Duda doufá, že mírový summit odhalí skutečný rozsah ruské hrozby. Scholz mírní očekávání

Švýcarské město Lucern bude ode dneška dějištěm dvoudenní mírové konference zaměřené na situaci na Ukrajině. Německý kancléř Olaf Scholz snižuje očekávání a vnímá konferenci jako počátek možného mírového řešení, zatímco polský prezident Andrzej Duda věří, že konference odhalí skutečnou míru ruské hrozby.

"(Konference) je diplomatická sazenice, kterou zaléváme, aby mohla růst," řekl kancléř Scholz německé televizi ARD v sobotu ráno poblíž italského města Bari. Německý kancléř se zúčastnil třídenního summitu zemí G7 v Itálii a z Itálie se přesune přímo na konferenci do Švýcarska.

Svá očekávání vyjádřil i polský prezident. "Chceme partnery upozornit na rozsah ruských akcí, zvrácené ruské metody a stupeň nebezpečí této agrese. Doufám, že prezentací situace v regionu budeme schopni jasně vyjádřit, co máme na mysli," řekl Duda. Dodal, že mezi tyto postupy patří například hybridní útok vyvíjením migračního tlaku na Polsko, pobaltské země a Finsko.

Podle agentury DPA Scholz doufá, že summit ve Švýcarsku poslouží jako základ pro mírová jednání s Ruskem, která přijdou v budoucnu. Švýcarská vláda uvedla, že ačkoli se Rusko této fáze jednání neúčastní, jeho účast bude nezbytná pro úspěšné dokončení procesu.

Související

Více souvisejících

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock) Andrzej Duda Olaf Scholz válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy