Další Orbánův mezinárodní skandál: Maďaři ukrývají exprezidenta Bolsonara, tvrdí NYT

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl nedávno dva dny hostem na maďarském velvyslanectví v Brazílii. Oznámili to v pondělí jeho právníci, kteří zároveň popřeli, že by se tam jejich klient skrýval před zákonem.

Právnický tým bývalého prezidenta Brazílie takto reagoval na zprávu amerického deníku The New York Times, podle kterého se Bolsonaro v únoru ukrýval na maďarském velvyslanectví v době, kdy čelil vyšetřování.

Podle deníku, který se odvolává na záběry bezpečnostních kamer, strávil Jair Bolsonaro čas na maďarském diplomatickém zastupitelství od 12. do 14. února - pouhých pár dní poté, co mu policie odebrala pas a zadržela dva jeho asistenty.

Brazílie se totiž začátkem února zabývala podezřením, že Bolsonaro podnítil "pokus o převrat" ve snaze zabránit vítězi prezidentských voleb z roku 2022 a současné hlavě státu Luizu Inaciovi Lulovi da Silvovi, aby převzal moc.

Bolsonaro "strávil dva dny na maďarském velvyslanectví jako hostitel, aby strávil čas s úřady této přátelské země," uvedli jeho právní zástupci. Dodali, že je veřejně známo, že exprezident udržuje dobré vztahy s maďarským premiérem Viktorem Orbánem.

"Během návštěvy konané na pozvánku na maďarském velvyslanectví mluvil brazilský exprezident s několika úřady... o tématech spadajících do politického kontextu obou zemí," uvedli Bolsonarovi právní zástupci. Zároveň odsoudili šíření jakýchkoli falešných informací o jeho návštěvě.

Maďarský velvyslanec v Brazílii údajně strávil 20 minut na brazilském ministerstvu zahraničních věcí v pondělí, kdy si ho podle nejmenovaného vládního zdroje předvolali, aby vysvětlil Bolsonarův pobyt na velvyslanectví.

Maďarský premiér Viktor Orbán na sociálních sítích několik dní před návštěvou Bolsonara označil Brazílii za "upřímného vlastence" a vyzval ho, aby bojoval.

Bolsonaro se potýká s několika vyšetřováními. Bylo mu zakázáno vykonávat veřejnou funkci po dobu osmi let za kritiku brazilského volebního systému před prezidentskými volbami v roce 2022, které prohrál. Brazílská policie minulý týden navíc doporučila vznesení obvinění za padělání záznamů o očkování proti koronaviru. 

Související

Více souvisejících

Brazílie Jair Bolsonaro

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Sjezd ODS v Ostravě

Fiala získal srdce členů ODS, český volič ho ale odmítá. Musí přeskočit zeď a dostat se k lidem

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. Fiala se ale nachází ve složité situaci. Musí překonat vysokou zeď, která ho odděluje od běžného českého voliče. Ten před jménem totiž nemá zkratku prof. a situace na Ukrajině je pro něj velice abstraktním tématem. Sdílení informací s veřejností je klíčem k úspěchu. Pokud Fiala chce obhájit i premiérský post, potřebuje běžného českého voliče. 

Aktualizováno včera

Sjezd ODS v Ostravě Prohlédněte si galerii

Sjezd ODS: Fiala obhájil post předsedy strany, Stanjura je prvním místopředsedou

Politolog Petr Fiala byl dnes zvolen do čela ODS již pošesté. Devětapadesátiletý premiér získal podporu 80 procent delegátů ostravského kongresu, aniž by měl protikandidáta. Považuje svůj mandát za silný a plánuje s ním příští rok obhájit pozici ODS v čele vládních stran během sněmovních voleb. 

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Čína zvyšuje prodej strojů Rusku. To z nich vyrábí zbraně

Čína zvýšila prodej obráběcích strojů, mikroelektroniky a dalších technologií Rusku, které Moskva následně využívá k výrobě raket, tanků, letadel a dalších zbraní, aby je použila ve válce proti Ukrajině, uvedly Spojené státy ve své hodnotící zprávě.  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Tomio Okamura

Okamura zůstavá nadále předsedou opozičního hnutí SPD

Tomio Okamura zůstane nadále předsedou opozičního hnutí SPD poté, co na celostátní konferenci získal 195 hlasů z 216 odevzdaných hlasů. Neměl žádného protikandidáta. Tuto informaci oznámil šéf volební komise Tomáš Doležal na konferenci. Delegáti budou ještě volit zbývající čtyři členy předsednictva, a výsledky budou oznámeny před 17:00.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Útočník ubodal v Sydney pět lidí. Podle policie mohlo jít o terorismus

Po dnešním útoku nožem v obchodním domě v Sydney zahynulo pět lidí. Několik dalších osob, včetně malého dítěte, utrpělo zranění. Útočník jednal sám a je po smrti. Australská policie, která informovala o této události agenturu Reuters, uvedla, že na místě nenalezla žádné důkazy o motivaci útočníka, ale nevyloučila možnost terorismu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy