Duda: Přijetím nelidskosti Ruska umožníme vítězství brutality, agrese, války, chudoby a smrti

Pokud přijmeme nehumánnost Ruska jako něco normálního, umožníme tím vítězství takzvaného "ruského světa", který znamená brutalitu, agresi, válku, chudobu a smrt. Na jednání ministrů zahraničí členských zemí Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) v polské Lodži to dnes podle agentury PAP řekl polský prezident Andrzej Duda. 

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba podle agentury AFP vyzval Západ, aby uvalil sankce na ruský průmysl vyrábějící rakety a střely s plochou dráhou letu, které vážně poškodily ukrajinskou energetiku a ponořily do tmy celé regiony, včetně Kyjeva. Kritické poznámky na adresu hostitelů, kteří na jednání v Lodži nevpustili ruského ministra zahraničí, pronesli podle agentury AP zástupce Běloruska i šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Polský prezident řekl, že nynější ruská invaze na Ukrajinu je prvním takovým válečným aktem v Evropě od 2. světové války. "Poprvé od 2. světové války jsme konfrontováni s tak otevřeným ozbrojeným útokem na principy, které jsme všichni přijali, abychom předešli další válce v Evropě," prohlásil Duda. Dnešní Rusko je podle něj "zločinecký stát, jehož politiku nelze tolerovat a jehož slovům nelze věřit".

K pokračujícímu ničení civilní infrastruktury na Ukrajině prezident podle PAP poznamenal, že mezinárodní společenství "by nemělo akceptovat záměrné vyhlazování civilního obyvatelstva". Ruská politika je podle něj založená na "antihodnotách", proti nimž evropské země spojily síly, aby vytvořily Evropu, v níž jsou "respektovány svoboda jednotlivce a lidský život". Uznání toho, co Rusko na Ukrajině dobylo, by otevřelo cestu k velké válce, varoval.

"Shodli jsme se, že totální válka (Ruska) proti Ukrajině vyžaduje totální podporu Ukrajině," uvedl Kuleba po jednání se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. Ukrajinský ministr žádal sankce proti ruskému raketovému průmyslu. AFP připomněla, že EU již zakázala vyvážet do Ruska zbraně, munici a výrobky a technologie dvojího použití, tedy pro civilní a vojenské účely, které by mohly posílit ruské zbrojení.

"Rusko svou barbarskou a imperialistickou invazí na Ukrajinu porušilo prakticky všechny zásady OBSE," řekl agentuře PAP šéf české diplomacie Jan Lipavský a ocenil Polsko, že jako předsedající země organizace byla s to i za takových okolností jednání desítek ministrů zahraničí v Lodži uspořádat. "I přes postoj Ruska musíme pokračovat v této činnosti (OBSE) a využívat veškerého tvůrčího potenciálu, jakkoli se to zdá čím dál těžší," dodal.

Lipavský se na okraji jednání setkal s náměstkyní amerického ministra zahraničí Victorií Nulandovou, se kterou jednal o pomoci Ukrajině, jakož i o zřízení zvláštního tribunálu, který by soudil zločiny spáchaná během ruské agrese na Ukrajině. Podle ministrova twitteru se v Lodži setkal také s Borrellem a svými protějšky z Ázerbájdžánu, Británie, Srbska a Švédska. České televizi ministr řekl, že se sešel také s arménským kolegou a ministrem Kulebou, který mu předal vyznamenání od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Polsko odmítlo vydat víza ruskému ministrovi zahraničí Sergeji Lavrovovi, protože se na něj vztahují sankce EU. Lavrov z Moskvy vzkázal, že OBSE je zcela v područí Západu, ztrácí na důležitosti a bezpečnost v Evropě se drolí. "Západ dělá přesně to, čemu se založením OBSE snažil předejít. Kope příkopy, které rozdělují. Kde se kope, může být někdo pohřben," prohlásil.

Většina států dala Rusku jasně najevo, že stojí při Ukrajině, na straně evropského pořádku a mezinárodního práva, zdůraznila šéfka německé diplomacie Annalena Baerbocková v Lodži podle agentury DPA.

Vyloučení Lavrova odsoudil běloruský velvyslanec u OBSE Andrej Dapkjunas, podle kterého takový krok organizaci "zabíjí". S odvoláním na poznámky, které podle něj připravil ministr zahraničí Uladzimir Makej před sobotním úmrtím, obvinil Západ z rozvracení evropské bezpečnosti tím, co podle agentury AP nazval "nespravedlivou izolací Ruska a Běloruska". Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó podle AP také vytkl Polsku vyloučení Lavrova. "Komunikační kanály musejí zůstat zachovány," zdůraznil Szijjártó, podle kterého je zachování komunikace nutné pro nastolení míru na Ukrajině. Ministr se podle AP vyhnul tomu, aby jmenoval Rusko. Podle agentury TASS zmínil nedávný incident s dopadem zřejmě ukrajinské rakety na polské území, což podle ministra mohl být "první krok k třetí světové válce", pokud by polské vedení neprojevilo zdrženlivost a odpovědnost. Kritizoval však jiné politiky a novináře za "uspěchané soudy" (ohledně původu rakety).

Zatímco Minsk je nejbližším spojencem Moskvy a poskytl jí k útoku proti Ukrajině své území a základny, Budapešť je spojencem Polska, ale současně udržuje úzké ekonomické a i diplomatické vztahy s Ruskem.

Související

 Andrzej Duda

Polský prezident Duda prohlásil, že je připraven postavit novou železnou oponu

Polský prezident Andrzej Duda dnes prohlásil, že je připraven postavit železnou oponu až do mraků, pokud za východní hranicí bude agresivní stát prahnoucí zabíjet a zotročovat své sousedy. Učinil tak v narážce Rusko, které téměř před rokem napadlo Ukrajinu, informovala agentura PAP. Duda se v Rize se svým lotyšským protějškem Egilsem Levitsem zúčastnil debaty s experty věnované bezpečnostním otázkám.

Více souvisejících

Andrzej Duda Rusko

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Univerzita Karlova

Univerzita Karlova utvořila komisi, která má řešit podezření na obtěžování studentek

Na Univerzitě Karlově z rozhodnutí rektorky Mileny Králíčkové vznikla podle mluvčího UK Václava Hájka komise, která má doporučit další postup ohledně podezření na obtěžování studentek Fakulty humanitních studií ze strany některých vyučujících. Rada Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR na webu uvedla, že se podezřením z nevhodného chování ředitele ústavu Miroslava Vaňka a jeho zástupce Pavla Mückeho vůči studentkám zabývala v pondělí a příští týden ho bude řešit s dozorčí radou ústavu. 

Aktualizováno před 20 minutami

Aktualizováno před 21 minutami

Aktualizováno před 23 minutami

Marian Jurečka

Jurečka diskutoval s odbory, zaměstnavateli a velvyslancem. Věří v posun v Nexenu

Vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) věří tomu, že se dnes odpoledne posunou jednání o mzdách v továrně Nexen Tiren na Lounsku, kde od minulého týdne stávkuje část zaměstnanců. Napsal to na twitteru. Ráno telefonoval s vedením jihokorejské továrny, poté se setkal se zástupci odborů a také s korejským velvyslancem. 

před 25 minutami

Aktualizováno před 37 minutami

Jiří Pospíšil

Pražská TOP 09 schválila vznik magistrátní koalice Spolu, Pirátů a STAN

Krajský výbor pražské TOP 09 na svém zasedání v pondělí večer schválil vznik koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), Pirátů a STAN na pražském magistrátu. Hlasování bylo jednomyslné. O návrhu koaliční smlouvy bude ještě jednat a hlasovat zastupitelský klub. ČTK to dnes řekl místopředseda pražské TOP 09 Michal Hroza. 

před 42 minutami

Zbraně, ilustrační fotografie (Foto: Jay Rembert)

V Česku loni stoupl počet majitelů zbrojních průkazů i zbraní

V Česku v loňském roce stoupl počet majitelů zbrojních průkazů i počet registrovaných a ohlášených zbraní. Zbrojní průkaz mělo loni 314.039 lidí, což je o 5049 více než v roce 2021. Počet nahlášených zbraní stoupl o 53.281 na 989.348. Údaje dnes ČTK poskytla mluvčí policejního prezidia Irena Pilařová.

před 46 minutami

Olympiáda, ilustrační fotografie.

ČUS je zásadně proti Rusům a Bělorusům na OH, vyzvala ČOV k tvrdému postupu

Česká unie sportu (ČUS) je zásadně proti startu sportovců z Ruska a Běloruska na olympijských hrách 2024 v Paříži. Apeluje na Český olympijský výbor (ČOV), aby se proti úvahám Mezinárodního olympijského výboru (MOV) jednoznačně vymezil. Vyplývá to z vyjádření Rady ČUS, které unie poskytla ČTK. ČOV už svůj nesouhlas vyjádřil.

před 1 hodinou

CZK

Kurz eura ke koruně: Česká měna oslabila i vůči dolaru

Koruna na začátku nového týdne oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Na euro ztratila proti pátečnímu podvečeru devět haléřů a v pondělí kolem 17:00 se prodávala za 23,85 Kč/EUR. Vůči dolaru oslabila česká měna o 33 haléřů na 22,22 Kč/USD. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Letiště Václava Havla Praha

Na Ruzyni se loni řešilo o 42 procent méně porušení předpisů. Ubylo převozů drog

Celníci z pražského Letiště Václava Havla loni řešili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021. Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou dnes zveřejnili ruzyňští celníci. Právě drogy a falšované výrobky známých značek tvoří většinu nelegální přepravy zboží. K poklesu mohla přispět prevence a dosavadní důsledné kontroly, řekla ČTK mluvčí celníků Šárka Miškovská.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Tržby v malooobchodě loni klesly, v prosinci pokles zpomaloval

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 procenta, o rok dříve stouply o 4,4 procenta. V prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 procenta z listopadových revidovaných 8,9 procenta.

před 2 hodinami

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakousko a dalších sedm zemí chce lepší ochranu vnějších hranic EU

Rakousko a dalších sedm zemí včetně Slovenska požaduje více unijních opatření na ochranu vnějších hranic EU, rychlejší vyhošťování migrantů a novou readmisní dohodu se třetími státy o vracení neúspěšných žadatelů a azyl. Informuje o tom dnes agentura APA, podle níž se vrcholní představitelé těchto zemí s požadavky obrátili dopisem na šéfku Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a předsedu Evropské rady Charlese Michela. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Čínský špionážní balón nad USA

USA vyzvedly z moře část trosek balónu. Čínu podezírají ze špionáže

Americká armáda vyzvedla část trosek čínského balonu, který v sobotu sestřelil americký stíhací letoun nad americkými teritoriálními vodami. Podle agentury AFP to v pondělí řekl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Spojené státy se budou snažit najít co nejvíce zbytků balonu, aby mohly určit jeho špionážní schopnosti. Vrátit trosky balonu Číně nemá Washington v úmyslu, dodal Kirby.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Masarykova univerzita, ilustrační fotografie.

Policie se zabývá děním na pedagogické fakultě v Brně. Vznikla i petice

Pedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně se dohodla na rozvázání pracovního poměru s jedním z učitelů podezřelých z nevhodného chování ke studentkám. Rektor Martin Bareš nařídil celouniverzitní kontrolu studentského hodnocení jednotlivých předmětů od roku 2019 do současnosti. Podle tiskové zprávy univerzity bude kontrola hotová do konce února. Hodnocení jsou anonymní a mohou ukázat na další případy nevhodného chování.

před 2 hodinami

Válka na Ukrajině: Rusové se přeskupují, soustředí se na pět obcí

Ruské invazní síly se na různých místech přeskupují a hlavní úsilí soustředí na útočné operace u Kupjansku, Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Novopavlivky na východě Ukrajiny, uvedl dnes ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ten zároveň hlásí za uplynulý den odražení ruských útoků u desítky obcí v Luhanské a Doněcké oblasti, včetně Bachmutu.

Zdroj: ČTK

Další zprávy