Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Slováci si v sobotu zvolili za prezidenta pana Pellegriniho. Co podle vás za tímto úspěchem stojí?
Za úspěchem Petera Pellegriniho stojí především dvě vzájemně provázané skutečnosti: zaprvé, mobilizace potřebných skupin obyvatelstva, které se rekrutovaly hlavně ze sympatizantů neúspěšného kandidáta Štefana Harabina, jenž v prvním kole obdržel skoro 12 % hlasů, maďarské menšiny žijící na Slovensku a z v prvním kole nezmobilizovaných voličů stran Smer SD a Hlas. Nicméně tyto skupiny potřebujete přimět jít k volbám za pomoci nosného tématu, a tím – a to je zadruhé – se před druhým kolem stala válka na Ukrajině, respektive úloha a míra zapojení Slovenska v tomto konfliktu.
Nešlo si nevšimnout, že při konferenci ihned po svém zvolení měl pan Pellegrini vedle sebe premiéra Roberta Fica. Je běžné, že si kandidáti do volebních štábů zvou takto vysoce postavené činitele, a že si s nimi přímo na pódiu dokonce tykají?
Je to prakticky povinné, pakliže jste vpravdě vládním kandidátem, respektive kandidátem předsedy vlády. Běžné to samozřejmě není a vzhledem k minulosti i současnosti vzájemných vztahů Petera Pellegriniho a Roberta Fica zmíněný krok mnohé naznačuje o budoucím výkonu prezidentského úřadu a jeho propojení se slovenskou vládou.
Co může v obecné rovině přinést spojenectví Fica a Pellegriniho?
Viděl jsem pro slovenskou demokracii v podstatě smutný vtip: Robert Fico je slovenský Chuck Norris – vyhraje volby, v nichž nekandiduje. Jedná se přirozeně o zjednodušení celé situace a v podstatě o rozšířenou odpověď na váš předchozí dotaz.
Můžeme jen odhadovat, ale neočekávám, že se budoucí prezident Pellegrini postaví na odpor krokům vlády Roberta Fica, zvlášť když sám prohlásil, že nebude vládě stěžovat prosazování programových bodů. V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního.
Může Pellegrini v Prezidentském paláci předznamenat celkovou změnu slovenského politického systému?
V krátkodobém výhledu ne, ale mohli bychom uvažovat o částečné ústavní demontáži po vzoru maďarského autoritářského premiéra Viktora Orbána. Peter Pellegrini velmi pravděpodobně nebude bránit ovládnutí veřejnoprávní televize slovenskou vládou nebo dosazování soudců nakloněných Robertu Ficovi.
Ale z dlouhodobého hlediska může prezident Pellegrini předznamenat rozsáhlé politické změny: Slováci už několikrát dokázali, že si zásadní změny proti demokracii nenechají líbit. Do budoucna tak může třeba vzniknout druhá komora Slovenské národní rady a mohou být posíleny důležité ústavní instituce. Zatím jsme ale na začátku všech takových případných procesů.
Přední světová média v čele s Politico vnímají zvolení Pellegriniho jako vítězství Ficova zástupce a zajištění totální kontroly nad výkonnou i zákonodárnou mocí. Může být ten scénář až takto černý?
Vše záleží na mobilizační síle opozice, a to jak politické, tak z řad veřejnosti, občanské společnosti. Jak patrno, situace zatím nebyla tak špatná, aby nemohlo být hůř, jak se říká. Opozice zatím nedokázala dostatečně využít svůj mobilizační potenciál k tomu, aby nedošlo k výraznému zajištění Ficovy kontroly nad exekutivou a legislativou.
Po celou dobu jsem se nemohl vyhnout srovnávání s českými prezidentskými volbami z loňského roku, kde se sešli dva podobní kandidáti. Vrátil bych se tedy trochu do minulosti – byl by Babiš na Pražském hradě totéž, co Pellegrini na tom bratislavském?
Nebyl, protože Peter Pellegrini je vůči Robertu Ficovi v podřízené pozici – z mnoha důvodů pramenících hlavně z minulosti. V českém případě by to bylo naopak, pakliže by vládu pod eventuálním prezidentem Babišem sestavovalo ANO, poté by byl v podřízené pozici český premiér. Pak bychom se nacházeli ve velmi podobné situaci, kdyby se slovenským prezidentem stal Robert Fico a například Peter Pellegrini by sestavoval vládu.
Nezapomeňme, že Robert Fico v minulosti na prezidenta neúspěšně kandidoval. Postupně nicméně seznal, že je pro něj výhodnější setrvat v premiérském křesle, což už dnes Babiš ví také. V mé odpovědi se ovšem zatím jedná o spekulace.
Co podle vás tedy vedlo Slováky k tomu, že si nezvolili "slovenského Pavla" Ivana Korčoka? Byla to z jeho strany slabá kampaň, nebo je Pellegrini zkrátka lepší volbou pro Slovensko?
Stačí se podívat na profil kandidátů z prvního kola, kteří se v procentuálním zisku hlasů umístili v závěsu za postupující dvojicí, a spojit si to s mou první odpovědí. Ivanu Korčokovi doslova „chyběla slovenská Danuše Nerudová“, Peteru Pellegrinimu jednoznačně nahrál třetí Štefan Harabin se svým výrazně národoveckým elektorátem.
Z rozložení voličských skupin je patrné, že sami Slováci momentálně více tíhnou k nacionalismu, domácím tématům, vizím rychlého ukončení války na Ukrajině, životu ve zdánlivém míru s Ruskem a podobně. Obecně, slovenští voliči ve většině podlehli rétorice strachu ze zatažení Slovenska do války s Ruskem.
Dokáže Pellegrini narovnat slovenské vztahy s Českou republikou?
Obávám se, že se jedná o otázku na jednání Roberta Fica.
Související

