Erdogan naznačil, že by Turecko mohlo přestat usilovat o členství v EU

Turecko se může vydat jinou cestou než Evropská unie. Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana se sedmadvacetičlenný blok snaží oslabit vztahy s Ankarou. 

Šéf turecké diplomacie Hakan Fidan sice v září uvedl, že jeho země stále stojí o unijní členství, podle agentury AP ale aktuální vyjádření hlavy státu naznačuje, že by Turecko mohlo přestat usilovat o vstup do unie. 

"EU se snaží oslabit své vztahy s Tureckem. Budeme situaci vyhodnocovat a když to bude nutné, tak se naše cesty s EU rozejdou," prohlásil Erdogan před odjezdem na Valné shromáždění OSN, které se koná v New Yorku.

Prezident odpovídal na dotaz ohledně nedávno přijatého prohlášení, kdy Evropský parlament konstatoval, že přijímací proces může být obnoven za nynějších okolností. 

Turecko usiluje o členství v bloku od roku 1987, přičemž o dvanáct let později získalo kandidátský status. Přístupová jednání začala již před osmnácti lety, čtyři roky nazpět však došlo k pozastavení rouzhovorů, mj. kvůli nerespektování lidských práv, občanských svobod, ovlivňování soudnictví a územní spory s Kyprem a dalšími sousedními zeměmi.

Související

Více souvisejících

Recep Tayyip Erdogan Turecko EU

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy