EK asi doporučí zablokování fondů Maďarsku, jeho reformy nestačí

vropská komise patrně členským státům Evropské unie doporučí, aby Maďarsku zablokovaly vyplacení části peněz z evropských regionálních fondů kvůli nedostatečným reformám v oblasti právního státu. Ve středu večer to uvedlo několik médií s odvoláním na zdroje obeznámené s hodnocením maďarských reformních kroků. Unijní exekutiva podle nich sice zároveň směřuje ke schválení maďarského plánu obnovy nutného k uvolnění miliard z mimořádného krizového fondu, jejich vyplacení ale podmíní dalšími zlepšeními v kontrole čerpání peněz. 

Podle informací ČTK by komise obě hodnocení měla zveřejnit příští středu. Premiér Viktor Orbán dnes řekl, že Maďarsko splnilo všechny své závazky vůči Evropské komisi.

Orbánova vláda je dlouhodobě terčem kritiky Bruselu i řady členských zemí kvůli systému rozdělování unijních peněz, který podle nich není dostatečně zabezpečen proti korupci a klientelismu. Komise proto v září navrhla zablokovat 7,5 miliardy eur (183 miliard korun) náležících Maďarsku z fondů určených na rozvoj regionů. Zároveň z podobných důvodů Budapešti zatím neumožnila přístup k fondu obnovy, z něhož má dostat 5,8 miliardy eur.

Maďarsko, jehož ekonomika je v problémech a potýká se s nejrychleji rostoucí inflací z celé unie, se zavázalo do minulého týdne provést sadu 17 reforem, které podle tamní vlády vycházejí z komunikace s Bruselem. Agentura Bloomberg, web Politico a list Financial Times však s odvoláním na činitele informované o hodnocení těchto kroků píší, že je komise vidí jako nedostatečné. Podle jednoho ze zdrojů se komise kloní k zablokování celé navržené částky z regionálních fondů. Plán obnovy by sice mohla formálně schválit, vyplacení peněz však podmínit dalšími 27 zlepšeními v oblasti vlády práva.

Maďarský premiér Orbán dnes na tiskové konferenci po jednání premiérů Visegrádské skupiny (V4) v Košicích řekl, že podle něj byly "odstraněny všechny překážky" na cestě k tomu, aby Maďarsko evropské peníze získalo. "Maďarsko se s komisí shodlo na všech 17 požadavcích. Jejich zavedení jsme doložili," řekl Orbán podle agentury MTI.

Komise by měla představit analýzu efektivity maďarských reforem příští středu. Kolegium komisařů by v tento den mělo zároveň schválit maďarský plán obnovy a stanovit ony milníky, jejichž plněním bude podmíněno vyplacení peněz z fondu obnovy. Podle zdroje ČTK by v případech strukturálních peněz i fondu obnovy mělo jít o tytéž požadavky týkající se dalšího zlepšení kontroly čerpání z unijního rozpočtu.

Definitivní rozhodnutí o blokaci kohezních fondů bude na členských zemích EU. Podle původního plánu měli otázku řešit ministři financí na zasedání svolaném českým předsednictvím na 6. prosince. Zatím však není jasné, zda jim bude stačit týden na posouzení závěrů komise. Krajní termín, do něhož musejí rozhodnout, je 19. prosince. Podle unijních zdrojů proto není vyloučeno, že dojde na mimořádné jednání ministrů.

Maďarsko už v rámci reforem přijalo pravidla pro zlepšení spolupráce s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) či správy veřejného majetku. Zřídí také nový orgán pro boj proti korupci, podvodům a střetu zájmů. Někteří činitelé komise dříve dávali najevo, že by tyto kroky mohly být dostačující.

Naproti tomu europoslanci považují většinu přijatých opatření za neadekvátní. Evropští zákonodárci dnes výraznou většinou hlasů schválili usnesení vyzývající komisi, aby peníze Maďarsku neuvolňovala. "Peníze jsou jediným jazykem, kterému Orbán rozumí. Vyzýváme komisi a radu (členské země), aby držely pevný postoj v otázce vlády práva," prohlásil německý zelený europoslanec Daniel Freund.

Řada médií spekuluje o tom, že Budapešť zbytek EU vydírá blokováním návrhů od finanční podpory Ukrajiny až po minimální globální daň pro firmy. Maďarští vládní politici dávají v posledních dnech najevo, že reformy považují za dostatečné a že očekávají odblokování fondů.

Šéf Orbánova úřadu Gergely Gulyás dnes podle agentury Reuters řekl, že Budapešť předpokládá vyplacení části kohezních peněz i prvních financí z mimořádného fondu v příštím roce. Půjde však podle něj jen o menšinu prostředků, které Maďarsko od EU v roce 2023 dostane. Zhruba polovinu z očekávaných sedmi miliard eur budou tvořit peníze z již skončeného sedmiletého programového období 2014 až 2020, na něž se omezení spojená s právním státem nevztahují.

Související

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.
Ursula von der Leyenová

EU by podle von der Leyenové měla upravit státní podpory a zvýšit financování přechodu na zelenou ekonomiku

Evropská unie by měla zlepšit pravidla pro státní podporu a zvážit vyšší financování přechodu na zelenou ekonomiku, aby zabránila odlivu investic kvůli novému americkému balíčku dotací na zelenou energii známému jako zákon o snížení inflace (IRA). EU a USA by také měly spolupracovat v oblasti čisté ekonomiky. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Více souvisejících

evropská komise Maďarsko

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrej Jakunin, syn ex šéfa ruských železnic Vladimira Jakunina.

Norský soud zamítl obžalobu proti synovi bývalého šéfa ruských železnic

Norský soud dnes zamítl obžalobu proti synovi bývalého šéfa ruských železnic Andreji Jakuninovi. Podle státních zástupců Jakunin porušil norské zákony, když jeho dron přeletěl nad Špicberky. Soud uvedl, že čin není trestný, uvedla agentura AFP s odvoláním na advokáty muže. Obžaloba se může proti rozsudku odvolat.

Aktualizováno před 2 hodinami

Pedro Castillo

Peruánský prezident chtěl vyhlásit předčasné volby, parlament ho okamžitě odvolal. Prozatímní prezidentkou je Boluarteová

Peruánský parlament dnes jasnou většinou odvolal z funkce prezidenta Pedra Castilla jen krátce poté, co hlava státu oznámila záměr zákonodárný sbor rozpustit a vyhlásit předčasné volby. Poslanci Castilla zbavili funkce kvůli "trvalé morální nezpůsobilosti". Policie následně na twitteru oznámila, že Castilla zadržely bezpečnostní složky. O něco později složila přísahu dosavadní viceprezidentka Dina Boluarteová a stala se prozatímní prezidentkou a vůbec první ženou v čele Peru. Boluarteová již dříve Castillovo počínání označila za státní převrat.

před 2 hodinami

ČEZ, ilustrační foto

Fiala: Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to dnes řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

před 2 hodinami

Petr Fiala

Premiér Fiala ke stěhování uprchlíků: Není to dobrý příběh a nemělo k němu vůbec dojít

Případ, kdy sněmovní kancelář plánovala ukončit pobyt uprchlíků z Ukrajiny ve své ubytovně v Harrachově na Jablonecku, je podle premiéra Petra Fialy (ODS) nešťastný a nemělo k němu dojít. Provázela ho také nezvládnutá komunikace. Fiala to dnes řekl v rozhovoru na CNN Prima News. Uprchlíci z Ukrajiny, kteří v ubytovně nyní bydlí, nakonec najdou náhradní ubytování v penzionu v Harrachově, řekla ve zpravodajském pořadu televize Nova předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

včera

Tomáš Pojar, MA. Vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mj. jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Fiala navrhne na funkci poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne na funkci poradce pro národní bezpečnost Tomáše Pojara, který je nyní poradcem premiéra pro zahraniční a bezpečnostní otázky. Premiér to dnes řekl v rozhovoru na televizní stanici CNN Prima News. Vláda na příštím jednání projedná vznik postu poradce pro národní bezpečnost. Vytvoření funkce podle Fialy na dnešním jednání doporučila Bezpečnostní rada státu.

včera

včera

České dráhy - Nový jízdní řád 2023.

Nový jízdní řád 2023 v Praze a ve Středočeském kraji: Změny budou zejména na Benešovsku + VELKÝ PŘEHLED

V neděli 11. prosince 2022, jak informovaly ČD server EuroZprávy.cz ve své zprávě, začne na železnici platit nový jízdní řád. K hlavním novinkám bude patřit úprava dopravního modelu na tratích z Benešova přes Olbramovice do Tábora a do Sedlčan, která souvisí se zrychlením dálkových vlaků na hlavní trati z Prahy do Tábora. Dopravní koncept se změní také na trati mezi Kralupy nad Vltavou a Kladnem, kde nově pojede většina vlaků přímo až do Prahy. Nový jízdní řád bude platit do 9. prosince 2023.

včera

včera

Srdce Česka

Google představil Heart of Czechia, první digitální sbírku českého umění

Poklady českého umění, designu a architektury jsou ode dneška volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla malíře Alfonse Muchy nebo brněnskou vilu Tugendhat, řekla ČTK manažerka platformy Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

včera

Ursula von der Leyenová

Šéfka EK navrhuje další sankce: Nutíme Rusko, aby za svou krutost zaplatilo

Evropská komise navrhuje rozšířit protiruské sankce o 200 lidí a firem, včetně tři ruských bank. Žádá také nové kontroly a omezení vývozu chemikálií, nervově paralytických látek, elektroniky a IT komponentů, které by mohly být použity Ruskem ve válce proti Ukrajině. Návrh devátého sankčního balíku dnes představila předsedkyně EK Ursula von den Leyenová.

včera

Ilustrační foto

Maďaři dnes u benzinek nevěřili svým očím. Pohonné hmoty přes noc zdražily o více než 10 korun

Pohonné hmoty na čerpacích stanicích v Maďarsku po úterním zrušení cenového stropu výrazně zdražily. Maďarská ropná společnost MOL doporučila prodávat litr benzinu za 641 forintů (téměř 38 Kč) a litr nafty za 699 forintů (přes 41 Kč). Podle maďarských médií však dnes byly ceny na některých čerpacích stanicích ještě vyšší. Cenový strop, který vláda zavedla zhruba před rokem, přitom činil 480 forintů (zhruba 28 Kč) za litr benzinu i nafty.

včera

včera

včera

včera

Úřad práce

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě

Úřady práce dostaly přes 768.700 žádostí o příspěvek 5000 korun na dítě. Žadatelé chtěli tuto podporu pro téměř 1,18 milionu dětí. Úředníci dosud vyřídili 705.800 žádostí. Výsledky na jednání sněmovního sociálního výboru představil náměstek ministra práce pro informační technologie Karel Trpkoš. Někteří rodiče si stěžují, že peníze od státu ani po týdnech nedostali. Podle Trpkoše případů, které se zpracovávají delší dobu, ubývá. Ministerstvo evidovalo k 6. prosinci 7226 nevyřízených žádostí, které lidé podali před víc než dvěma měsíci.

Aktualizováno včera

včera

Více než polovina Skotů si přeje nezávislost na Spojeném království

Až 56 procent Skotů si nyní přeje nezávislost Skotska na Spojeném království, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos publikovaného Reuters. Podíl je o šest procentních bodů vyšší oproti podobnému průzkumu z května. Britský nejvyšší soud před dvěma týdny rozhodl, že Skotsko nemůže bez souhlasu Londýna uspořádat druhé referendum o nezávislosti.

Zdroj: ČTK

Další zprávy