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert

Obchodní válka to není. Ekonom pro EZ vysvětlil, jak Trumpova cla zasáhnou Česko
rozhovor , David Broul , prezidentské volby na Slovensku 2024 , Peter Pellegrini , Robert Fico , Slovensko , volby na Slovensku , Ivan Korčok
Aktuálně se děje
včera

Zelenskyj se v sobotu možná setká s Trumpem. Kvůli mírovým jednáním čelí masivnímu tlaku i na Ukrajině
včera

Nic v ruce nemáte, přijdete o celou Ukrajinu, vzkázal Zelenskému Trump
včera

Jaké budou čtvrteční bouřky? Jiné než pondělní, tvrdí meteorologové
včera

Dálnice D11 se o víkendu u Prahy uzavře. Bude se bourat
včera

Istanbulem otřáslo zemětřesení. Oběti nejsou, promluvil Erdogan
včera

Ukrajinu porcovat nebudeme. Evropa se postavila proti mírovému plánu USA, Litva se připravuje na válku
včera

Fyzická zdatnost netřeba, ale alergie vadí? Armáda mění pravidla přijetí, většina zájemců ale stále nemá šanci
včera

Svět v tichosti zažívá nejhorší globální událost v dějinách. Sledujeme destrukci Země v přímém přenosu, varují vědci
včera

Hegseth ohrožuje všechny. Amerika kašle na bezpečnost, z Trumpových lidí se stává cíl špionů
včera

Bouřlivé počasí se vrací. Platí nové varování, hrozí přívalové srážky
včera

Papež František byl výjimečný. Věděl, kde leží skutečné problémy současného světa, míní expert
včera

Mírové rozhovory o Ukrajině se sesypaly. Kyjev odmítnul anexi Krymu, Rubio vůbec nedorazil
včera

Putin údajně nabídnul USA zastavení invaze. Kreml to před jednáním s Witkoffem popřel
včera

Živě Věřící se loučí s papežem. Tělo Františka bylo převezeno do baziliky sv. Petra
včera

Medveděv vyhrožuje smrtí Dominiku Haškovi. Rakušan mu nabízí ochranku
včera

Útok na Írán může vypadat jako řešení. Rozhodně to ale není dobrý nápad
včera

Trump ustoupil. Číně výrazně sníží cla
včera

Výhled počasí do května. Meteorologové řekli, zda se bude vymykat normálu
22. dubna 2025 21:57

Tři oříšky pro Popelku patřily k jejím posledním filmům. Zemřela Karin Leschová
22. dubna 2025 21:30
Extraliga play off 2025: Domácí Brno srovnalo sérii finále s Pardubicemi výsledkem 7:4
Čtvrté finále extraligy mezi Brnem a Pardubicemi nabídlo skvělou podívanou. Pardubický útočník Jan Mandát zaznamenal nejrychlejší hattrick v historii play off a stal se teprve čtvrtým hráčem, který ve finále vstřelil tři branky. Brněnský forvard Arttu Ilomäki pak čtyřmi góly přepsal historické statistiky.
Zdroj: Adam Skála