Cenzura v Bělorusku přitvrzuje. Lukašenko schválil zakazování zahraničních médií

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal zákon, který zakazuje v Bělorusku působit "nepřátelským" zahraničním médiím. Došlo k tomu krátce poté, co ruský cenzurní úřad Roskomnadzor zablokoval webové stránky médií spojených se šéfem ruských žoldnéřů Jevgenijem Prigožinem, uvedl ruský deník Kommersant.

"Cílem dokumentu je zlepšit mechanismy na ochranu národních zájmů v mediální sféře a rozšířit počet nástrojů na reakci vůči nepřátelskému jednání v Bělorusku," píše se o zákoně v prohlášení Lukašenkové tiskové kanceláře.

Zákon podle prohlášení umožňuje zakázat na území Běloruska činnost zahraničních médií, pokud zahraniční země přijmou "nepřátelské" kroky proti běloruským médiím. Krátce po spuštění invaze na Ukrajinu podepsal i ruský prezident Vladimir Putin zákon o "nepravdivých informacích" o ruské armádě a invazi na Ukrajinu.

Nově ruský cenzurní úřad Roskomnadzor také zablokoval webové stránky médií spojených se šéfem ruských žoldnéřů Jevgenijem Prigožinem. Podle Kommersantu není možné z Ruska přistupovat ani na webové stránky Prigožinovy mediální skupiny Patriot, která ovládá všechna média spojená s ním. Samotný portál mediální skupiny však na seznamu Roskomnadzoru chybí.

Ruská mediální skupina Patriot, někdy označovaná jako "trollí továrna", je podle nezávislých ruských médií paralyzována a její činnost již asi týden nefunguje. V sobotu, kdy Prigožinova soukromá vojenská Wagnerova skupina pořádala protest proti ruskému armádnímu vedení v Moskvě, většina zaměstnanců mediální skupiny nedošla do práce, informoval server The Bell. Podle jednoho bývalého zaměstnance Prigožin oznámil vedoucím pracovníkům své mediální skupiny, že se "stahuje z veřejného prostoru".

V čtvrtek oznámila ukončení své činnosti také sociální síť JaRus, která je podle Kommersantu také spojena s Prigožinem. Ruský investigativní portál Dosje dříve informoval, že síť financuje Prigožin a že na této platformě je prakticky žádná aktivita od skutečných uživatelů.

Paramilitantní Wagnerova vedená Jevgenijem Prigožinem se po dlouhotrvajících sporech s ruskou armádou během války na Ukrajině postavila proti vedení ruské armády a ministerstvu obrany prostřednictvím ozbrojeného povstání

Wagnerova skupina se účastnila ruské invaze na Ukrajinu, v jejím průběhu se ale objevily konflikty mezi jejím vedením a ruským ministrem obrany Sergejem Šojgu, který se snažil žoldnéřské jednotky dostat pod kontrolu úřadů. 

Související

Více souvisejících

Bělorusko Alexandr Lukašenko Noviny / tisk

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 1 hodinou

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

Válka v Izraeli bude pokračovat ještě týdny. Američané by si přáli brzký konec bojů

Izraelská armáda potřebuje přibližně další dva měsíce na dokončení probíhající pozemní ofenzivy ve městě Chán Júnis na jihu Pásma Gazy a ukončení první fáze války proti teroristickému hnutí Hamás, které konflikt rozpoutalo říjnovým útokem na izraelském území.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy