ROZHOVOR | Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.

Slováci si v sobotu zvolili za prezidenta pana Pellegriniho. Co podle vás za tímto úspěchem stojí?

Za úspěchem Petera Pellegriniho stojí především dvě vzájemně provázané skutečnosti: zaprvé, mobilizace potřebných skupin obyvatelstva, které se rekrutovaly hlavně ze sympatizantů neúspěšného kandidáta Štefana Harabina, jenž v prvním kole obdržel skoro 12 % hlasů, maďarské menšiny žijící na Slovensku a z v prvním kole nezmobilizovaných voličů stran Smer SD a Hlas. Nicméně tyto skupiny potřebujete přimět jít k volbám za pomoci nosného tématu, a tím – a to je zadruhé – se před druhým kolem stala válka na Ukrajině, respektive úloha a míra zapojení Slovenska v tomto konfliktu.

Nešlo si nevšimnout, že při konferenci ihned po svém zvolení měl pan Pellegrini vedle sebe premiéra Roberta Fica. Je běžné, že si kandidáti do volebních štábů zvou takto vysoce postavené činitele, a že si s nimi přímo na pódiu dokonce tykají?

Je to prakticky povinné, pakliže jste vpravdě vládním kandidátem, respektive kandidátem předsedy vlády. Běžné to samozřejmě není a vzhledem k minulosti i současnosti vzájemných vztahů Petera Pellegriniho a Roberta Fica zmíněný krok mnohé naznačuje o budoucím výkonu prezidentského úřadu a jeho propojení se slovenskou vládou.

Co může v obecné rovině přinést spojenectví Fica a Pellegriniho?

Viděl jsem pro slovenskou demokracii v podstatě smutný vtip: Robert Fico je slovenský Chuck Norris – vyhraje volby, v nichž nekandiduje. Jedná se přirozeně o zjednodušení celé situace a v podstatě o rozšířenou odpověď na váš předchozí dotaz. 

Můžeme jen odhadovat, ale neočekávám, že se budoucí prezident Pellegrini postaví na odpor krokům vlády Roberta Fica, zvlášť když sám prohlásil, že nebude vládě stěžovat prosazování programových bodů. V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního.

Může Pellegrini v Prezidentském paláci předznamenat celkovou změnu slovenského politického systému?

V krátkodobém výhledu ne, ale mohli bychom uvažovat o částečné ústavní demontáži po vzoru maďarského autoritářského premiéra Viktora Orbána. Peter Pellegrini velmi pravděpodobně nebude bránit ovládnutí veřejnoprávní televize slovenskou vládou nebo dosazování soudců nakloněných Robertu Ficovi. 

Ale z dlouhodobého hlediska může prezident Pellegrini předznamenat rozsáhlé politické změny: Slováci už několikrát dokázali, že si zásadní změny proti demokracii nenechají líbit. Do budoucna tak může třeba vzniknout druhá komora Slovenské národní rady a mohou být posíleny důležité ústavní instituce. Zatím jsme ale na začátku všech takových případných procesů.

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany)

Přední světová média v čele s Politico vnímají zvolení Pellegriniho jako vítězství Ficova zástupce a zajištění totální kontroly nad výkonnou i zákonodárnou mocí. Může být ten scénář až takto černý?

Vše záleží na mobilizační síle opozice, a to jak politické, tak z řad veřejnosti, občanské společnosti. Jak patrno, situace zatím nebyla tak špatná, aby nemohlo být hůř, jak se říká. Opozice zatím nedokázala dostatečně využít svůj mobilizační potenciál k tomu, aby nedošlo k výraznému zajištění Ficovy kontroly nad exekutivou a legislativou.

Po celou dobu jsem se nemohl vyhnout srovnávání s českými prezidentskými volbami z loňského roku, kde se sešli dva podobní kandidáti. Vrátil bych se tedy trochu do minulosti – byl by Babiš na Pražském hradě totéž, co Pellegrini na tom bratislavském? 

Nebyl, protože Peter Pellegrini je vůči Robertu Ficovi v podřízené pozici – z mnoha důvodů pramenících hlavně z minulosti. V českém případě by to bylo naopak, pakliže by vládu pod eventuálním prezidentem Babišem sestavovalo ANO, poté by byl v podřízené pozici český premiér. Pak bychom se nacházeli ve velmi podobné situaci, kdyby se slovenským prezidentem stal Robert Fico a například Peter Pellegrini by sestavoval vládu. 

Nezapomeňme, že Robert Fico v minulosti na prezidenta neúspěšně kandidoval. Postupně nicméně seznal, že je pro něj výhodnější setrvat v premiérském křesle, což už dnes Babiš ví také. V mé odpovědi se ovšem zatím jedná o spekulace.

Co podle vás tedy vedlo Slováky k tomu, že si nezvolili "slovenského Pavla" Ivana Korčoka? Byla to z jeho strany slabá kampaň, nebo je Pellegrini zkrátka lepší volbou pro Slovensko?

Stačí se podívat na profil kandidátů z prvního kola, kteří se v procentuálním zisku hlasů umístili v závěsu za postupující dvojicí, a spojit si to s mou první odpovědí. Ivanu Korčokovi doslova „chyběla slovenská Danuše Nerudová“, Peteru Pellegrinimu jednoznačně nahrál třetí Štefan Harabin se svým výrazně národoveckým elektorátem. 

Z rozložení voličských skupin je patrné, že sami Slováci momentálně více tíhnou k nacionalismu, domácím tématům, vizím rychlého ukončení války na Ukrajině, životu ve zdánlivém míru s Ruskem a podobně. Obecně, slovenští voliči ve většině podlehli rétorice strachu ze zatažení Slovenska do války s Ruskem.

Dokáže Pellegrini narovnat slovenské vztahy s Českou republikou?

Obávám se, že se jedná o otázku na jednání Roberta Fica.

Související

Kateřina Kolouchová Rozhovor

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.
Romana Jungwirth Březovská Rozhovor

Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ

Romana Jungwirth Březovská, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky, pro EuroZprávy.cz poskytla rozsáhlý rozhovor o klimatických konferencích, z nichž jednou je aktuálně probíhající COP29. „Na globálních konferencích je rolí Evropské unie tedy mimo jiné i to, že si může dovolit nastavovat různá tržní pravidla a může si dovolit vytvářet inovativní přístupy, které jiné regiony světa můžou postupem času přebírat a kopírovat,“ říká.

Více souvisejících

rozhovor David Broul prezidentské volby na Slovensku 2024 Peter Pellegrini Robert Fico Slovensko volby na Slovensku Ivan Korčok

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

před 1 hodinou

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

před 2 hodinami

Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda

Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael

Izraelský ministr obrany Izrael Katz varoval, že pokud dojde ke zhroucení příměří v Libanonu, izraelské síly přestanou rozlišovat mezi Libanonem jako státem a militantní skupinou Hizballáh. Toto prohlášení přichází uprostřed stále napjatější situace na severní izraelské hranici, kde konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem pokračuje od 7. října 2023. Uvedl to server The Guardian.

před 4 hodinami

Bílý dům, Washington D.C., USA

Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice za rozhodnutí omilostnit svého syna Huntera Bidena, které přichází krátce před jeho plánovaným odsouzením ve dvou federálních případech. Bílý dům toto rozhodnutí hájí s tím, že bylo nezbytné k ochraně Huntera před politicky motivovanými útoky, které mohly být podněcovány odcházející administrativou a jejími spojenci, uvedl server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Praha

Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců

Pražskou dopravu dnes ráno ochromilo více než 20 dopravních nehod, přičemž dvě z nich byly vážné a zahrnovaly srážky s chodci. Situaci navíc komplikoval silný déšť, který přispěl k četným nehodám na klíčových komunikacích. Policie i záchranné složky apelují na řidiče, aby zvážili použití hromadné dopravy, pokud směřují do hlavního města.

před 6 hodinami

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame

Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.  

před 11 hodinami

včera

včera

Pražské zastupitelstvo

Kauza s odměnami na magistrátu. Ředitel čelí výzvám k rezignaci

Pražským magistrátem otřásá kauza ohledně velmi štědrých odměn pro jednu konkrétní osobu. Někdejší asistentka ředitele úřadu Martina Kubelky loni dostala navíc k platu přes 850 tisíc korun, suverénně nejvíc z lidí na této pozici. Upozornil na to Radiožurnál. Kubelka se k celé věci odmítl vyjádřit. 

včera

Zimní počasí v Česku, mráz trápí chodce i řidiče.

Počasí do konce týdne. Sněžit může nejen na horách, uvedli meteorologové

První ryze prosincový týden začal s výstrahou na hrozící ledovku, která zůstane v platnosti i po většinu úterního dne. Meteorologové už ale naznačili, jak bude i v dalším průběhu týdne. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mají teploty odpovídat začátku posledního kalendářního měsíce. 

včera

Edvard Beneš

Edvard Beneš měl velkou oporu. První dáma Hana zemřela před 50 lety

Před padesáti lety, druhého prosincového dne roku 1974, zemřela druhá první dáma Československa, manželka prezidenta Edvarda Beneše. Hana Benešová se stala skutečnou první dámou, jakýmsi jejím vzorem: podporující manželky a výborné asistentky hlavy státu, vzdělané i elegantní ženy. Ačkoliv se zrovna nepodobala tehdejším manekýnkám, platila i za módní vzor.

včera

Smrtelná nehoda u Hradce Králové. Zemřela patnáctiletá dívka, hledají se svědci

První adventní neděle přinesla tragickou nehodu na Královéhradecku. Stala se u Urbanic, kde osobní auto se třemi lidmi narazilo do stromů. Nezletilá dívka havárii nepřežila. Událost vyšetřuje policie, která hledá svědky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy