ROZHOVOR | Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Slováci si v sobotu zvolili za prezidenta pana Pellegriniho. Co podle vás za tímto úspěchem stojí?

Za úspěchem Petera Pellegriniho stojí především dvě vzájemně provázané skutečnosti: zaprvé, mobilizace potřebných skupin obyvatelstva, které se rekrutovaly hlavně ze sympatizantů neúspěšného kandidáta Štefana Harabina, jenž v prvním kole obdržel skoro 12 % hlasů, maďarské menšiny žijící na Slovensku a z v prvním kole nezmobilizovaných voličů stran Smer SD a Hlas. Nicméně tyto skupiny potřebujete přimět jít k volbám za pomoci nosného tématu, a tím – a to je zadruhé – se před druhým kolem stala válka na Ukrajině, respektive úloha a míra zapojení Slovenska v tomto konfliktu.

Nešlo si nevšimnout, že při konferenci ihned po svém zvolení měl pan Pellegrini vedle sebe premiéra Roberta Fica. Je běžné, že si kandidáti do volebních štábů zvou takto vysoce postavené činitele, a že si s nimi přímo na pódiu dokonce tykají?

Je to prakticky povinné, pakliže jste vpravdě vládním kandidátem, respektive kandidátem předsedy vlády. Běžné to samozřejmě není a vzhledem k minulosti i současnosti vzájemných vztahů Petera Pellegriniho a Roberta Fica zmíněný krok mnohé naznačuje o budoucím výkonu prezidentského úřadu a jeho propojení se slovenskou vládou.

Co může v obecné rovině přinést spojenectví Fica a Pellegriniho?

Viděl jsem pro slovenskou demokracii v podstatě smutný vtip: Robert Fico je slovenský Chuck Norris – vyhraje volby, v nichž nekandiduje. Jedná se přirozeně o zjednodušení celé situace a v podstatě o rozšířenou odpověď na váš předchozí dotaz. 

Můžeme jen odhadovat, ale neočekávám, že se budoucí prezident Pellegrini postaví na odpor krokům vlády Roberta Fica, zvlášť když sám prohlásil, že nebude vládě stěžovat prosazování programových bodů. V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního.

Může Pellegrini v Prezidentském paláci předznamenat celkovou změnu slovenského politického systému?

V krátkodobém výhledu ne, ale mohli bychom uvažovat o částečné ústavní demontáži po vzoru maďarského autoritářského premiéra Viktora Orbána. Peter Pellegrini velmi pravděpodobně nebude bránit ovládnutí veřejnoprávní televize slovenskou vládou nebo dosazování soudců nakloněných Robertu Ficovi. 

Ale z dlouhodobého hlediska může prezident Pellegrini předznamenat rozsáhlé politické změny: Slováci už několikrát dokázali, že si zásadní změny proti demokracii nenechají líbit. Do budoucna tak může třeba vzniknout druhá komora Slovenské národní rady a mohou být posíleny důležité ústavní instituce. Zatím jsme ale na začátku všech takových případných procesů.

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany)

Přední světová média v čele s Politico vnímají zvolení Pellegriniho jako vítězství Ficova zástupce a zajištění totální kontroly nad výkonnou i zákonodárnou mocí. Může být ten scénář až takto černý?

Vše záleží na mobilizační síle opozice, a to jak politické, tak z řad veřejnosti, občanské společnosti. Jak patrno, situace zatím nebyla tak špatná, aby nemohlo být hůř, jak se říká. Opozice zatím nedokázala dostatečně využít svůj mobilizační potenciál k tomu, aby nedošlo k výraznému zajištění Ficovy kontroly nad exekutivou a legislativou.

Po celou dobu jsem se nemohl vyhnout srovnávání s českými prezidentskými volbami z loňského roku, kde se sešli dva podobní kandidáti. Vrátil bych se tedy trochu do minulosti – byl by Babiš na Pražském hradě totéž, co Pellegrini na tom bratislavském? 

Nebyl, protože Peter Pellegrini je vůči Robertu Ficovi v podřízené pozici – z mnoha důvodů pramenících hlavně z minulosti. V českém případě by to bylo naopak, pakliže by vládu pod eventuálním prezidentem Babišem sestavovalo ANO, poté by byl v podřízené pozici český premiér. Pak bychom se nacházeli ve velmi podobné situaci, kdyby se slovenským prezidentem stal Robert Fico a například Peter Pellegrini by sestavoval vládu. 

Nezapomeňme, že Robert Fico v minulosti na prezidenta neúspěšně kandidoval. Postupně nicméně seznal, že je pro něj výhodnější setrvat v premiérském křesle, což už dnes Babiš ví také. V mé odpovědi se ovšem zatím jedná o spekulace.

Co podle vás tedy vedlo Slováky k tomu, že si nezvolili "slovenského Pavla" Ivana Korčoka? Byla to z jeho strany slabá kampaň, nebo je Pellegrini zkrátka lepší volbou pro Slovensko?

Stačí se podívat na profil kandidátů z prvního kola, kteří se v procentuálním zisku hlasů umístili v závěsu za postupující dvojicí, a spojit si to s mou první odpovědí. Ivanu Korčokovi doslova „chyběla slovenská Danuše Nerudová“, Peteru Pellegrinimu jednoznačně nahrál třetí Štefan Harabin se svým výrazně národoveckým elektorátem. 

Z rozložení voličských skupin je patrné, že sami Slováci momentálně více tíhnou k nacionalismu, domácím tématům, vizím rychlého ukončení války na Ukrajině, životu ve zdánlivém míru s Ruskem a podobně. Obecně, slovenští voliči ve většině podlehli rétorice strachu ze zatažení Slovenska do války s Ruskem.

Dokáže Pellegrini narovnat slovenské vztahy s Českou republikou?

Obávám se, že se jedná o otázku na jednání Roberta Fica.

Související

Monika Brausenbauch Meislová Rozhovor

Britové jsou opravdu unavení, říká Brusenbauch Meislová pro EZ. Nejspíše si zvolí Labouristy

V Británii dnes odstartovaly parlamentní volby v nichž se patrně rozhodnou mezi dvěma tradičními stranami – Konzervativní a Labouristickou. „De facto všechny průzkumy předpovídají Labouristické straně drtivé vítězství. Její náskok konzistentně činí zhruba 20 %, což je opravdu masivní náskok,“ říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz expertka na britský politický systém Monika Brusenbauch Meislová z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. 
Lukáš Vlček (použito se svolením L. Vlčka) Rozhovor

Pokud bude Síkela eurokomisařem, jsem připraven stát se ministrem, říká místopředseda STAN Vlček pro EZ

Jak Starostové hodnotí výsledek evropských voleb? Proč se už s Danuší Nerudovou nepočítá na post evropské komisařky? Jak moc reálná je situace, v níž se eurokomisařem stane současný ministr průmyslu Síkela? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy zeptaly Lukáše Vlčka, místopředsedy STAN a také možného kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu. 

Více souvisejících

rozhovor David Broul prezidentské volby na Slovensku 2024 Peter Pellegrini Robert Fico Slovensko volby na Slovensku Ivan Korčok

Aktuálně se děje

včera

včera

Donald Trump

Trump přijal Netanjahua a zkritizoval "neuctivou" Harrisovou

Exprezident a republikánský kandidát pro listopadové volby Donald Trump v pátek přijal ve svém floridském sídle Mar-a-Lago izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Zdroje CNN tvrdí, že o setkání požádal Netanjahu. Trump zmínil, že s Netanjahuem měl vždy dobrý vztah, zdůraznila Al Jazeera.

včera

včera

včera

včera

Artur Omarov

V předvečer zahájení her se odhlásil zápasník Omarov. Kvůli zranění achilovky

Ještě než budou letní olympijské hry oficiálně zahájeny, česká výprava sportovců hlásí již druhou ztrátu. Po nedávném odřeknutí účasti na pařížských hrách od tenistky Markéty Vondroušové, která má zraněnou ruku, musel den před zahájením svou účast na nich odříct i zápasník Artur Omarov. Toho totiž do klání pro změnu nepustila zraněná achilovka. Toto zranění si přivodil nešťastně na posledním intenzivním tréninku.

Aktualizováno včera

Na D1 u Prahy se po dopravní nehodě tvoří kolony. (26.7.2024) Prohlédněte si galerii

Dopravní kolaps na D1: Kolony se táhly až do Prahy, potíže hlásí i od Brna

V nejméně vhodnou chvíli na začátku víkendové špičky nastal v pátek odpoledne dopravní kolaps na hlavní české dálnici D1. V Praze a na výjezdu z metropole se tvořily kolony kvůli dopravní nehodě. U Brna zase nastaly potíže kvůli havarijnímu stavu povrchu vozovky. Policie o obou incidentech informovala na sociálních sítích kolem 14. hodiny. 

včera

včera

Lukostřelba, ilustrační fotografie.

LOH 2024: Po Horáčkové se představil i lukostřelec Li. V kvalifikaci skončil až jednašedesátý

Po účasti Marie Horáčkové se olympijské kvalifikace ve stejné disciplíně zúčastnil i Adam Li, pro něhož se jednalo o první start pod pěti kruhy. Li v mužské kvalifikaci nakonec skončil až jako jednašedesátý. Zároveň se spolu s Horáčkovou zúčastnil i kvalifikace v soutěži smíšených dvojic, v nichž ta česká neuspěla, když skončila až pětadvacátá a nepostoupila tak do osmifinále.

včera

včera

včera

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

V izraelském zajetí zemřel jeden z lídrů Hamásu

Jeden z předáků militantního hnutí Hamás na Západním břehu Jordánu, Mustafa Muhammad Abú Ara, zemřel v izraelském vězení poté, co se mu v posledních dnech zhoršil zdravotní stav, uvedly v pátek palestinské úřady. Uvedl to server Times of Israel.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ve Francii kvůli nahlášené bombě evakuovali v den zahájení olympiády letiště

Mezinárodní letiště Basilej-Mylhúzy-Freiburg, ležící ve Francii poblíž hranic se Švýcarskem a Německem, dnes kolem poledne na přibližně hodinu přerušilo provoz. Vedení letiště uvedlo, že z bezpečnostních důvodů evakuovalo všechny cestující.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy