Čaputovou nemrzí, že už nekandiduje. Pellegriniho podpořila další strana

Končící slovenská prezidentka Zuzana Čaputová pochválila volební účast v prvním kole prezidentské volby a apelovala na občany, aby přišli volit i v druhém kole. Zdůraznila, že své neúčasti ve volbách nelituje. Předseda Národní rady Peter Pellegrini se zároveň dočkal podpory od další strany. 

"Účast v prvním kole byla, myslím, nejvyšší od chvíle, kdy máme přímou volbu hlavy státu, a to je dobrá zpráva, že lidé mají zájem o věci veřejné. Důležitá je, samozřejmě, i vysoká účast v druhém kole, aby lidé nerezignovali, ale přišli se vyjádřit a využili toto unikátní ústavní právo," řekla Čaputová podle TASR

Podle prezidentky je důležité, aby se Slováci zajímali o věci veřejné. Kampaň je podle ní vždy spojená s množstvím emocí. Za absurdní označila vyjádření, že prezident by mohl zatáhnout zemi do války, protože nemá takové kompetence. 

Čaputová zopakovala, že nelituje rozhodnutí nekandidovat. "Chci naplno v plném nasazení dokončit svůj mandát do 15. června," dodala s tím, že politiku opustí. 

Volební komise v neděli potvrdila oficiální výsledky prvního kola. Do druhého kola postoupili exministr zahraničí Ivan Korčok se ziskem 42,51 procenta hlasů a předseda parlamentu Peter Pellegrini, kterého volilo 37,02 procenta voličů. Druhého jmenovaného v úterý podpořila koaliční Slovenská národní strana.

"Slovenská národní strana s druhým kolem prezidentských voleb jasně deklaruje, že plně podpoří Petera Pellegriniho. Ivan Korčok je zástupce opozice. Peter Pellegrini má šanci být prezidentem koalice," uvedla mluvčí strany Zuzana Škopcová.

Související

David Broul (použito se svolením D. Broula) Rozhovor

Fico je slovenský Chuck Norris. Vyhraje i volby, v nichž nekandiduje, říká politolog David Broul pro EZ

Slováci si o víkendu zvolili za prezidenta Petera Pellegriniho, který ve druhém kole voleb hlavy státu porazil bývalého diplomata Ivana Korčoka. EuroZprávy.cz v tomto kontextu oslovily pro rozhovor politologa Davida Broula z Univerzity Palackého v Olomouci. Broul připustil, že Pellegrini je skutečně vládní kandidát a k vítězství mu dopomohli voliči Štefana Harabina z prvního kola. „V kontextu dosavadních kroků vlády, jako je rušení Úřadu speciální prokuratury, snahy ovládnout veřejnoprávní televizi a tak dále, nečeká slovenskou demokracii v brzké době nic pozitivního,“ říká.
Juraj Smatana (použito se svolením J. Smatany) Rozhovor

Slovensko čekají krušné časy. Fico a nový prezident chtějí úplné ovládnutí státu a médií, říká Smatana

Kam kráčí Slovensko s nově zvoleným prezidentem Peterem Pellegrinim? Jak ovlivní volba zahraničně-politické směřování země a jaké ponaučení si ze slovenských prezidentských voleb můžeme vzít u nás? Nejen na se EuroZprávy.cz zeptaly Juraje Smatany, bývalého slovenského politika, dlouhodobého občanského aktivisty a zástupce liberálně-demokratického, prozápadního směřování Slovenska. 

Více souvisejících

prezidentské volby na Slovensku 2024 Zuzana Čaputová Peter Pellegrini Slovensko

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 38 minutami

StarDance odhalila jména pěti mužských účastníků třinácté řady.

StarDance 2024 je kompletní. Tančit budou také herci Blažek a Hes

Jména všech deseti účastníků podzimní třinácté řady StarDance jsou známá. Česká televize ve středu na sociálních sítích odhalila jména pěti mužů, kteří se objeví na parketu. Už v pondělí prozradila, jaké slavné ženy budou usilovat o titul královny tanečního parketu. 

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy