Krize kolem příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás se prohlubuje poté, co Hamás oznámil pozastavení plánovaného propuštění izraelských rukojmích. Americký prezident Donald Trump v této souvislosti prohlásil, že pokud Hamás nepropustí všechny zbývající zajatce do sobotního poledne, měl by Izrael příměří ukončit a „nechat vypuknout peklo“.
Hamás tvrdí, že Izrael porušil podmínky příměří, a obvinil ho mimo jiné z toho, že brání návratu vysídlených Palestinců, nadále na ně střílí a neumožňuje vstup určitého typu humanitární pomoci do Pásma Gazy. Uvedl to server BBC.
Izraelská vláda tato obvinění odmítá a považuje krok Hamásu za „zcela neospravedlnitelné porušení“ dohody o klidu zbraní. Izraelská armáda se podle prohlášení úřadů připravuje „na nejvyšší úrovni pohotovosti“ na všechny možné scénáře v Gaze.
Podle původní dohody mělo být během první fáze příměří propuštěno celkem 17 izraelských rukojmích, přičemž izraelské úřady tvrdí, že osm z nich již nežije. Další propuštění bylo plánováno na sobotu, ale současné napětí vyvolává otázky, zda k němu skutečně dojde. Dosud bylo v rámci dohody propuštěno několik stovek palestinských vězňů výměnou za izraelské rukojmí.
Hamás sice tvrdí, že „dveře zůstávají otevřené“ pro pokračování výměn, zároveň však trvá na splnění svých požadavků. Palestinští představitelé mimo Hamás kritizují Izrael za to, že nepovoluje vjezd obytných karavan do Gazy, které by měly poskytnout dočasné ubytování tisícům lidí, kteří při bojích přišli o své domovy. Tyto obavy jsou zesíleny otevřenými debatami v izraelské vládě o možnostech, jak přimět palestinské civilisty k opuštění Gazy.
Izrael naopak podezírá Hamás, že se snaží oddálit další propuštění rukojmích z jiných důvodů. Minulý víkend vyvolaly zveřejněné záběry zesláblých rukojmích silné mezinárodní reakce, což podle izraelských analytiků může být důvodem, proč Hamás váhá s dalším předáním – obává se, že by mohl odhalit ještě horší podmínky, ve kterých rukojmí drží.
Ačkoli zatím nelze s jistotou říci, zda příměří zcela zkolabuje, je jasné, že po počátečním pokroku čelí stále větším překážkám. Mnozí analytici již dříve varovali, že dohoda bude křehká a snadno se může zhroutit.
Související
Počet obětí válku v Pásmu Gazy byl výrazně vyšší, než se uvádělo, odhalila studie
Izrael otevřel stěžejní přechod Rafáh mezi Pásmem Gazy a Egyptem. Pustí do něj 50 Palestinců
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
před 1 hodinou
Politico: EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí kvůli riziku úniku informací do Ruska
před 1 hodinou
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
před 2 hodinami
Benzin na příděl? Svět čelí větší hrozbě než za velké ropné krize, hrozí výrazné zdražování potravin i paliv
před 4 hodinami
Počasí se v týdnu promění. Přes Česko přejde studená fronta
včera
Norská princezna v dokumentech o Epsteinovi. Zmanipuloval mě, tvrdí
včera
Velikonoce i letos ovlivní důchody. Tři výplatní termíny budou jiné
včera
Norrise poctil prezident Trump. Byl to skvělý chlap, ocenil herce
včera
Česko má po osmi letech medaili z halového MS. Lurdes Gloria Manuel ovládla čtvrtku
včera
Smrtelná nehoda ve středních Čechách. Zasahoval vrtulník
včera
Írán oplácí stejnou mincí. Varoval Trumpa, ceny ropy mohou ještě vzrůst
včera
Sparta odvetu osmifinále s Alkmaarem nezvládla. Olomouc nestačila na Mohuč
včera
Paříž či Londýn v ohrožení. Írán představuje globální hrozbu, zní z Izraele
včera
Policie apeluje na média. Jde o dopadení pachatelů útoku v Pardubicích
včera
Ochlazení v Česku potvrzeno. Meteorologové naznačili, co přinese příští týden
včera
ANO je suverénní, do Sněmovny by proniklo jen pět stran
včera
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
včera
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
včera
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
včera
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Někteří zahraniční vojáci se v uplynulých dnech stáhli z Iráku. Příslušníky odvolaly například armády České republiky a Polska. Důvodem je současná komplikovaná bezpečnostní situace na Blízkém východě.
Zdroj: Jan Hrabě