Další země oficiálně uznala Palestinu jako stát

Arménie oficiálně uznala Palestinu jako stát. S odvoláním na prohlášení arménského ministerstva zahraničních věcí to uvedl server Jerusalem Post.

Server uvedl, že Jerevan uznal stát Palestina v pátečních ranních hodinách.

"Katastrofální humanitární situace v Gaze a probíhající vojenský konflikt jsou jedním z hlavních témat mezinárodní politické agendy, která vyžaduje řešení. Arménská republika kategoricky odmítá útoky na civilní infrastrukturu, násilí vůči civilnímu obyvatelstvu a zajetí civilistů během ozbrojeného konfliktu a připojuje se k mezinárodním požadavkům na jejich bezpodmínečné propuštění," uvedlo arménské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.

"Na základě výše uvedeného a s opětovným potvrzením svého závazku dodržovat mezinárodní právo a principy rovnosti, svrchovanosti a mírového soužití národů, Arménská republika uznává Palestinský stát," dodalo ministerstvo.

Mezi zeměmi Evropské unie uznává nezávislost Palestiny Švédsko, Kypr, Maďarsko, Česko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko, Slovensko a Slovinsko, a brzy by se k nim měla přidat i Malta, uvádí Reuters. Palestinu jako stát uznalo také Norsko, které není členem EU, ale často postupuje v souladu s její zahraniční politikou.

Tyto nové kroky vedoucí k uznání Palestiny dalšími zeměmi zhoršují vztahy Izraele s Evropskou unií. Celkem Palestinský stát uznává více než 140 zemí, což je více než dvě třetiny členů OSN, uvádí agentura AP. 

Stát Palestina uznává přibližně 144 ze 193 členských zemí OSN včetně Ruska, Číny nebo Indie. Z 27 zemí Evropské unie tak zatím však učinila jen hrstka zemí. Proti uznání Palestiny jako státu jsou i USA, které jsou nejbližším spojencem Izraele.

Podle Izraele by uznání státnosti Palestiny v současnosti znamenalo jakousi odměnu pro palestinské militantní hnutí Hamás za jeho útoky, píše Reuters. Izrael přitom s Hamásem v současnosti vede válku v Pásmu Gazy.

Samostatný palestinský stát je i nadále cílem německé zahraniční politiky, potřebná jsou však mírová jednání, uvedla mluvčí německého ministerstva zahraničních věcí podle televize ZDF.

Výsledkem mírových jednání by mělo být dvoustátní řešení, píše ZDF. Takový dialog na Blízkém východě je však pro německou vládu v této době ještě v nedohlednu.

Související

Více souvisejících

arménie palestina

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy