Češi pozor: Rakousko od 1. května zvýšilo pokutu za telefonování během řízení bez handsfree

Pokud bude dopravní inspektorát řešit přestupek spojený s telefonováním za volantem, nebo bude takový přestupek zachycen na policejní fotografii, bude pokuta zvýšena až na 140 eur. 

Od pondělí 1. května se v Rakousku zvýšily pokuty za telefonování za volantem bez handsfree sady. Namísto dosavadních 50 eur zaplatí přichycený řidič na místě 100 eur. TASR informuje podle agentury DPA.

Pokud bude přestupek spojený s telefonováním za volantem řešen dopravním inspektorátem nebo bude zachycen na policejní fotografii, výše pokuty se zvýší na 140 eur. Pokud však tato pokuta nebude zaplacena, může být vyměřen trest odnětí svobody trvající 24 hodin.

Rozptýlení pozornosti za volantem podle policejní statistiky představuje jednu z nejčastějších příčin dopravních nehod. V Rakousku bylo loni pokutováno více než 130 tisíc řidičů za telefonování nebo psaní SMS za volantem. Pokud řidič používá mobilní telefon jako navigační systém, ruční zadávání adresy během jízdy není povoleno.

Další změny v pokutách

Pokuta za jízdu bez použití bezpečnostního pásu nebo bez přilby na motorce se zvyšuje na 50 eur, což představuje nárůst oproti původním 35 eurům. Pokud řidič nepřipojený bezpečnostním pásem nebo bez přilby nezaplatí pokutu na místě, bude muset zaplatit 100 eur. Přichycení řidiči se mohou také setkat s občanskoprávními a trestněprávními důsledky, například s omezenými nároky na náhradu škody nebo pojistné plnění v případě nehody.

Související

Více souvisejících

Rakousko mobily Policie Rakousko řízení auta

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 7 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy