinak obvyklý na dezinformačních webech i z úst ústavních činitelů v tradičních médiích.

Musím zmínit i zdánlivě kuriózní téma "útoků medvěda hnědého", na které se protizápadní a protimodernizační síly vozily podobně, jako antisystém na imigrantech v roce 2015. Oligarchy vlastněný bulvár neváhal stresovat veřejnost ještě i zprávou, že medvěd byl viděn v okolí obce Tatranská Lesná. Ale vysoké čtenosti takových zpráv neodolala ani některá seriózní média.

Významný byl vliv zahraničních aktérů, a to nejen Ruska, jehož dlouhodobé rozkladné aktivity nemusím čtenářům vašeho média představovat. Zásadní byl i vliv Maďarska, kde během volebního moratoria orbanizovaná státní televize dávala rozhovory s Petrem Pellegrinim několikrát denně.

Znamená to něco i pro Česko?

Pro Českou republiku může aktuální stav na Slovensku představovat případovou studii, na co je třeba se připravit v příštích volbách. Rozhodně by se česká občanská společnost neměla spokojit s pohodlným vysvětlením, že v České republice by se něco takového kvůli vyspělosti voličstva stát nemohlo. Petru Pavlovi se sice podařilo zvítězit nad "válečnou" kampaní, kterou tým Andreje Babiše opsal od Orbána, ale nikdo neumí říct, jaká bude situace na ukrajinské frontě v roce 2025.

My jsme také ještě nedávno měli vládu, která patřila mezi evropské premianty v poskytování zbraní i pomoci uprchlíkům, a jejíž informační služba prezentovala husarské kousky jako videozáznam ruského špiona uplácejícího redaktora místního dezinformačního webu.

Peter Pellegrini je označován za Ficova muže. A Ficova vláda tak bude mít svého prezidenta. Kam se tedy podle vás posune Slovensko s Pellegrinim coby prezidentem?

Plány Ficova kabinetu jsou veřejně známé: úplné ovládnutí státu, a Peter Pellegrini opakovaně deklaroval svou ochotu mu při tom pomáhat. Pochybuji, zda prezident Pellegrini vůbec bude mít nějakou červenou linii, od které by se začal chovat po vzoru prezidenta Michala Kováče, který se v jistý moment dokázal postavit vůči Mečiarovi, byť sám vzešel z jeho hnutí HZDS. Brzy však dojde k tomu, že na slovenský vývoj začne reagovat i Evropská unie, včetně možnosti pokut nebo obstavení eurofondů, a ti, kteří v nového prezidenta vkládají nějaké naděje, dostanou odpověď. 

Demokratické síly na Slovensku čeká obdoba roku 1998, kdy budeme muset zabojovat o naši příslušnost k západním strukturám. Ale tentokrát v mnohem komplikovanější mezinárodní situaci, než byla v dobách jelcinovského Ruska, zmítajícího se ve vnitřních problémech.

Jakou zprávu vysílá Slovensko tímto výsledkem partnerům v EU a NATO o celkovém zahraničně – bezpečnostním ukotvení?

Vím, že tito partneři mají dostatek informací na to, aby neztotožňovali Slovensko s aktuální vládnoucí garniturou. Pokud by však nebyli připraveni použít celé spektrum kroků od diplomatických náznaků až po institucionální izolaci neloajálního člena, ohrožovaly by tím vlastní zájmy a mocenské poměry v celé Evropě.

I s ohledem na výsledek těchto voleb, nepovažujete rozhodnutí Zuzany Čaputové, která se vzdala obhajoby prezidentského mandátu, za chybu?

Samozřejmě, že úřadující prezidentce by se bojovalo o pokračování ve funkci jednodušeji, než kandidátovi z pozice Ivana Korčoka. Avšak vyčítat jí, že nebyla ochotna dalších 5 let snášet útoky na své děti, může jen člověk, který takové situace zažil na vlastní kůži, a tuto oběť přinesl.

Související

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory) Rozhovor

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.
Ondřej Zajíc Rozhovor

Autoři absurdního dramatu cítí, že naše civilizace je v koncích, říká režisér Ondřej Zajíc

Divadelní hra "Koza aneb Kdo je Sylvie", kterou před 22 lety napsal Edward Albee je provokativním dramatickým dílem, které zkoumá hluboké lidské emoce a konflikty. Režisér Ondřej Zajíc přináší svůj unikátní pohled na Albeeho text, prostřednictvím inovativního a emotivního ztvárnění. Inscenace Koza aneb Kdo je Sylvie, nabízí divákům silné a nekompromisní reflexe lidské podstaty a jejích temných stránek.

Více souvisejících

rozhovor Juraj Smatana prezidentské volby na Slovensku 2024 Peter Pellegrini Ivan Korčok Zuzana Čaputová Robert Fico Slovensko Medvědi

Aktuálně se děje

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Češi především díky čtyřem bodům kapitána Červenky jasně přehráli Brity 4:1

Z pohledu českého národního týmu to byl v sobotu pohodový večer. Proti Britům, kteří nikterak výrazně českým hráčům duel nezkomplikovali a umožnili jim bezstarostnou cestu za dalšími třemi body, tak svěřenci kouče Radima Rulíka v klidu došli k výhře 4:1. Tu navíc režíroval ten nejzkušenější z Čechů, samotný kapitán Roman Červenka, jenž zaznamenal čtyři asistence. Do utkání pak nastoupil i Martin Nečas, který teprve kolem sobotního poledne přiletěl ze zámoří, ovšem na své první body na turnaji si bude muset ještě počkat.

včera

Král Charles III.

Karel III. vezme do Francie další dva zástupce monarchie. Kate zůstane doma

Za zlověstné signály mohou někteří Britové považovat poslední informace zevnitř monarchie. Zatímco král Karel III. se vrátil k povinnostem a chystá se dokonce do ciziny, princezna Kate, která si vyslechla stejnou diagnózu, se nadále drží v ústraní. Nebude ani součástí královské delegace do zahraničí. 

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump opět vystoupí na zasedání NRA, asociace držitelů zbraní v USA

Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump v sobotu vystoupí na výročním zasedání vedení Národní asociace držitelů zbraní (NRA). Půjde o jeho deváté vystoupení na akci vlivné lobbistické skupiny, informovala agentura Reuters. Od Trumpa se v USA čeká, že bude ostře vystupovat proti novým omezením vlastnictví střelných zbraní. 

včera

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

včera

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

včera

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

včera

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

včera

včera

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno včera

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

včera

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

včera

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

včera

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy