Čaputová jmenovala Ódorovu úřednickou vládu, která povede Slovensko do voleb

Slovensko má novou vládu. Prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí dopoledne jmenovala úřednický kabinet vedený premiérem Ľudovítem Ódorem, který dosud zastával post viceguvernéra Národní banky Slovenska. Informovala o tom agentura TASR.

Ódor už dříve uvedl, že pro něj jde o velkou čest i zodpovědnost. "Slovensko se dnes nachází v nelehké situaci a se svým týmem uděláme všechno proto, abychom zemi přivedli k předčasným volbám a přinesli kýžený klid, stabilitu, ale zároveň i odbornou diskuzi v tématech, které jsou pro lidi a zemi důležité," nechal se slyšet. 

Předčasné parlamentní volby se mají na Slovensku uskutečnit 30. září. Předchozí premiér Eduard Heger požádal hlavu státu o zbavení pověření vést vládu poté, co ohlásili odchod ministři Samuel Vičan a Rastislav Káčer.

Místopředsedkyní vlády odpovědnou za plán obnovy a využití fondů EU bude Lívia Vašáková. Ministrem financí bude Michal Horváth. Ministerstvo vnitra pak povede Ivan Šimko. Ministerstvo obrany bude mít na starosti Martin Sklenár a na funkci ministra zahraničních věcí a evropských záležitostí nastoupí Miroslav Wlachovský.

Ministrem hospodářství bude Peter Dovhun, ministrem investic, regionálního rozvoje a informatizace Peter Bal a ministrem dopravy se stane Pavol Lančarič. Ministerstvo zdravotnictví obsadí Michal Palkovič, ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu povede Daniel Bútora a ministerstvo kultury Silvia Hroncová. Ministryní práce, sociálních věcí a rodiny bude Soňa Gaborčáková. Ministerstvo spravedlnosti povede Jana Dubovcová a ministrem životního prostředí bude Milan Chrenko.

Související

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky) Komentář

Rychlé změny v trestním zákoníku mohou na Slovensku vést k mafiánskému státu. Tentokrát doslova

Slovensko se nachází na pokraji nedemokracie. Urychlené schválení změn v trestním zákoníku může mít dalekosáhlé následky na samotný chod státu. Slovensko bylo po pádu komunismu vděčným cílem mafie a jiných organizovaných zločineckých skupin, nyní pro ně vládní koalice přichystala ještě lepší podmínky. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochybuje o zákonnosti zrychleného legislativního procesu. Jeho schválení dokonce nahrává i několika poslancům, kteří jsou vyšetřováni právě v tuto chvíli. 

Více souvisejících

Zuzana Čaputová Ľudovít Ódor Slovensko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 2 hodinami

včera

Suchoj Su-34 (vývozní značení: Su-32, v kódu NATO

Ukrajina sestřeluje jedno ruské letadlo za druhým. Nikdo nechápe jak

Ukrajinské letectvo během posledních deseti dnů sestřelilo deset ruských vojenských letadel, devět stíhacích bombardérů Suchoj Su-34 a Su-35 a letoun včasné výstrahy a velení A-50. Magazín Forbes se zamyslel nad tím, jak se Ukrajincům podařilo zlikvidovat takové množství letadel, není ale zatím zcela jasné, jak k tomu dochází.

včera

včera

Bitcoin

Bitcoin stoupá navzdory varování z Evropské centrální banky, že jde o „měnu zločinu“, jejíž vnitřní hodnota je nulová

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes odpoledne středoevropského času překonala psychologickou hranici 60 tisíc dolarů, a to poprvé od listopadu 2021. Po jejím prolomení nyní může být jen otázkou času, než překoná dosavadní historický rekord, takřka 69 tisíc dolarů, jehož dosáhla rovněž v listopadu 2021. Stalo by tak navzdory četným varováním z oficiálních míst, včetně z Evropské centrální banky.

včera

včera

včera

innogy

Innogy od března změní ceny energií. Další dodavatelé zlevňují

Od 1. března sníží společnost innogy cenu energií. U fixovaných produktů na 24 nebo 22 měsíců budou ceny elektřiny zlevněny o více než 600 korun za megawatthodinu a ceny plynu o 200 korun za megawatthodinu, informovala Česká televize. Další dodavatelé energií letos také postupně snižují ceny, reagují tak na pokles velkoobchodních cen energií.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Navalného pohřbí v pátek v Moskvě. Proběhne i poslední rozloučení

Poslední rozloučení se zesnulým opozičním politikem Alexejem Navalným proběhne v pátek odpoledne v Moskvě, uvedla jeho mluvčí Kira Jarmyšová ve středu. Hlasitý kritik ruského prezidenta Vladimira Putina bude následně pohřben na Borisovském hřbitově na jihu metropole. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy