Na Slovensku v posledních týdnech probíhá vlna protestů zaměřených proti vládním krokům premiéra Roberta Fica, zejména jeho proruské politice. Demonstrace se konají v několika městech, přičemž největší se uskutečnila 24. ledna 2025 v Bratislavě, kde se sešlo odhadem 35 000 až 40 000 účastníků. Fico sice tvrdí, že demonstranty nechápe, protože z EU vystoupit nehodlá, kroky jeho politiků ale vzbuzují v lidech obavy.
Protesty byly vyvolány Ficovým překvapivým setkáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě v prosinci 2024. Po tomto setkání Fico na více než dva týdny zmizel z veřejného života, což vyvolalo spekulace o jeho aktivitách v zahraničí. Později bylo zjištěno, že pobýval ve Vietnamu v luxusním apartmánu.
Demonstranti vyjadřují nesouhlas s Ficovou politikou, která je považována za pro-ruskou a euroskeptickou. Na protestech zaznívají slogany jako "Slovensko není Rusko, Slovensko je Evropa" a výzvy k Ficově rezignaci.
V reakci na protesty došlo k oslabení vládní koalice. Dne 24. ledna 2025 byli dva poslanci vládní strany Hlas - sociální demokracie vyloučeni, což vedlo k ztrátě parlamentní většiny vlády. Protesty ale pokračují a organizátoři se 7. února sešli na další demonstraci. Cílem je vyjádřit nesouhlas s Ficovou politikou a požadovat změnu vlády.
Sam Fico se ale tváří, že záměr protestujících nechápe. V pátek na svém Facebooku napsal pouze jednu větu: „Ptám se, proč vlastně dnes jdou lidé protestovat?“ Fico k tomu připojil zprávu od agentury TASR, která citovala Evropskou komisi, jež konstatovala, že Slovensko neplánuje opustit Evropskou unii.
„Mezi Komisí a slovenskou vládou probíhá konstruktivní a produktivní spolupráce. Předsedkyně von der Leyenová a premiér Fico jsou v pravidelném kontaktu,“ uvedla mluvčí předsedkyně Evropské komise Paula Pinhová. Dodala také, že „slovenští občané jsou součástí identity Evropské unie“.
Z protestů je patrné, že část slovenské veřejnosti stále vyjadřuje obavy z možného odchodu Slovenska z EU a NATO. Tyto obavy vzrostly především v lednu, kdy místopředseda slovenského parlamentu Tibor Gašpar z vládní strany Směr po návratu z Moskvy vyjádřil nesouhlas s opozičním návrhem, který měl zakotvit členství Slovenska v EU a NATO do ústavy. Gašpar tehdy naznačil, že pokud se EU a NATO budou vyvíjet nepříznivým směrem, je nutné být připraven na možnost vystoupení z těchto organizací.
Fico přitom opakovaně zdůraznil, že Směr v současnosti nemá zájem na vystoupení z EU a NATO a že jeho vláda nikdy neudělá kroky, které by zpochybňovaly členství Slovenska v těchto organizacích. Přesto protesty, které si stále nacházejí podporu ve veřejnosti, ukazují, že strach z těchto kroků mezi některými Slováky přetrvává.
Související
Křídou proti práskačství. Fico a spol. se na Slovensku se bojí o moc
"Ne ruskému právu." Lidé po celém Slovensku protestují proti kontroverzní novele inspirované Moskvou
Demonstrace na Slovensku , Robert Fico
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 41 minutami
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 1 hodinou
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 3 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 3 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 4 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 5 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 6 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 6 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 7 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 8 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
včera
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
Bezpečnostní analytik Tomáš Řepa v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsal, co hodnotí jako reálné cíle americké intervence ve Venezuele a co očekává od budoucího vývoje. „Nejpravděpodobnější scénář je spjatý s alespoň částečnou energetickou obnovou. USA a partnerské firmy přinesou kapitál, servis a technologie, postupně zvednou produkci a exporty,“ říká. Scénář konsolidace venezuelské ekonomiky ale není jediný – existují i horší, které zahrnují drastické zhoršení bezpečnostní situace v Latinské Americe nebo zamrznutí konfliktu, sabotáže ropných zařízení či rozkvět černého trhu.
Zdroj: Jakub Jurek