Slovensko jako stát nepřispělo na českou iniciativu, jejímž cílem je pořízení dělostřelecké munice pro Ukrajinu. Slovenští občané proto založili sbírku, kterou nově podpořila i končící prezidentka Zuzana Čaputová.
"Podporuji tuto iniciativu, protože je to správná věc. Naše příspěvky do této iniciativy jsou vyjádřením solidarity a pomoci obětem nevyprovokované agrese," napsala Čaputová na sociální síti. Sbírku podpořilo i opoziční hnutí Progresívne Slovensko.
Český premiér Petr Fiala (ODS) v týdnu uvedl, že prověřil možnosti, přičemž vyšlo najevo, že existuje způsob, jak získané prostředky využít. "Je to možné prostřednictvím nějakých českých neziskových aktivit, které jsou následně schopné - bez toho, abych zacházel do detailů - konat tak, aby ten cíl, na který slovenští občané vybírají peníze, se podařilo skutečně naplnit," řekl.
Fiala zdůraznil, že jej nikdo z organizátorů slovenské sbírky nekontaktoval. Zdůraznil, že jde o čistě soukromou iniciativu. Slovensko jako stát se totiž do české iniciativy na nákup munice nezapojilo.
Ukrajina by mohla dostat první dělostřelecké granáty pořízené v rámci české iniciativy v červnu. Fiala pro Financial Times před několika dny prozradil, že je nasmlouváno 180 tisíc kusů granátů pro ukrajinskou armádu a pracuje se na zajištění dalších 300 tisíc kusů.
K iniciativě se podle dostupných informací připojilo přibližně dvacet zemí. Financial Times již dříve napsaly, že ke koupi původně plánovaných 800 tisíc kusů dělostřeleckých granátů bude potřeba shromáždit půldruhé miliardy dolarů.
Související
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Češi nejlépe vnímají Slovensko, Pellegriniho ale tolik nemusí, ukázal průzkum
Zuzana Čaputová , Slovensko , Armáda Ukrajina
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
před 3 hodinami
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
před 3 hodinami
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
před 4 hodinami
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
před 6 hodinami
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
před 7 hodinami
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
před 8 hodinami
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
před 9 hodinami
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
před 10 hodinami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 10 hodinami
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 11 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 12 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 13 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 14 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 15 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 16 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě